Facebook Pixel

Інвестиції в кризу: як заробити на паніці на фінансовому ринку

Завдяки стратегії інвестор може зберегти гроші і заробити в кризу/pixabay

Завдяки стратегії інвестор може зберегти гроші і заробити в кризу/pixabay

Увесь світ боїться коронавірусу та його наслідків, що позначається і на загальному стані економіки, і на фондових ринках, і на стратегіях інвесторів. The Page розбиралося, як заробити в кризу і не розгубитися через інформаційний шум.

1

Що робити з інвестиційним портфелем зараз?

Що робити зі своїм портфелем зараз, залежить від вас і від того, наскільки ви вірите у збереження світової фінансової системи в її нинішньому вигляді.

На жаль, фіскальні заходи і програми, які центробанки країн використовували для підтримки економік під час фінансової кризи 2008 року, навряд чи допоможуть у кризу-2020, впевнені економічні експерти з різних країн.

Саме тому Степан Джус, інвестиційний аналітик «Фрідом Фінанс Україна», переконаний, що найкраще зараз диверсифікувати свій портфель.

Він радить розподілити інвестиції у такі сектори бізнесу: фармацевтика (наприклад, СVS HEALTH CORPORATION (CVS) (+15,2% з 23.03.2020), ритейл (мережі супермаркетів) (наприклад, Walmart (WMT) (+18,9%) ), онлайн-бізнес зі смарт-доставкою (Amazon (+30,3%), ALIBABA GROUP HOLDINGS LTD. (BABA) (+13,8%), ІТ-компанії, які надають хмарні й віддалені технології, соцмережі (наприклад, Alphabet (+31,8%), Facebook (+49,1%), Microsoft (+35,4%)). Усі показники наведені станом на першу половину травня.

Не варто також забувати про захисні активи. «50% портфеля повинно бути в облігаціях (ОВДП під 9-12% річних у гривні), зокрема в євробондах (ОВДП під 4-8%), і корпоративних єврооблігаціях (наприклад, Укрсиббанку) під 9-11% річних у валюті», — наводить приклад експерт.

Можна включати також специфічні фінансові інструменти, як-от ETF SPY (на індекс S&P500) (+26,3%) і ETF GLDM (золото) (+111,1%), які показують відновлення після корекції вниз, що тривала близько місяця.

Пам'ятаймо також про валютний хедж — як готівковий, так і з використанням інструментів, що були описані вище.

2

Які акції купувати під час кризи?

Під час кризи, на думку аналітика, краще купувати акції тих компаній, які мають шанс злетіти й принести прибуток у кризу. Водночас купувати їх варто, коли їхня вартість знижуватиметься.

«Їсти хочеться завжди і всім, тому на ритейл та FMCG завжди є попит. А послуги доставки доповнюють цей бізнес. Це легко відстежити як в Україні («Епіцентр», «Розетка», «АТБ», «Ашан», «ЄВА», мережі супермаркетів, інтернет-магазини; смарт-доставка «Нова Пошта»), так і на міжнародному ринку (наприклад, Walmart (WMT) (18,9% з 12.03.2020 з часу введення карантину))», — переконаний він.

В Америці інвестори, за словами Джуса, більше вірять у групу технічних улюбленців — Alphabet (+31,8%), Amazon (+30,3%), Apple (+36,6%), Facebook (+49,1%) і Microsoft (+35,4%), які зараз складають п'яту частину індексу S&P 500 (прибутковість з 23.03.2020 р.).

Придивитися інвестору також можна до Adobe Inc (ADBE) (+23,6%), Salesforce.com Inc (CRM) (35,1%) і Advanced Micro Devices Inc. (AMD) (+31,9%) — показники на першу половину травня. Це ІТ-компанії, що продають ліцензійне програмне забезпечення, їхній бізнес не залежить від фізичної присутності працівників в офісі.

3

Що продавати під час кризи?

Позбавлятися треба цінних паперів, які зараз не приносять прибутку. Краще їх купити потім, коли ціна буде найменшою, але в тому разі, якщо це хороший актив з перспективою на 3-5 років.

«Під час кризи намагайтеся позбутися «токсичних» активів і зобов'язань (боргів), оскільки процентні ставки, зниження кешу та ліквідності можуть призвести до збитків, які потім треба довго покривати», — радить фінансовий аналітик.

Можна також хеджувати похідними фінансовими інструментами, як-от пут-опціони, — заробити на них можливо, коли чекаєш зниження цін на певні базові активи та входження у затяжну кризу й рецесію.

4

Як заробити на паніці на фінансових ринках?

У період коронавірусної кризи можна спробувати себе в інвестиціях на IPO інноваційних фармацевтичних компаній і тих, які вже є на ринку і намагаються розробити вакцину.

Степан Джус наводить приклад 4 нових IPO 2020 року під час карантину: Revolution Medicines (RVMD) (+113%); ORIC Pharmaceuticals (ORIC) (+109%); Passage BIO (PASG) (+18%); Lyra Therapeutics (LYRA) (+2%) — усе це біофармацевтичні та медичні компанії, які на хвилі пандемії коронавірусу користуються популярністю в інвесторів, бо створюють інновації в медицині.

«Статистика за IPO-угодами з 2012 року показує +47% середньої прибутковості до кінця 3-місячного локап-періоду (період часу, протягом якого відсутня можливість продавати акції, куплені в андеррайтера в ході IPO. — Ред.) і +108% — середня прибутковість на поточний момент», — розповідає аналітик.

Проте зараз, за словами Степана Джуса, потрібно бути вкрай обережним, адже ринок очікує можливу другу хвилю вірусу, тому можлива тенденція до зниження.

Форми рецесій та відновлень економіки, за даними The Wall Street Journal

Форми рецесій та відновлень економіки, за даними The Wall Street Journal

Якщо індекс S&P500 знизиться до 2,8 тис. пунктів й існуватиме загроза другої хвилі поширення вірусу, його мутації та карантину, то будемо знову бачити зниження індексу до 2,2 тис. пунктів. Це стосується акцій компаній, що входять до цього переліку, тому треба бути обережним, фіксувати частину прибутку й відновити позиції після падіння.

«Якщо індекс S&P500 продовжить зростати і буде вище за 3 тис. пунктів на позитивних новинах зі світу щодо відновлення економічної активності та бізнесу, то можливе зростання до рівня 3,4 тис. пунктів до вересня 2020 року. Тому зараз ситуація є неоднозначною й переломною», — резюмує аналітик.

Усе залежатиме від відновлення позицій бізнесу та скорочення захворюваності на коронавірус.