Facebook Pixel

У що інвестують українці у 2024 році: нерухомість, золото, облігації, депозити та криптовалюти

Куди інвестувати у 2024 році в Україні: депозити, золото, нерухомість. Обкладинка Олександра Шатова

Куди інвестувати у 2024 році в Україні: депозити, золото, нерухомість. Обкладинка Олександра Шатова

Хтось шукає варіанти для інвестицій, щоб захистити свої гроші від інфляції, хтось намагається таким чином примножити власний капітал. Фахівці з інвестування наголошують, що важливо диверсифікувати збереження заощаджень: обирати кілька інструментів, бажано в різних країнах. The Page попросив читачів розповісти, які варіанти інвестування вони обирають, і розповідає про п’ять найпопулярніших.

Інвестиції у нерухомість: вхідний поріг та ризики

Quote«Інвестую у курортну нерухомість. Модульні будинки для відпочинку. Як в Україні, так і за її межами. Можна навіть, від 10 кв. м», — поділився киянин Ігор.

Особливості цього виду інвестування у необхідності мати стартовий капітал від 30-60 тис. грн (для купівлі модульного будинку без землі) без верхньої межі. Наприклад, трикімнатний котедж у Буковелі можна купити за $234 тис. Ціни на оренду різні, залежать від інфраструктури. Але у тому ж котеджному містечку три ночі у котеджі з трьома спальнями коштують 17 тис. грн. Якщо котедж будуть орендувати принаймні 20 днів на місяць, він принесе близько 120 тис. грн ($3 тис.) за цей період. Власникам такого котеджу прогнозують окупність інвестицій за сім років.

Курортна нерухомість в Карпатах — один з популярних напрямків інвестування в Україні під час війни. Фото Freepik

Курортна нерухомість в Карпатах — один з популярних напрямків інвестування в Україні під час війни. Фото Freepik

Quote«При інвестиціях у нерухомість існує широкий діапазон можливостей. Наприклад, в Україні вже з’явився такий інвестиційний інструмент, як фонди нерухомості. Один з таких фондів нині широко рекламується і там початковий поріг входження лише 4 тис. грн», — коментує Дмитро Чурін, директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital.

Серед мінусів: після початку повномасштабного вторгнення для власників нерухомості з’явився один вагомий ризик — воєнний. Котеджу в Карпатах це стосується найменше. Проте мешканці великих міст України ризикують кожного разу під час масованих ракетних обстрілів.

Банківські депозити: вхідний поріг та ризики

Серед українських банків можна знайти умови з мінімальним вкладом 1 тис. грн. Дохідність такого депозиту буде невеликою. Ми скористалися калькулятором депозитів monobank під 15,5%. Зауважимо, що після вирахування податків процентна ставка зменшується до 12,48%. При депозиті у 20 тис. грн за 12 місяців можна отримати 22 495 грн (утримана сума податків 604,5 грн).

На думку Чуріна, для українського ринку зараз найбільш зручні інструменти для збереження капіталу — це банківські депозити та державні облігації. При цьому державні облігації дають навіть більшу дохідність, ніж депозити. Гривневі депозити від великих міжнародних банків на 12 місяців пропонуються з дохідністю 10-11%. Деякі роздрібні банки дають 15,5% річних для вкладень на 12 місяців. Для порівняння, річні державні облігації у гривні можна придбати з дохідністю 16%, а трирічні облігації — з дохідністю 18,3%.

Quote«Навіть власники банківських скриньок на початку війни стикнулися із проблемою отримання своїх цінностей. Тож наявність заощаджень в різних фінансових інститутах як в Україні, так і за її межами надає більше можливостей для захисту інвестицій», — наголошує на важливості диверсифікації заощаджень Григорій Овчаренко, директор з управління локальними активами групи ICU.

Покупка військових облігацій: мінімальний поріг та ризики

Від початку повномасштабного вторгнення мінімальну суму для купівлі ОВДП було зменшено до 1 тис. грн. Віднедавна військові облігації можна купити через «Дію». Дохідність — 16-18%, що вище, ніж у середньому ставка по банківських депозитах. Після придбання облігацій інвестор отримує купон — виплату відсотків від суми вкладу.

Військові облігації можна придбати через застосунок «Дія». Скріншот застосунку із ОВДП

Військові облігації можна придбати через застосунок «Дія». Скріншот застосунку із ОВДП

ОВДП мають найменший ризик, бо держава гарантує повернення вкладів. До того ж, купуючи військові облігації, громадяни можуть підтримувати державу під час війни.

На думку Овчаренка, універсальною порадою для формування інвестиційного портфеля може бути формування трьох складових: таких як поточні, цільові та довгострокові заощадження. Перший елемент має складатися з надійних та ліквідних інструментів валюти, депозитів або ОВДП, які мають забезпечити поточні або непередбачувані витрати. Другий із середньострокових інструментів, наприклад, з фіксованою дохідністю — акції та корпоративні облігації. Довгострокові заощадження бажано тримати в інструментах капіталу — акціях та інвестиційних фондах.

Quote«Наразі головна мета — перемогти, тому ОВДП та донати є основним інструментом моїх особистих інвестицій», — прокоментував Овчаренко для The Page.

Інвестиції у золото: вхідний поріг та ризики

Золото можна придбати у банківських установах у зливках або у вигляді монет. Мінімальна сума для входу зараз — це ціна зливка масою 1 г. Наразі у різних банках такий найменший зливок можна придбати в середньому за 2,7-2,9 тис. грн.

Той же банк може викупити у клієнта свій зливок, якщо пакування не пошкоджено. Тож варто утриматися від цікавості розгорнути свою покупку, щоб вона за рік чи два коштувала дорожче. Якщо пошкодити пакування, зливок можна буде продати лише у ломбарді за ціною золотого брухту. Лом золота найвищої 958 проби (а у банківському зливку вона ще вище) коштує близько 2,6 тис. грн за 1 г.

Золото — гарний інструмент інвестування, бо вартість дорогоцінного металу завжди залишається високою. А в періоди інфляцій ціна золота зростає. До того ж останнім часом зростає й інтерес інвесторів до золота, що пов’язано з нестабільністю у світі.

Мінуси та ризики такого виду інвестування полягають у необхідності витрат на зберігання та страхування таких депозитів.

Інвестиції у криптовалюту: вхідний поріг та ризики

Киянка Тетяна зізнається, що деякий час пробувала зберігати заощадження у криптовалюті, але недовго протрималась, бо нестабільність крипти погіршувала її тривожність.

Quote«Абсолютно правильно багато людей бояться зв`язуватися з криптою, бо котирування криптоактивів є дуже волатильними і непередбачуваними. Протягом дня можна з легкістю заробити або втратити 10% від суми вкладень. Проте як категорія активів крипта вже є частиною фінансової системи, тому при гарній удачі можна добре заробити на операціях з криптовалютами», — прокоментував Чурін.

Для купівлі криптовалюти достатньо $25 для поповнення рахунку криптобіржі. Тому цей інструмент можна вважати демократичною стартовою позицією для експериментів з торговими стратегіями на біржі.

Ціна біткоїна — однієї з найпопулярніших криптовалют — цього року досягла історичного максимуму у $73 тис. На вартість найпопулярнішої криптовалюти впливають підвищений попит, інтерес з боку великих фондів та ще низка факторів.

Подякувати 🎉