Facebook Pixel

Карантин і COVID-19. Як коронавірус вдарив по ринку комерційної нерухомості

Коронавірус сплутав карти абсолютно всьому світу, вдарив по стабільних економіках країн Заходу і США, помітно пройшовся по українській, підвищив курс долара до максимуму останніх декількох років і посіяв паніку в суспільстві. Ринок нерухомості теж потрапив під роздачу: найскладніше готелям, офісам і торговим об'єктам, а ось у логістичних центрів і складів з'явився реальний шанс.

За даними компанії Colliers International (Ukraine), на всіх ринках регіону ЕМЕА (Європа (серед неї й Росія), Близький Схід і Африка. — Ред.) більшість гравців займають вичікувальну позицію.

«Хоча терміни відновлення в Європі поки спрогнозувати досить складно, позитивні новини від наших колег з регіону APAC (Азіатсько-Тихоокеанський регіон), які на 6-8 тижнів випереджають європейський регіон, полягають у тому, що вони бачать ознаки поліпшення ситуації», — розповіли The Page в компанії.

Мобільність у регіоні все ще залишається доволі низькою, проте працездатне населення поступово повертається до роботи, карантин закінчується.

Згідно зі стриманим оптимістичним прогнозом, у другій половині 2020 року може відбутися відновлення економіки в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні.

Для України таких позитивних новин поки немає. В умовах карантину бізнес звикає жити в новій економічній реальності: хтось вимушено зупиняє виробництво і свою діяльність загалом, інші переформатовуються. Ринок комерційної нерухомості зіткнувся з низкою труднощів. Ось найглобальніші з них.

По-перше, удар по доходах торгово-розважальних і бізнес-центрів, які зупинилися через карантин. Зупинення роботи, по суті, всього ритейлу, окрім продовольчих мереж, фармацевтики і медичних послуг, які працюють в обмеженому режимі.

По-друге, неможливість окремих бізнесів піти в онлайн (приміром, б'юті-послуги) повністю паралізує роботу. Тут або потрібно шукати нові ніші і трансформуватися (доставка косметики, певні майстер-класи з безпечного догляду за собою вдома), або затягувати паски і сподіватися на краще.

По-третє, питання орендної плати. З одного боку, труднощі заскочили зненацька і підстьобнули орендарів, які кинулися домовлятися, а подекуди навіть вибивати дисконти і спецумови. З іншого боку, ми розуміємо, що для орендодавців цей час у збиток, оскільки сплачувати за комунальні послуги та техніко-інженерну експлуатацію будівлі потрібно.

І, нарешті, майбутнє економіки, яке зараз спрогнозувати просто складно. Усі ще серйозно побоюються дефолту, падіння курсу гривні й суттєвого зростання інфляції.

Водночас COVID-19 і карантин розгорнули на 180 градусів деякі тренди на ринку комерційної нерухомості і посилили деякі з них.

Офіси

За даними компанії Colliers International (Ukraine), на більшості європейських ринків динаміка підписання нових угод призупинилася. У той же час нові угоди/продовження існуючих договорів погоджуються на коротші терміни, ніж зазвичай. Компанії, що представляють туристичну галузь, авіаперевезення, енергетику, ритейл, а також деякі оператори коворкінгу понесли найбільші збитки і змушені максимально оптимізувати свої операційні витрати.

«Під час переговорів з орендодавцями все вирішується в індивідуальному порядку з урахуванням багатьох параметрів, зокрема, впливу карантинних заходів на бізнес, рівня поточних орендних ставок, фактичного використання офісних приміщень і пов'язаної з ними інфраструктури, умов конкретного договору оренди та іншого», — розповіли експерти.

Однак слід зазначити, що багато великих міжнародних корпорацій і компаній з найменш уразливих для кризи секторів не припиняють свої проєкти.

Ритейл

Після ослаблення обмежувальних заходів у Китаї внаслідок уповільнення поширення COVID-19 ритейл, за даними аналітиків Colliers International (Ukraine), почав відновлюватися. Протягом року на ринок чекає нормалізація ситуації, а європейські ритейлери зараз вкрай стурбовані продажами весняних колекцій, що практично обвалилися.

«На деяких ринках діє мораторій на розрив орендних угод у період карантину, а орендодавці пропонують орендні канікули для своїх орендарів. Великі ритейлери, наприклад, H&M, Primark, Adidas, шукають можливості припинити орендні платежі в магазинах, які довелося закрити», — пояснили в компанії.

Київ оголосив орендні канікули для бізнесу. Перед тим стало відомо про те, що ТРЦ Dream Town не нараховуватиме орендну плату орендарям у період карантину, а вчора про це ж заявили і в ТРЦ Ocean Plaza в Києві.

Та й Верховна Рада звільнила орендарів від плати за користування майном з моменту початку карантину.

Складська нерухомість

За даними компанії CBRE Ukraine, в Україні зараз відбувається переформатування споживчого ринку в бік здійснення покупок онлайн. Зараз найбільшим попитом користуються компанії зі сфер продовольчого ритейлу, фармацевтичної дистрибуції та сегменту e-commerce.

Так, наразі продовольчий ритейл і його логістика переживають пік продажів — за інформацією від гравців ринку, сьогодні продажі на 40-50% вище, ніж у новорічний сезон, який зазвичай є піковим.

Аналітики компанії вважають, що ця тенденція йтиме на спад, адже купівельна спроможність споживача в умовах кризи знижуватиметься, а споживчий кошик ставатиме більш бюджетним.

Наталія Сокирко, директор департаменту складської та логістичної нерухомості CBRE Ukraine, зазначає: на ринку складської нерухомості сьогодні спостерігається додатковий попит саме від продовольчих ритейлерів, фармацевтичних компаній та e-commerce.

«Такі компанії шукають додаткові площі терміном на найближчі 6-12 місяців. Наприклад, нещодавно «Арт-завод «Платформа» безкоштовно надав онлайн-ритейлеру Rozetka приміщення площею 10 тис. кв. м для використання під склад», — поділилася новинами ринку експерт.

За її даними, оператори е-commerce переважно не потребують великих площ, адже товари на складах не затримуються на тривале зберігання, а одразу фасуються для доставки споживачам під замовлення додому. Додатково зростає попит на послуги логістичних операторів, які обслуговують усі вищевказані сектори.

Сокирко вважає, що саме е-commerce стимулюватиме попит на формат так званих складів у межах міста (incity warehouses, urban warehouses).

Протягом 2020 року можуть бути укладені угоди з придбання колишніх промислових об'єктів у місті для переобладнання під складські приміщення, оскільки на ринку вже є кілька прикладів придбання таких об'єктів з метою складського редевелопмента.

«Що стосується існуючих складських проєктів на стадії девелопменту, то поки будівництво не скасовують, а запланована нова пропозиція повинна вийти на ринок у заявлені терміни», — переконана аналітик.

За прогнозами експерта, гравці на ринку намагатимуться скористатися моментом паніки і погіршенням економічної ситуації для придбання земельних ділянок під девелопмент своїх built-to-suit проєктів за більш пільговими або зниженими цінами.

У Colliers International (Ukraine) зазначили, що деякі виробничі компанії зайняли активнішу позицію у боротьбі з вірусом шляхом перепрофілювання виробничих ліній, аби допомогти забезпечити медичні установи масками, дезінфекційними засобами і навіть медобладнанням.

Девелопмент

Дефіцит кваліфікованої робочої сили, впевнені аналітики компанії Colliers International (Ukraine), вплине на терміни введення нових об'єктів в експлуатацію і на будівельну галузь загалом. Особливо це стосується ринків, що переважно залучали робочу силу з інших країн. Наприклад, будівельна галузь Польщі, в якій працює понад 400 тис. працівників і яка становить 8% ВВП.

Однак галузь зіткнулася з тим, що робітники повертаються до своїх країн на період карантину. Кожен п'ятий з них — українець. Девелопери в Україні, на думку аналітиків, поки не готові приймати довгострокових рішень, дотримуючись тактики спостереження і вичікування.

Будівництво деяких поточних проєктів торговельної нерухомості частково припинено. Частина девелоперів готова фінансувати консалтинг і проєктування нових напрямків.

«Що стосується проєктів офісної нерухомості на стадії будівництва — відчутно зріс інтерес орендодавців до системних орендарів зі стійким бізнесом, які навіть в умовах можливої кризи та карантину не переносять терміни і не зупиняють плани переїзду в нові приміщення», — зазначили в компанії Colliers International (Ukraine).

Подякувати 🎉