Facebook Pixel

Євробонди простими словами: що це таке і як на них заробити

Для багатьох українців інвестиції асоціюються з депозитами, валютою, нерухомістю, а купівля і продаж цінних паперів викликає сумніви та побоювання. Хоча інвестиції в єврооблігації, наприклад, можуть бути набагато цікавішими та вигіднішими за депозити. Що таке євробонди, як правильно інвестувати у цінні папери, як їх купити, The Page розпитало аналітика «Фрідом Фінанс Україна» Степана Джуса.

1

Що таке єврооблігації та як на них заробити?

Єврооблігації — це боргові цінні папери, емітовані сувереном (державою) або корпоративним емітентом в іноземній валюті (долар, євро).

Є різні строки погашення, але здебільшого єврооблігації розміщуються на тривалий термін.

Наприклад, у липні Україна продала єврооблігації зі строком погашення 12 років (2033 року), а перед тим у січні 2020 року розмістила 10-річні єврооблігації на суму 1,25 млрд євро під 4,375% річних.

У червні 2019 року Україна розмістила 7-річні єврооблігації на 1 млрд євро під 6,75% річних.

Наприкінці травня Міністерство фінансів погасило другий випуск облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) під гарантії США на загальну суму понад $1 млрд. Випуск цих ОВДП було здійснено 2015 року з відсотковою ставкою 1,847% річних.

За словами аналітика компанії «Фрідом Фінанс Україна» Степана Джуса, прибутковість єврооблігацій у середньому варіюється від 3% до 10% залежно від емітента (суверен чи корпоративний).

Завдяки єврооблігаціям інвестори можуть вибирати, як хеджувати свої валютні ризики, пов'язані з девальвацією валюти або операційною діяльністю (якщо йдеться про інвесторів-юросіб). Ставки прибутковості набагато (в рази) вище за депозити в іноземній валюті.

2

Як купити єврооблігації в Україні?

Єврооблігації можна купити на зовнішніх ринках, якщо є вільні кошти на рахунках в іноземних банках, здійснити купівлю через дистанційні торгові системи або скористатися послугами інвестиційних компаній.

Купити єврооблігації в Україні може фізична особа або юридична особа, водночас мінімальний лот на кожен євробонд різний: 100 шт. один лот, 200 шт. один лот тощо.

Тому, звертає увагу Степан Джус, потрібно врахувати, що інвестиції мають становити щонайменше $100 — 200 тис.

Купити євробонди у невеликій кількості (навіть 1-10 шт.) можна за допомогою інвесткомпаній. З ними ви укладаєте договір, в якому прописуєте комісію, терміни виконання, відповідальність сторін, рахунок для зарахування коштів тощо.

3

Якою є процедура оподаткування за єврооблігаціями?

Податок з фізичних осіб і військовий збір з фізичних осіб у разі операцій з єврооблігаціями з недавнього часу не утримується.

Оподаткування для юридичних осіб відбувається згідно з умовами обліку операцій з цінними паперами за стандартами бухобліку та міжнародними стандартами звітності (залежно від виду оподаткування самої юрособи).

4

Які єврооблігації вибрати?

Усе залежить від ваших очікувань щодо строків, ставки прибутковості, валюти, в якій ви хотіли б зробити покупку.

Під час вибору євробондів звертайте увагу на такі критерії:

  1. Прибутковість інвестицій — щоб розрахувати потенційний прибуток, оцініть різницю між біржовою і номінальною ставкою активу, річну відсоткову ставку і строки викупу.
  2. Надійність єврооблігацій — найбезпечнішими вважаються бонди, які випущено державою, а також стабільними галузевими гігантами. Компанії з сумнівною репутацією, низьким кредитним рейтингом і ті, які обіцяють ласий прибуток, можуть мати великі ризики банкрутства.
  3. Кредитоспроможність емітента — як підказку варто використовувати оцінки рейтингових агентств, які аналізують платоспроможність емітентів цінних паперів. На кредитоспроможність впливає фінансова історія, розмір активів у співвідношенні з борговими зобов'язаннями, обороти.

«Можна інвестувати у доларові облігації України з погашенням 2026 року (XS1303926528) під 4% (ціна $1150) і єврові (XS2015264778) під 3% (ціна 1067,50 євро) прибутковості річних у валюті», — радить Степан Джус.

Також можна звернути увагу на єврооблігації корпоративних емітентів, наприклад АТ «Укрексімбанку», з прибутковістю 8% річних у доларі (ціна не є фіксованою, а залежить від дюрації).

5

Якими є плюси та мінуси інвестицій в єврооблігації?

Серед плюсів інвестицій в єврооблігації Степан Джус виділяє такі: надійність, ліквідність, низький відсоток ймовірності дефолту, гарантовані угоди зворотного викупу.

До того ж, за його словами, це хороший валютний хедж під час девальвації — прибутковість зростає, а ціна під час криз падає (можливість інвестувати в папери у разі хорошої прибутковості у валюті).

Мінуси інвестицій в єврооблігації: висока ціна входу, велика лотність (для фізосіб).

6

Де подивитися список доступних для покупки єврооблігацій

У кожної біржі є свій біржовий список, де зафіксовано всі цінні папери, які є доступними до торгів. Там можна подивитися, які єврооблігації користуються популярністю (вони є ліквіднішими). Потрібно звертати увагу на тікер паперів, який починається з англійських букв XS.

Звертайте увагу на номінал і мінімальний розмір лота.

7

Чи варто зараз інвестувати в єврооблігації? Чому?

Якщо курс валют піде вгору, можуть початися девальваційні процеси. У цей період невизначеності можна розглянути можливість захеджувати свої валютні ризики. Однак аналітик нагадує, що потрібно дивитися на динаміку ставок, емітента і термін погашення (чим більше строк, тим надійніше).

Нагадаймо, що після ослаблення гривні в середині квітня через воєнне загострення на Донбасі національна валюта продемонструвала незначне зміцнення. За повний місяць вона подорожчала з 27,82 до 27,78 щодо долара, однак знецінилася з 32,62 до 33,52 щодо євро.