Facebook Pixel

Державні облігації як спосіб інвестування — кейс ОТП Банку

Життя

golovna.png

Життя в країні в умовах війни є щоденним викликом для кожного з її громадян. За таких обставин гостро постає питання надійного збереження коштів, зменшення інфляційного впливу на власний бюджет та мінімізації ризиків воєнного часу. Тому популярність облігацій внутрішніх державних позик (ОВДП) як інструменту інвестування протягом двох років зросла вдвічі.

The Page поговорив з Валерією Овчарук, product owner в ОТП Банку, про дохідність державних, у тому числі військових, облігацій та переваги купівлі напряму через Міністерство фінансів або з власного портфеля банків.

Чому вигідно інвестувати у державні облігації

Якщо казати дуже коротко і просто, що таке державні облігації?

Це цінні папери, що випускаються Міністерством фінансів та підтверджують зобов'язання держави купити їх у пред'явника з виплатою номіналу.

А військові облігації чим від них відрізняються?

Військові ОВДП — це різновид облігацій внутрішньої державної позики, їх випускають у воєнний час і можуть спрямовувати як на фінансування оборони, так і на підтримку економіки країни. Зараз Міністерство фінансів виставляє на аукціонах і військові облігації, і звичайні державні облігації.

Валерія Овчарук, product owner в ОТП Банку

Валерія Овчарук, product owner в ОТП Банку

Чому вигідно інвестувати в ОВДП?

Держава на 100% гарантує повернення повної вартості облігацій та виплату доходів за їхніми відсотковими ставками. За потреби інвестори можуть не очікувати термінів погашення та продати ОВДП на вторинному ринку. Це можна зробити через торговця цінними паперами, який має брокерську ліцензію Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

QuoteТакож перевагою інвестування в ОВДП є простота покупки. Облігації не існують у вигляді фізичних паперів, а лише як облік на рахунку клієнта. Щоб придбати облігації через аукціон, не треба витрачати час на фізичні процеси — це можна зробити онлайн, через банківський застосунок. Тому такий вид інвестування є сучасним та зручним. Клієнт витрачає мінімум часу та зусиль, а в результаті забезпечує не лише збереження та примноження власних коштів, але й підтримку держави під час війни.

Завдяки гарантіям та високій ліквідності в Україні зростає популярність ОВДП як інвестиційного інструменту. У Міністерстві фінансів підрахували, що від початку повномасштабного вторгнення інтерес українців до інвестування в ОВДП зріс у понад два рази.

Чи можна державні облігації дарувати або передавати у спадок?

Так, це можна зробити безпосередньо через банк, у якому відкритий рахунок у цінних паперах. Процедура досить проста: клієнт має подати дистанційно або особисто розпорядження про проведення відповідної операції.

Для передачі у спадок цінних паперів треба скласти заповіт. Щоб отримати ОВДП у спадок, під час звернення до банку спадкоємець має надати свідоцтво про право на спадщину, а також копії паспорта та індивідуального податкового номера платника ПДВ.

Якщо клієнт має намір передати облігації у подарунок, то він повинен оформити нотаріальний договір дарування.

На яку дохідність ОВДП можуть розраховувати інвестори

Яким чином інвестори отримують доходи від державних облігацій?

За типом виплати доходів ОВДП можуть бути купонними або дисконтними. Власник першого типу облігацій отримує дохід у вигляді відсотків від номіналу цінного паперу. Залежно від умов, такі нарахування відбуваються кожні шість місяців. Власник дисконтної облігації купує її за вартістю нижче номіналу (наприклад, не по 1000 грн за штуку, а по 950,55 грн), а під час продажу отримує повну суму номіналу.

Дисконтними є короткострокові, терміном до одного року, облігації. За середньостроковими (до п’яти років) та довгостроковими (понад п’ять років) власникам нараховують купонні виплати.

Яка дохідність ОВДП?

QuoteЇхня дохідність при купівлі на аукціоні Мінфіну визначається під час кожного аукціону окремо. Орієнтовно ставки становлять 14-16% річних — у гривні, 4-4,5% річних — у доларах США, 2,5-3% річних — у євро. При купівлі цінних паперів з портфеля банку дохідність визначається торговцем, який здійснює продаж.

На прикладі ОТП Банку бачимо, що більшою популярністю користуються саме доларові ОВДП. Так, у 2023 році обсяги інвестицій у доларові облігації склали 5,3 млрд грн в еквіваленті (83% від загального залучення), у гривневі — 825,4 млн грн (13%), у євро — 252,4 млн грн в еквіваленті (4%). Така ситуація пояснюється тим, що доларові ОВДП мають більш високу дохідність порівняно з доларовими депозитами.

Як швидко інвестори отримують ці виплати?

В ОТП Банку виплата купонів або погашення вартості ОВДП, згідно з договором про обслуговування рахунку в цінних паперах, відбувається протягом п’яти робочих днів з моменту отримання коштів від Державного казначейства. Але на практиці виплата на рахунок клієнта здійснюється день у день — у дату виплати купону або погашення.

persha.png

Як оподатковуються доходи від державних облігацій?

QuoteЩе один позитивний момент інвестування в ОВДП — відсутність оподаткування доходів, на відміну від, наприклад, банківських депозитів. Не оподатковуються ні купонні доходи фізичних та юридичних осіб, ні повернення їхньої номінальної вартості інвестору. Для порівняння, податок на дохід по депозитах — 19,5%.

Також доходи від державних облігацій необов’язково відображати у декларації доходів. Хоча є можливість зробити це добровільно.

Як придбати державні облігації

Який номінал однієї державної облігації?

Залежно від валюти номінальна вартість ОВДП становить:

  • у гривні — 1000 гривень;
  • в іноземній валюті: $1000 або 1000 євро.

Як придбати облігації через аукціон або з портфеля банку?

Інвестори мають можливість придбати облігації як на аукціоні через банки, що є первинними дилерами, так і з портфеля певного банку, залежно від наявної пропозиції.

Первинними дилерами можуть бути банки, які відповідають таким вимогам:

мають ліцензію на провадження професійної діяльності на фондовому ринку (діяльності з торгівлі цінними паперами); мають сплачений статутний капітал, еквівалентний не менш як 10 млн євро; мають практичний досвід роботи на ринку облігацій (загальний обсяг торгівлі облігаціями становить не менш як 1 млрд грн).

Скільки банків в Україні є первинними дилерами Мінфіну?

QuoteЛише 11 банків України відповідають переліченим критеріям та є первинними дилерами Міністерства фінансів. ОТП Банк є первинним дилером та, крім того, постійним лідером серед недержавних банків за обсягами продажів державних облігацій: у 2023 році він посів друге місце у загальному рейтингу первинних дилерів Мінфіну.

Як проводиться аукціон Мінфіну з продажу ОВДП? Які переваги придбання облігацій через банк?

Аукціони Мінфіну відбуваються щовівторка. Банки як первинні дилери акумулюють всі отримані замовлення своїх клієнтів — фізичних та юридичних осіб, у тому числі банків та фінансових компаній, які не мають доступу до аукціону. Далі вони пропонують ставку, за якою згодні придбати державні облігації. Мінфін задовольняє або не задовольняє заявки банків.

QuoteОдна з переваг купівлі ОВДП на аукціоні — це ціна Мінфіну. Недоліками є те, що аукціон проходить лише один раз на тиждень. Як правило, гривневі ОВДП представлені на аукціоні щотижнево, валютні ОВДП лише 1-2 рази на місяць. Також участь в аукціоні не є гарантією купівлі цінних паперів: Мінфін може не задовольнити заявку за запропонованою ціною.

Якщо купувати ОВДП з портфеля банку, клієнт у будь-який день може обрати державну облігацію залежно від валюти інвестування, строку погашення, дохідності та кількості ОВДП, що у в наявності.

photo1718879282.jpeg

Як виглядає процес купівлі і як облігації надходять до клієнта?

Наприклад, клієнти ОТП Банку отримують доступ до участі в аукціоні Мінфіну через банківський застосунок OTP Bank UA. Якщо міністерство повністю задовольняє замовлення банку, користувач побачить зміну статусу свого замовлення на «Погоджено». Протягом 24 годин у вкладці «Накопичення» — «Придбані облігації» він зможе побачити власну покупку. Звіт про фінансову операцію відправляється на електронну пошту.

QuoteТаким чином, інвестування у державні облігації дає можливість надійно зберігати кошти на рахунку без витрат на оподаткування та зі 100% гарантією держави. Цей тип інвестицій вигідний для обох сторін — держава отримує фінансову підтримку економіки, громадяни — безпечно накопичують.

Типові страхи інвестора-початківця

Людині, яка досі ніколи в житті не купувала цінні папери чи облігації, не завжди може бути легко зважитися на такі інвестиції. Поділіться рецептом, як подолати страхи.

Найперший страх полягає в тому, що людина боїться не впоратися з купівлею і управлінням, що її знань не вистачить, щоб в усьому розібратися. А ситуація така, що держава сама зацікавлена в популяризації ОВДП, тож спростила доступ до аукціонів Міністерства фінансів, також є можливість купувати ці облігації з власних портфелів банків. Усе, що потрібно — обрати банк і професійного менеджера, який допоможе на всіх етапах.

З першого страху «вимальовується» другий — часом люди переконані, що купувати ОВДП — довго і складно. Але ми живемо у добу digital, тому і придбати державні облігації сьогодні можна через застосунок у смартфоні. В ОТП Банку це реалізовано з жовтня минулого року в OTP Bank UA, і переважна більшість наших клієнтів купують ОВДП саме через нього, це просто, зручно і у кілька кліків.

Останній типовий страх полягає в тому, що люди бояться не отримати свої гроші назад у разі форс-мажору в особистому житті. Це не так, можливість дострокового продажу державних облігацій є (інформація про це – вище), але слід це додатково обговорити з менеджером вашого банку.

Андрій Валерійович Матюха про те, як у Києві відкрили ORIGAMI for UKRAINE — 5000 птахів надії на фасаді музею Життя

Андрій Валерійович Матюха про те, як у Києві відкрили ORIGAMI for UKRAINE — 5000 птахів надії на фасаді музею

Клієнти банку з факторингу: хто та яку підтримку може отримати Життя

Клієнти банку з факторингу: хто та яку підтримку може отримати

Інвестиції у вино. З чого почати, що й де купувати Гастро/Їжа

Інвестиції у вино. З чого почати, що й де купувати