Тиждень з 6 по 10 квітня буде цікавим на повідомлення щодо ситуації на ринку енергоресурсів. Росія, ОПЕК і США готуються встановити новий порядок відносин у рамках старих домовленостей.
Їм необхідно вибудувати відносини, де кожна країна — видобувач нафти, включно зі США, як і раніше, бере на себе певні зобов'язання щодо скорочення видобутку в ім'я зростання цін. Головне, аби всі дотримувалися правил, про які домовляться.
Однак потрібно розуміти, що незалежно від результатів найближчої зустрічі ОПЕК+ ціни на нафту продовжать падати. Ніяке скорочення видобутку не зможе компенсувати зменшення попиту на нафту в світі — проблема з поширенням коронавірусу радикально знижує потреби планети в нафті й нафтопродуктах.
Літаки не літають, люди не їздять на машинах, виробництво в світі зупинено. Так, наприклад, ще в наприкінці березня стало відомо про те, що французька PSA Group закрила всі європейські заводи через поширення коронавірусу. Така ж ситуація з виробництвом автомобілів Peugeot, Citroen і DS у Франції, Іспанії, Португалії та Словаччині, заводами Opel у Німеччині та Польщі, заводами Vauxhall у Великобританії.
Потрібно пам'ятати, що проблема коронавірусу є відкритою. Коронавірус все ще швидко поширюється і тримає світову економіку на карантині. Банки регулярно публікують дані зі зниженням прогнозів на другий квартал, тому варто очікувати велику турбулентність на фінансових ринках, а валюти країн, що розвиваються, за такої ситуації перебуватимуть під тиском.
Для України, зокрема, це створює загрозу додаткового залучення золотовалютних резервів. Поки вдається стримувати падіння національної валюти інтервенціями. Значить, цю практику продовжать. Хоча існує думка, що викидання валюти за умови дефіциту євро і доларів в країні – зайве витрачання національних резервів.
Без поповнення (а якщо економіка стоїть, поповнення можна чекати тільки завдяки новим кредитам) девальвація може відбутися пізніше — до літа, наприклад, і буде дуже різкою. Нагадаємо: прогноз уряду щодо курсу валюти в країні був переглянутий до рівня 29,5 грн за долар як середньорічний. Значить, будуть періоди, коли долар може коштувати і 35 гривень.
Зазначимо, що ринки відновилися (наприклад, американські індекси призупинили падіння) і фактично можуть закінчити перший квартал на максимумі після того, як уряди оголосили про стимулюючі заходи на $5 трлн, а великі центральні банки знизили ставки і відновили купівлю активів.
Але потрібно розуміти, що світове інвестиційне співтовариство спостерігатиме за піком рівня зараження. Усе ще немає впевненості в строках, коли коронавірус буде під контролем. Отже, населенню, уряду, інвесторам варто розглядати три сценарії. Оптимістичний – припинення розповсюдження коронавірусу до кінця квітня і, відповідно, початок відновлення економічної активності в Україні і світі вже у травні-червні.
Помірно негативний, якщо терміни карантину перенесуть — кінець літа — початок осені. Песимістичний – відновлення бізнес-активності не раніше 2021 року.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора