Facebook Pixel

Більше доходу без гарантії держави: як працюють корпоративні облігації в Україні

Повномасштабне вторгнення росії у лютому 2022 року змусило Національний банк ввести обмеження для виведення капіталу за кордон. Це зачепило зокрема купівлю акцій іноземних компаній, яка неможлива на час дії обмежень НБУ.

Окрім обмежень, українські інвестори шукають додаткові внутрішні інструменти для диверсифікації. Тут можуть допомогти корпоративні облігації. Бізнес зазвичай використовував їх як альтернативу кредиту «для своїх», щоб залучити кошти для розвитку. Проте частину корпоративних облігацій інвестори можуть купити у відкритому доступі через інвестиційні банки. Які особливості цього інструменту?

Чим відрізняються корпоративні облігації від ОВДП

Надійність

ОВДП – облігації внутрішньої державної позики. Ви позичаєте державі 10 тис. грн, купуючи 10 ОВДП по 1 тис. грн кожна. Натомість держава «дякує» вам за позику, сплачуючи купон – відсотки за те, що користується вашим боргом. Наприклад, за ОВДП терміном на рік Міністерство фінансів сплатить 16,80% від вартості облігацій, свідчить інформація про результати аукціону з ОВДП за 9 січня 2023 року.

Державні облігації вважаються на 100% надійними, в будь-якій країні будь-де.

Quote«Особливо внутрішні папери у національній валюті, держава завжди може додрукувати грошей, щоб погасити ці облігації», – пояснив The Page президент інвестиційної групи «Універ» Тарас Козак. Держава зобов’язується повернути назад всю суму вкладень.

Корпоративні облігації випускає бізнес, який хоче залучити кошти на фінансування своєї діяльності. Він відповідає за надійність виплат сам, і якщо збанкрутує і не зможе виплатити суми облігацій та купони, інвестори можуть не отримати нічого.

Так сталося з VIP-клієнтами колишнього Альфа-Банку: через банк вони купували облігації компанії, якою насправді володіла кіпрська структура акціонерів ABH Ukraine Ltd. Банк оформив угоди з облігаціями на загальну суму понад $400 млн, але не зберігав їх. Через це після націоналізації ніхто поки не вирішив, як повернути ці гроші акціонерам.

Хоча частина інвесторів хоче принципово не купувати державні облігації, бо не довіряє державі. «Ми багато разів стикалися з недовірою до держави. Є люди, які вважають бізнес надійнішим за державу», – каже Козак.

Дохідність

Дохідність ОВДП різниться від 16,80% до 18,60% в гривнях, згідно з результатами аукціону Мінфіну за 9 січня 2023 року. Дохідність корпоративних облігацій завжди має бути вищою за ОВДП, адже вони несуть більший ризик. Ставки за корпоративними облігаціями становлять від 15% до 30%, за даними Cbonds, наданими The Page.

Quote«Якщо інструмент має бути більш ризикованим, ніж ОВДП, то дохідність має бути більше. Це називається «ОВДП+». Наприклад, «ми розміщуємося як ОВДП +2%/+4%», – розповів The Page фінансовий аналітик ICU Михайло Демків.

«Універ» торгує корпоративними облігаціями зі ставкою до 28%. «Тобто 28% мінус податок, це приблизно виходить близько 23-річних чистий дохід. Це значно вище, ніж ОВДП під 18%», – каже Козак.

Вища дохідність корпоративних облігацій також досягається внаслідок частішої виплати купона. Купон за ОВДП виплачується раз на рік, за корпоративними – двічі на рік.

Корпоративні облігації в «Універ». Інфографіку надала компанія для The Page

Корпоративні облігації в «Універ». Інфографіку надала компанія для The Page

Податки, вищі комісії та пороги входу

Дохід з ОВДП не оподатковується. Натомість коли ви отримуєте дохід з корпоративних облігацій, маєте заплатити з нього 18% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору.

Після повномасштабного вторгнення українці можуть купити ОВДП через «Дію», починаючи від 1000 грн. Ще у 2021 році поріг входу для купівлі ОВДП був 50-100 тис. грн. Поріг входу в корпоративні облігації може перевищувати 10 тис. грн.

Клієнтам також потрібно платити вищі комісії. ICU брала 10 грн за операції з ОВДП у 2021 році, а за операції з корпоративними облігаціями – 200 грн.

Скріншот з «Дії».

Скріншот з «Дії».

Додатковий баласт із комісій та податків може нівелювати вищу дохідність цінних паперів. «Я б зараз не рекомендував комусь зі своїх знайомих інвестувати в корпоративні облігації. Може ситуація через три роки зміниться. Дохідність за ОВДП впаде, буде низька, а корпоративні будуть трохи вищими і буде сенс мати на 2% більше», – зазначив Михайло Демків.

Які бізнеси розміщують корпоративні облігації

Інформація про куплені обсяги корпоративних облігацій закрита, тому не можна сказати, скільки їх купили юридичні та фізичні особи. «Загалом ми можемо бачити за своїми продажами, що більшість все-таки купують юридичні особи: банки, страхові та інвестиційні фонди. Але частина фізичних осіб у корпоративних облігаціях зростає», – розповів Козак.

2023 року «Універ» був брокером з розміщення корпоративних облігацій «Нової пошти». Сумарно розмістили 1,6 млрд грн. Для порівняння: щотижневі випуски ОВДП можуть варіюватися від 6 до 20 млрд грн. Компанія не зупиняється і хоче перевести купівлю своїх облігацій у мобільний додаток, розповів фінансовий директор компанії NovaPay Ігор Приходько «Інтерфакс-Україна».

Корпоративні облігації українського бізнесу: які можна придбати

Окрім «Нової пошти», цінні папери розміщують:

  • ТОВ «РУШ» (куди входить мережа Eva);
  • «Екса Капітал» (лізинг с/г техніки);
  • Київський асфальтобетонний завод «Столичний»;
  • мережа магазинів «Агромат»;
  • Фармацевтична компанія «Здоров'я»;
  • Фармацевтична фірма «Дарниця»;
  • Завод Ковальської.

«Універ» також збирається випустити корпоративні облігації мережі супермаркетів Novus – брокер підписав з компанією угоду про те, що буде андеррайтером випуску цінних паперів. (Андеррайтер – це компанія, яка розміщує цінні папери бізнесу та продає їх майбутнім інвесторам.)

Проте випуск ще буде зареєстровано в Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР).

Quote«Ми зараз готуємо документи для комісії, аналізуємо баланси компаній за останні три роки. Якщо ми самі розуміємо, що там відбувається, комісія зареєструє, ми закупимо ці облігації на свої фонди та будемо пропонувати це широкому колу інвесторів. Фізичним особам, зокрема», – розповів The Page Тарас Козак.

Команда «Універу» також в процесі перемовин, щоб ці облігації були із заставою нерухомості Novus. Згідно із задумом, нерухомість мережі супермаркетів має передатися незалежній особі – «Адміністратору». «Якщо, наприклад, Novus має якісь проблеми, невчасна виплата чи щось таке, то власники облігацій матимуть право на цю заставу нерухомості», – додає Козак.

Корпоративну облігацію важко продати до погашення

Ринок цінних паперів, які залучає бізнес, ще нерозвинений. Тому найчастіше їх купують з наміром тримати до погашення. Якщо клієнт хоче завчасно продати корпоративні облігації, він може не знайти зацікавленого покупця.

Quote«Обсяг ОВДП – десятки мільярдів гривень. Захочу – продам. Те саме з доларом – я можу завтра його продати по 38. А в корпоративних можна не знайти кому продати. Великі клієнти чи фонди можуть торгувати одні з одним, але не факт. І це не суто українська проблема – для єврооблігацій теж часто можна не знайти покупця», – розповів Михайло Демків.

Щоб розв’язати цю проблему, бізнеси придумали оферту. Наприклад, умовна компанія «Підприємство А» випустила облігації з терміном на три роки. Клієнти не впевнені, що їхні цінні папери надійні і бізнес буде стабільний. Тому «Підприємство А» каже, що може викупити ці облігації через рік за номінальною ціною, заплативши купонний дохід. Інвестори заспокоюються, що можуть продати цінні папери, якщо через рік буде гірша економічна ситуація.

Проте якщо передбачена оферта, розмір купонів оголошується лише на перший рік. Якщо інвестори забирають кошти і не погоджуються продовжити утримання облігації, вони не дізнаються змінених умов, а умови можуть бути вигіднішими, наприклад, підвищення купонного доходу за облігаціями.

Корпоративні облігації можна придбати тільки через інвестбанки

ОВДП доступні в «Дії», проте з корпоративними облігаціями так не вийде. Бізнеси випускають свої цінні папери через інвестиційні банки, які оформлюють угоди, перевіряють компанії і заробляють на цьому – це цілком нормально.

Quote«Люди чомусь часто думають, що брокери їх дурять. Але я проводжу таку паралель: чи обов’язково вам потрібна фінансова компанія, щоб купити долар? Обмінний пункт – це фінкомпанія. Якщо вам кажуть, що нічого не заробляють – вас дурять», – каже Демків.

Проте в інвестиційному банку потрібно зареєструватися і відкрити рахунок, заповнивши анкету. В «Дії» рахунок теж відкриває банк або інвестбанк, але робить це менш помітно для споживача і дані підтягуються автоматично.

Проте після ковіду і повномасштабного вторгнення українські інвестбанки запускають платформи для торгівлі корпоративними облігаціями. Це можна зробити в «Універі», проте поки не можна зробити в ICU. «Онлайн-рішення дозволяють інвесторам отримати дохід без поїздок», – каже Козак.

Інша перевага інвестбанків – вони перевіряють бізнеси за фінансовим моніторингом, фінансовою звітністю, бізнес-моделлю тощо.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉