За прогнозами фінансових аналітиків, світова економічна криза вдарить по країнах з усією руйнівною силою. Розмови про рецесію, обвал ринків, падіння доходів у кілька разів лякають навіть інвесторів з досвідом. вирішило дізнатися, як інвестору захистити свої заощадження і куди вкласти гроші в Україні 2020 року.
Старий добрий кеш
Спалах захворювання COVID-19 по всьому світу багато в чому спричинив різке зниження вартості фінансових активів. Незважаючи на деяке відновлення котирувань наприкінці місяця, невизначеність залишається вкрай високою.
Регуляторам по всьому світу доводиться боротися з наслідками для економіки, і чи не головним викликом стає координація дій монетарних та фіскальних органів, аби не допустити кризи ліквідності у фінансовій системі.
Висока частка невизначеності змушує експертів утримуватися від однозначних прогнозів. Зрозуміло одне: коли ринки лихоманить через коронавірус, традиційно найнадійнішим варіантом перечекати гостру фазу кризи, на думку економіста, координатора Експертної платформи Національного банку України Андрія Блінова, вважається зберігання активів у найбільш ліквідній формі.
«Як правило, це готівка. Водночас у цієї форми збереження накопичень є дві негативні сторони: перша — готівка під матрацом не приносить високого доходу; б) гроші можуть вкрасти, і шанси їх повернути мізерні», — упевнений експерт.
Блінов радить звернути увагу на інструменти фіксованого доходу з відносно низьким рівнем ризику. «Це можуть бути державні облігації або комерційні банки з високим кредитним рейтингом», — пояснив він.
Як вибрати акції для інвестицій?
За словами економіста, члена Ради НБУ Віталія Шапрана, зараз припинилося тимчасове відродження корпоративних облігацій, а ринок знаходиться в очікуванні зростання процентних ставок.
«Гадаю, що більшість ідей щодо входження в ризиковані проєкти, стартапи зараз відклали до кращих часів, а більшість інвесторів перейшли в cash. Вони шукають можливість для заощаджень у ліквідних формах. Досить популярними знову стали банківські картки з підвищеним відсотком», — зазначив він.
На фондовому ринку завжди є ризик втратити все, а в кризу і поготів. Цей інструмент, на думку аналітиків, зараз містить великі ризики і загрозу втратити гроші без подальшої можливості щось відіграти у найближчій перспективі.
Водночас портфель різних, правильно підібраних акцій може допомогти вам пережити дефолт і гіперінфляцію в окремо взятій державі.
Якщо ви все ж захочете полоскотати собі нерви і з усіх варіантів, куди можна інвестувати в кризу з найменшими ризиками, оберете купівлю акцій, варто дуже добре подумати й спробувати прорахувати наперед усе, що залежить від вас.
По-перше, для початку виберіть галузь, в яку хотілося б вкластися. Зараз, за словами Блінова, варто інвестувати в дефіцитні товари і послуги. У ціні засоби особистої гігієни, медичне обладнання.
«Високий показник інвестиції/дохід — це плюс. Водночас ризиком може бути неправильна оцінка ринку або затримка з переорієнтацією компанії на таку продукцію: вершки знімуть конкуренти, а ваша компанія ризикує отримати затоварені склади», — пояснив Блінов.
Варіантом може бути телеком, ІТ, енергетика. Якщо ви збираєте інвестиційний портфель у кризу, виберіть декілька секторів, а не один. Так ви зможете зменшити ризики для вкладень, якщо в одній з галузей економіки справи підуть зовсім погано.
При цьому потрібно бути дуже тонким стратегом і відчувати ринок, аби не потрапити в халепу. Приміром, колись популярний ритейл, акції авіакомпаній, туризм в якості інвестицій краще не розглядати.
Те ж саме стосується й нафтогазового сектора. Принаймні наразі з ним можна зв'язуватися, тільки якщо ви глибоко в темі.
«Зараз інвестиції у папери нафтогазового сектора виглядають малоприбутковими, зокрема через перспективи низьких цін у найближчі 6 місяців. Якщо ж зловити момент відновлення попиту на енергоресурси, ситуація може змінитися», — пояснив Андрій Блінов.
Коли галузі обрано, потрібно оцінити мільйон компаній за різними критеріями і зупинитися на тому, що є найперспективнішим і найбільше підходить для ваших цілей. Базові критерії вибору для інвестицій в акції компаній виглядають наступним чином:
- фінансовий стан компанії
Усе, що відбувається і відбувалося з компанією, відображається у фінансовому звіті. Щоквартально на сайтах викладають свіжий, є також загальний річний.
У звітах ви знайдете інформацію про доходи, борги, зобов'язання, обсяги продажу продукції, витрати на виробництво, ринки збуту та інше.
Вкрай важливо подивитися і оцінити показники виручки, чистого прибутку, EBITDA і капіталу;
- ліквідність
Ліквідність буває високою, середньою і низькою. Чим вище — тим краще, інакше потім не зможете продати акції за вигідною ціною і втратите гроші.
Низьколіквідні акції, як правило, у невеликих компаній, в яких низький обсяг торгів. Інвестори на біржі рідко купують і продають їхні папери.
Найбільш ліквідні акції зазвичай включаються до складу біржових індексів;
- потенціал зростання акцій і потенціал зростання бізнесу
Прогнози про те, на скільки може зрости в ціні акція, дають аналітики. Target price (або цільова ціна) — майбутня вартість паперу, до якої виросте ціна за певний час. Зазвичай вимірюється у відсотках.
Якщо раптом плануєте заробити на різниці ціна/купівля, то зверніть увагу на ступінь зміни ціни за визначений проміжок часу і спробуйте спрогнозувати, чи буде попит у нинішніх економічних реаліях на ці акції. Простіше кажучи: чи знайдуться охочі і гроші у вас це придбати?
Потенціал зростання компанії — це не тільки стратегія та бачення, яке заклав собі бізнес на початку року, але й ваша оцінка або оцінка аналітиків щодо того, як зміниться хід справ у кризу-2020.
Як уже було сказано вище, на деякі бізнеси чекає безліч неприємних наслідків через COVID-19, аж до банкрутства.
Інвестиції в золото
Дорогоцінні метали, зокрема золото і срібло, вважають класичною страховкою від ризиків. Купівля золота як інвестиція дозволяє вберегти гроші від інфляції, девальвації й втрати купівельної спроможності.
Його цінність визнається повсюдно, воно використовується в різних видах промисловості й одночасно виконує монетарну функцію в разі створення національних резервів.
Плюс дорогоцінного металу полягає в тому, що золоті злитки можуть зберігатися практично вічно і при цьому не псуватися.
На початку квітня 2020 року через серйозні побоювання щодо економічних наслідків поширення коронавірусу внаслідок обвалу фондових індексів і падіння цін на нафту квітневі ф'ючерси на золото під час торгів 24 березня на біржі Comex виросли в ціні на 6%, або більш ніж на $93 — до $1,6 тис. за унцію.
Це найбільше зростання ціни в доларовому вираженні за всю історію спостережень, які почалися в листопаді 1984-го.
«Під час фінансової кризи, як правило, інвестори біжать до так званих тихих гаваней — це ринок зобов'язань Казначейства США і ринок золота», — пояснив зростання цін і попиту на золото Віталій Шапран.
Водночас, за словами аналітика, обидва ринки дають мінімальну прибутковість, тому це, швидше, вимушені заходи.
«В Україні ринок золота є доступним для фізичних осіб, як і ринок урядових облігацій», — нагадав Шапран.
Цей варіант підходить для консервативних довгострокових інвесторів і для диверсифікації інвестиційного портфеля.
Дорогоцінні метали торгуються переважно на товарних біржах. Ось деякі з них:
- Comex у Нью-Йорку.
- Nymex у Нью-Йорку.
- Simex у Сінгапурі.
- Tocom у Токіо.
Важливе місце займає Лондонська асоціація ринку дорогоцінних металів (London Bullion Market Association; LBMA). У її складі — 150 компаній по всьому світу: трейдери, виробники, добувачі й збагачувальники, компанії, що забезпечують зберігання і перевезення дорогоцінних металів.
LBMA щодня встановлює спотові базові ціни на золото, срібло, платину і паладій, які вважаються визнаними еталонними цінами на дорогоцінні метали.
Інвестиції в освіту
Кращий спосіб зберегти й примножити накопичення — інвестувати в себе, тобто в свою освіту. Цей спосіб інвестицій найнадійніший і перевірений.
Кращий варіант — отримання знань і навичок, які зроблять вас професіоналом у вашій справі. Або ж допоможуть розвернутися на 180 градусів і знайти нову прибуткову нішу в цьому мінливому світі.
Знання — це гроші майбутнього. «Найцінніший актив, який у вас є, – це ви самі. Усе, що покращує ваші таланти і вміння, варте того, аби це робити», — вважає один з найбагатших людей планети Уоррен Баффет. На саморозвиток, за словами інвестора, необхідно віддавати не менше 10% своїх доходів.
Варіантів для інвестицій в себе може бути безліч. Один з найефективніших і зручних способів — інвестувати 30% свого щомісячного доходу. Розподіляти можна так: 10% — здоров'я, фізичне та емоційне благополуччя: 10% — знання та навички, 10% — фінансова подушка.
Не забувайте, що можна вкладати три головні ресурси: час, сили та гроші. І всі вони повернуться, якщо керуватися ключовим правилом. Воно звучить так: вкладати сили, час і гроші потрібно регулярно, нехай і невеликими сумами.
Що стосується фінансової частини, краще сконцентруватися не на конкретній сумі, а на відсотку і регулярності. Накопичених таким чином за 10 років грошей вистачить для оплати навчання дитини, стартового капіталу для бізнесу або будь-яких інвестиційних активностей.
Інвестиції в освіту можуть носити й цілком фаховий характер. EdTech — один з напрямків на ринку технологічних компаній, що найбільш інтенсивно розвивається, пов'язаний саме з цінністю знань у сучасному світі.
Прогнозований обсяг ринку освіти і підготовки кадрів 2020 року складе близько $6 трлн, далі очікується зростання до $10 трлн до 2030 року. Це дуже перспективна ніша: ринок чутливий до українських Edtech-проєктів і до успіху некласичних університетів, які їх запровадять.
Прогнози та поради інвесторам у кризу
За словами Віталія Шапрана, зараз економічний ландшафт настільки швидко змінюється, що головна порада інвесторам — підтримувати диверсифікацію накопичень. Тобто не сподіватися лише на щось одне.
Андрій Блінов зі свого боку радить інвестувати в кожен ризикований проєкт не більше 25% ваших накопичень, прописувати нюанси і всі умови форс-мажорних ситуацій у договорах, берегти ліквідність і стежити за вартістю активів, викуповуючи їх (за можливості та необхідності) на низах вартості.