Facebook Pixel

Інвестиції у вино. З чого почати, що й де купувати

Гастро/Їжа

Автор

In vino veritas, запевняли давні люди. Сьогодні говорять «інвестиції у вині»: хтось купує, щоб через пару десятиліть відкоркувати пляшку відмінного вина, придбаного за низькою ціною, а хтось вкладає кошти, щоб згодом на хорошому вині заробити.

Колекціонування вина в моєму житті сталося років сімнадцять тому. Коли синові виповнилося три роки, ми з чоловіком вирішили закласти значну колекцію врожаю 2000 року — року народження дитини. Тепер раз на кілька років ми дегустуємо витримане десятиліттями вино, придбане в різних виноробних регіонах Європи: Бордо, Бургундії, Тоскані.

Багато пізніше я дізналася, що європейці пішли ще далі й що сьогодні, скажімо, з нагоди пам'ятної дати можна закласти не тільки пляшки, а й бочку вина. Принаймні так вчиняють, наприклад, деякі жителі швейцарської Женеви, залишаючи їх на зберіганні в шато до запитання.

У моїй історії, купуючи вино, ми повністю зосередилися на власних гедоністичних відчуттях і навіть не подумали про те, що з часом така ідея могла б стати відмінним інвестиційним кейсом. Сьогодні, вивчаючи динаміку ринку вина, мені стає очевидним, що з кожним роком вартість його зростає. Й у відсотковому співвідношенні це підвищення є настільки стрімким, що часом може зрівнятися з модним у нас нерухомим майном, наприклад, придбанням квартир.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!

Навіщо інвестувати у вино

Навіщо інвестувати у вино. Фото: Rowan Heuvel / Unsplash

Навіщо інвестувати у вино. Фото: Rowan Heuvel / Unsplash

Я не закликаю вкладати всі гроші у вино, а от використовувати цей сектор для альтернативної інвестиції — чому б і ні. У крайньому разі вино можна просто випити, насолодившись особливим моментом. Однак наведу кілька аргументів, чому вкладати у вино може стати навіть дуже вигідно.

Ексклюзивність. Виноробні з категорії Premier Cru Grand Cru Classé, або, як їх називають профі, Перші Крю, потрапили до «Офіційної класифікації вин Бордо 1855 року» ще за часів імператора Наполеона III. Вони й досі є найкращими у світі й щорічно виробляють обмежену кількість великих вин. Відповідно дефіцит такого вина зростає з кожним роком.

Підписуйтесь на нас в Google News!

Попит, що зростає. Як показали результати досліджень, споживання вина у світі зростає. Що сказати, якщо навіть всюдисущі китайці змогли скуштувати й оцінити вино. У цій країні попит на якісне вино настільки високий, що заможні громадяни цієї азійської країни вже активно інвестують у французькі винні шато, купуючи їхні виноградні гектари.

Довговічність. Вина так званого «інвестиційного класу» досягають своєї досконалості років через десять після розливу в пляшки. Ну а витримуватися можуть і до чверті століття.

Глобальне потепління. Кліматичні зміни негативно позначаються на виноробстві. Власники виноградників уже перебувають в активному пошуку перспективних ділянок у північніших регіонах, щоб встигнути перестрибнути в нову реальність. Тому, запасаючись вином врожаїв, наприклад 2016 — 2020 рр., можна і років через двадцять насолоджуватися знайомим смаком. Адже вже буквально через якихось кілька років винороби не зможуть домогтися нинішнього смаку від розігрітої змінами клімату лози.

Як почати інвестувати у вино

Як почати інвестувати у вино. Фото: Thomas Thompson / Unsplash

Як почати інвестувати у вино. Фото: Thomas Thompson / Unsplash

Розмірковуючи про інвестиції у вино, можна припустити, що кращий вихід — узяти участь в аукціоні з гучним ім'ям, наприклад, Sotheby's або Christie's, або менш відомим Bonhams або Tajan. У мережі ходить інформація, що нібито пляшку солодкого білого Chateau d'Yquem 1811 року було продано на одному з них за 75 тисяч фунтів. Очевидно, що на аукціонах реалізують ті позиції, у які хтось інвестував свого часу. Купівля в аукціонному домі гарантує справжність проданого з молотка продукту, оскільки його ретельно перевіряють експерти. Але великі аукціони стягують високі комісійні за свої послуги. Тобто, крім вартості самої придбаної пляшки, ви витратите значну суму на послуги аукціоністів. Якщо витрачати великі суми не входить до ваших планів, скористайтеся іншими методами — почніть вкладати в сучасний урожай.

Як правильно вибрати вино, яке зросте в ціні

Як правильно вибрати вино, яке зросте в ціні. Фото: Thomas Thompson / Unsplash

Як правильно вибрати вино, яке зросте в ціні. Фото: Thomas Thompson / Unsplash

Фахівці зазначають, що менш як 1% усього виробленого у світі вина можна вважати інвестиційним. Це прекрасні винні позиції, які мають шанс за кілька років значно зрости в ціні. Більшість із них виробляють у французьких регіонах Бордо, Бургундії, долині Рони, італійській Тоскані. Наприклад, від початку 2000-х ціна на вина Бордо регулярно підвищується.

Але просто приїхати й купити вина такої категорії у виробника не вийде — імениті шато здебільшого не співпрацюють із приватними покупцями. Неможливо придбати вино інвестиційної категорії й у найближчому до шато магазині або супермаркеті. Тому краще звернутися до фахівців так званих винних бірж, винних інвестиційних компаній або ексклюзивних магазинів.

Лідери в цьому питанні — англійські компанії Liv-ex і Cult Wines. Працюють вони онлайн, тут також можна скористатися послугами персонального брокера й домовитися про зберігання пляшок.

Як зберігати колекційне вино

Як зберігати колекційне вино. Фото: Dan-Cristian Paduret / Unsplash

Як зберігати колекційне вино. Фото: Dan-Cristian Paduret / Unsplash

Купувати вино і везти його до приватного домашнього погреба сьогодні теж нераціонально, адже треба дотримуватися особливих умов зберігання цього продукту. Винні компанії зберігають його дуже професійно, доки ви не схочете або продати свою колекцію, або випити. Крім того, у вашої колекції буде можливість для підвищення якості смаку й захист від форс-мажорних обставин: повеней, пожеж або крадіжки. Крім того, під час зберігання вина ключову роль відіграють правильна вологість, температура й освітленість приміщення.

Скільки коштує ліквідне вино

Скільки коштує ліквідне вино. Фото: Mae Mu / Unsplash

Скільки коштує ліквідне вино. Фото: Mae Mu / Unsplash

Для купівлі ліквідних позицій на біржі або у винній інвестиційній компанії мінімальне вкладення складе від 100 євро/фунтів за пляшку. Однак продукт далеко не завжди продається поштучно, за винятком особливо рідкісних і ексклюзивних вин. Зазвичай у продаж надходять ящики від шести до дванадцяти штук. Тому потрібно бути готовим вкласти від 1000 євро/фунтів, а прохідна сума у винні компанії рівня британської Wine Investment взагалі стартує від 10 тисяч фунтів. Плюс враховуйте комісію й річну оплату за управління «портфелем».

Як правильно вибрати врожайний рік

Як правильно вибрати врожайний рік. Фото: Edge2Edge Media / Unsplash

Як правильно вибрати врожайний рік. Фото: Edge2Edge Media / Unsplash

Кожне вино має свій вдалий і не дуже рік. Наприклад, для регіону Бордо хорошими роками з погляду визрівання винограду фахівці називають 2005-й і 2009-й. Якщо ви хочете самостійно зібрати колекцію, то дотримуйтеся цієї інформації. Прогнози щодо ступеня визрівання хорошого врожаю дають міжнародні рейтинги винних видань, як-от Robert Parker, Wine Spectator, Decanter. Кращі вина отримують оцінку вище за 95 балів за 100-бальною системою. Саме ці експертні оцінки і створюють ажіотаж на певні вина. Придбати рідкісний екземпляр вина можна в компанії Berry Bros. & Rudd. Вона має споконвічно британські традиції. Складно повірити, але вони реалізують вино в одному й тому самому магазині з 1698 року. Компанія постачає вино до двору британської королівської сім'ї й робить це ще з часів правління короля Георга III, а офіси їхніх продажів сьогодні відкрито у фінансово успішних Гонконгу, Сінгапурі, Японії.

Коментарі

Як приготувати глінтвейн удома: найкращі рецепти

Яке вино українського виробництва варто мати в домашній колекції. Рекомендації експертів

Українські виноробні, де варто побувати цього літа