Facebook Pixel

«Коронакриза». Чи варто українцям побоюватися підвищення цін на продукти

У зв'язку з пандемією COVID-19 в Україні і в світі склалася складна економічна ситуація. Міжнародні організації, рейтингові агентства та інвестиційні банки почали оновлювати макроекономічні прогнози. Не відстає від них і український уряд, і Національний банк.

На початку квітня Кабмін оновив свій макропрогноз, згідно з яким рівень інфляції в країні підвищився із затверджених раніше 5,5% до 11,6%. Однак у Нацбанку оптимістичніший сценарій: регулятор погіршив прогноз інфляції з 4,8% лише до 6%. У будь-якому разі це залишається в рамках його цільового прогнозу 5% ± 1 процентний пункт.

The Page розбиралося, яка ситуація з цінами в країні зараз і чи варто українцям боятися подорожчання товарів повсякденного споживання.

За словами голови Центру економічної стратегії Гліба Вишлінського, виходячи з тих факторів, що відомі сьогодні, реалістичнішим є прогноз Нацбанку. Він повідомив, що на вартість споживчого кошика насамперед впливає зниження цін на паливо.

Проте, на його думку, більш значущим чинником ризику може бути низька врожайність багатьох культур 2020 року, що пов'язана з сухою зимою й відсутністю дощів навесні. Це вплине на вартість овочів, фруктів та всіх продуктів, що виробляються із зернових, а також м'яса.

«Що стосується девальвації гривні, то вона є обмеженою. Той курс, що ми маємо зараз, не надто відрізняється від того, яким він був у цей же період 2019 року. А коли долар коштував 24 грн, то ніхто не закладав у свій бюджет такий курс».

Гліб Вишлінський

Гліб Вишлінський

глава Центру економічної стратегії

У пресслужбі роздрібної мережі «Ашан» The Page розповіли, що останнім часом спостерігається зростання цін на крупи, яйця, цукор і борошно. У зв'язку з цим у мережі вирішили прибрати націнку на ці товари. З початком літнього сезону в «Ашані» очікують зниження цін на сезонні продукти, наприклад на овочі.

На думку голови Національної ради економічного розвитку Олексія Дорошенка, причину зростання цін на борошно і крупи закладено ще в березні. Йдеться про те, що світові ціни на зерно минулого місяця зросли на 20%. На зростання цін вплинула також девальвація гривні.

«Економічні підстави для зростання цін на ці продукти є. Період їхнього подорожчання розтягнеться на два-три місяці. Однак у квітні на зниження інфляції вплине спад цін на енергоресурси. Щодо літа, то в цей період ми зазвичай спостерігаємо дефляцію, бо люди продають продукти, які вирощують на власних городах, а агросектор продає дешевше через сезонний фактор».

Олексій Дорошенко

Олексій Дорошенко

Голова Національної ради економічного розвитку

У всеукраїнській мережі супермаркетів «Еко-маркет» стрімкого зростання цін на ці продукти поки що не відчули. Директор з маркетингу мережі Ганна Панасюк відмітила лише ті товари, сировина для виробництва яких імпортується.

Quote«У будь-якому разі на ринку зараз усе відносно спокійно, не можна сказати, що є інфляція. До того ж держава і Антимонопольний комітет контролюють ціни, і зробити необґрунтовану націнку на якісь товари неможливо. Якщо й спостерігається якесь подорожчання, то воно вимушене і залежить від виробника», — зазначає Панасюк.

Вона також додала, що в «Еко-маркеті» під час карантину частота покупки впала на третину, однак на 30-50% зріс середній чек.

Що стосується інфляції за підсумками 2020 року, то, за словами Дорошенка, вона точно буде вище, ніж 2019-го. «У другій половині року варто очікувати дефіциту деяких продуктів, що також зіграє роль у підвищенні цін на них», — резюмував він.

Подякувати 🎉