Facebook Pixel

Гривня зміцнюється, долар дешевшає. Яким є прогноз курсу долара на травень

Курс долара в Україні продовжує падати, а гривня зміцнюється третій тиждень поспіль: долар на міжбанку знизився до 26,6 грн/$. The Page розпитало фінансистів, наскільки такий курс є довгостроковим і чи варто зараз купувати долар.

Що відбувається з курсом валют в Україні

18 травня, згідно з офіційним курсом Національного банку України, курс гривні щодо долара виріс на 4 копійки, а до євро — на 2. Долар коштує 26,63 грн, а євро — 28,78 грн.

Травень — це місяць, в якому в Україні багато святкових днів. А на свята зазвичай знижуються ділова активність і обсяги торгів на міжбанківському валютному ринку. Багато учасників ринку переносять свої операції на найближчі дні в очікуванні збалансованішої ситуації.

До того ж, попри послаблення карантинних заходів 12 травня, що дозволили запустити частину підприємств, більшість з них і досі не може почати повноцінно працювати. Ділова активність загалом є дуже низькою, валютний ринок за таких умов здебільшого стає малооб'ємним.

Запас міцності гривні, за словами керуючого партнера компанії «Атлант-Фінанс» Юрія Нетесаного, подарували експортери, яким вона потрібна для операцій на внутрішньому ринку — починаючи від сплати податків та виплати зарплат і закінчуючи веденням своєї господарської діяльності. Загалом саме вони формують основний обсяг пропозиції валюти на міжбанку.

Імпортерам же долар зараз не потрібен, адже внутрішній попит на імпортні товари скоротився в декілька разів. Люди намагаються заощаджувати й не розкидаються грошима, купуючи лише необхідне.

А в самій банківській системі немає зайвої гривні для купівлі валюти, впевнений Нетесаний. Коли ліквідність у банківській системі коливається в районі 40-50 млрд грн, у компаній просто немає гривні для купівлі доларів на міжбанку. Ліквідність значно збільшується, переважно коли казначейство проводить розрахунки з експортерами з ПДВ.

«Може здатися, що курс долара менше за 27 гривень сьогодні є заниженим, але його визначає попит і пропозиція. Вдалим прикладом може бути ситуація, коли в людини є тисяча гривень і їй потрібно на неї прожити певний час, а, наприклад, $100 коштують 2,7 тис. гривень. Логічно, що людина не зможе купити 100 доларів. Це і є ліквідність ринку», — наводить приклад експерт.

До речі, у квітні українці продали більше валюти, ніж купили. Обсяг продажу перевищив обсяг покупки на $50,9 млн. Подібна тенденція, за прогнозами, може зберегтися і в травні.

Динаміка долара до гривні: що впливає на курс

Допоміг зміцненню золотовалютних резервів НБУ «Нафтогаз», який останнім часом продав досить багато валюти на міжбанківському ринку для розрахунків з бюджетом.

Важливим фактором для гривні стало прийняття «антиколомойського закону» в другому читанні. Це дає зелене світло для продовження співпраці з МВФ. До кінця травня Україна повинна отримати від Фонду $1,75 млрд. Загалом у рамках програми Україна сподівається отримати $5 млрд.

Гривня, переконані фінансисти, найімовірніше, продовжить зміцнюватися і цього тижня. Проте, щоб зробити якийсь довгостроковий прогноз курсу валют, Денис Білий, інвестиційний аналітик «Фрідом Фінанс Україна», радить зосередити свою увагу на величині, що об'єднує всі фактори впливу на нацвалюту, — подивитися платіжний баланс. Він показує різницю між надходженням і відтоком валюти у певній країні в розрізі всіх секторів.

Першою умовою зміцнення національної валюти, розповідає аналітик, є позитивне значення платіжного балансу (профіцит). Тобто сума всіх валютних надходжень до країни протягом певного періоду повинна перевищувати відтік відповідної валюти.

За попередніми даними НБУ, за перший квартал 2020 року Україна отримала дефіцит зведеного платіжного балансу в розмірі $139 млн у порівнянні з профіцитом $329 млн за той же період торік.

«Дефіцит платіжного балансу свідчить про надмірний попит на валюту всередині країни, адже більшість внутрішніх контрагентів тримають оборотні кошти в гривні, а для розрахунку з міжнародними контрагентами виходять на ринок для купівлі валюти, створюючи тиск на гривню», — пояснює Білий.

У разі профіциту платіжного балансу, навпаки, валюта з-за кордону заходить на внутрішній ринок і конвертується в гривню для подальших розрахунків. НБУ прогнозує дефіцит платіжного балансу в розмірі $1,1 млрд на кінець 2020 року. Як бачимо, дефіцит першого кварталу 2020 року вже закладено в курс гривні.

Керуючий партнер «Атлант Фінанс» Юрій Нетесаний нагадує, що на курс валют ще впливає й необхідність платити за рахунками. Доволі великий держборг і відсотки, що уряду та НБУ потрібно погасити цього року, тиснутимуть на міжбанківський валютний ринок.

«2020 року Україна виплатить за зовнішніми боргами $17,1 млрд. Пікові виплати за зовнішнім боргом 2020 року припадають на перший квартал — $5,4 млрд (погашені) і на третій квартал — $5,2 млрд. У другому кварталі сума платежів складе $3,4 млрд, а в четвертому — майже $3 млрд», — нагадав економіст.

Не варто також забувати, що в оновленому бюджеті на 2020 рік закладено курс 29,5 грн/$, що відбиває деякі очікування влади, пов'язані із загальним станом економіки, прогнозами щодо зростання інфляції, просіданням доходів і падінням ВВП.

«Зазвичай після різкого імпульсу настає період кореляції, який ми спостерігаємо зараз. Наразі вартість гривні на рівні 27 грн/$ влаштовує всіх контрагентів. Проте таке зміцнення не буде довгостроковим, і восени гривня знову може почати девальвувати, хоча вже меншими темпами, ніж на початку року», — впевнений інвестиційний аналітик «Фрідом Фінанс Україна» Денис Білий.

Прогноз курсу долара на місяць: що допоможе гривні

Долар продовжить плавно дешевшати й надалі, впевнені опитані The Page експерти. За словами Нетесаного, існує велика ймовірність того, що котирування долара залишаться в діапазоні 26,5-27,5 гривень за один американський долар.

«Але, враховуючи сезонний фактор, за якого гривня з середини квітня — початку травня традиційно зміцнюється, можна очікувати, що така тенденція продовжиться і цього року, попри карантинні заходи. І гривні вдасться зберегти стабільність аж до кінця літа», — переконаний він.

Білий також вважає, що у короткостроковій перспективі до кінця літа не відбудеться значних коливань курсу гривні в бік девальвації, бо вдалося знайти спільну мову з Міжнародним валютним фондом.

«Усі необхідні закони, які потрібні МВФ як умова для отримання чергового траншу, ухвалено. Кредит МВФ дозволить рефінансувати виплати за зовнішнім боргом і покрити дефіцит бюджету. У цьому також допоможуть кредити від інших міжнародних організацій», — вважає аналітик.

Прогноз курсу валют в Україні: чи варто чекати долар по 30 грн

Щодо стрімкої девальвації гривні, то не варто панікувати. Аналітики сходяться на думці, що зараз багато чого залежатиме від продовження співпраці з МВФ, грамотної монетарної політики, тривалості карантину.

Головними факторами серед них, на думку Нетесаного, залишаються поки ще відкрите питання щодо співпраці з МВФ і тривалість карантинних заходів.

«Якщо ці питання не вирішуватимуться до осені, то, цілком можливо, що з осені гривня почне здавати свої позиції й до кінця року може наблизитися до такого курсу. Але, найімовірніше, найближчим часом очікувати курс по 30 гривень за долар не варто», — переконаний експерт.

Набагато небезпечнішими для нас зараз є втрата ринків збуту і падіння вартості експортних товарів як результат пандемії коронавірусу і тривалого карантину, вважає Білий. На додаток до цього курс гривні є плаваючим, тому коливання в межах певних цінових рівнів є природними.

«У довгостроковому проміжку часу (десять років) гривня, найімовірніше, подолає позначку 30 грн/$. У найближчій же перспективі гривня має всі шанси зміцнитися до рівня 26,3 грн/$. Однак восени-взимку можна буде побачити в обмінниках долар по 29, якщо ситуація на зовнішніх ринках розхитуватиметься», — пояснив він.

Чи варто зараз купувати долар і чому

Сьогодні можна розглядати можливість покупки валюти, не заперечує Нетесаний. За розрахунками аналітиків «Атлант Фінанс», наразі справедливим і обґрунтованим курсом гривня/долар має бути діапазон 27,0-27,5 гривень за один долар.

«Якщо котирування курсу є нижчими за цей діапазон, долар можна вважати перепроданим, а це означає, що потрібно купувати валюту, а якщо вищими — долар вважається перекупленим, і це час для продажу валюти», — пояснює експерт.

Але важливо пам'ятати, що ситуація може змінитися. І якщо для тривалих інвестицій або заощадження активів купівля долара виглядає цілком виправдано, то з точки зору короткострокових або спекулятивних операцій може бути невиправданою через сезонність і можливість подальшого зміцнення гривні, пояснює Нетесаний.

Зі свого боку Денис Білий переконаний, що очікуване знецінення гривні до 29 грн/$ не означає, що потрібно бігти й скуповувати долар. Готівкова валюта, що просто зберігається, за його словами, не приносить доходу і знецінюється під впливом інфляції.

«У період невизначеності краще тримати частину гривневих заощаджень в інвестиційних інструментах з високою прибутковістю (державні або корпоративні облігації), а частину — у валютних облігаціях або акціях іноземних компаній. Таким чином ви частково захеджуєте валютні ризики і отримуватимете дохід з грошей, який перекриватиме інфляцію», — радить аналітик.

Подякувати 🎉