Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Як зміняться орендні ставки на комерційну нерухомість на тлі коронавірусу

Фото: pixabay

Фото: pixabay

У зв'язку з епідемією коронавірусу більшість столичних офісів і торгових центрів спорожніли. Уже зараз зрозуміло, що пандемія і стрибок курсу валют вплинуть на вартість оренди, але поки незрозуміло наскільки. Гравці ринку завмерли в очікуванні того, як зміняться орендні ставки на комерційну нерухомість.

У розмові з The Page Ярослав Горбушко, директор департаменту ринків капіталу CBRE Ukraine, заявив, що наприкінці 2019 року ефективна ставка оренди на кращі офіси Києва досягла $27/кв. м/місяць, збільшившись на 8% за рік на тлі дефіциту якісних приміщень.

«Наприкінці минулого року ми прогнозували, що 2020-го ставка оренди у прайм-сегменті залишиться на поточному рівні або несуттєво підвищиться, однак зараз в умовах епідемічної ситуації робити якісь прогнози ще зарано», — впевнений експерт.

Схожа ситуація спостерігалася і на ринку складських приміщень Києва: зростання попиту, обумовлене стрімким розвитком e-commerce і роздрібної торгівлі в Україні поряд з обмеженою пропозицією вакантних площ, сприяли збільшенню орендних ставок на 8% — до рівня $5,5/кв. м/місяць.

У торговельній нерухомості, за даними CBRE Ukraine, орендні ставки на найкращі приміщення в Києві наприкінці 2019-го коливалися в діапазоні від $85/кв. м/місяць до $115/кв. м/місяць, продемонструвавши зростання на 13-21% у порівнянні з 2018 роком.

Це відбулося на тлі збільшення попиту ритейлерів на найкращі приміщення з кращим розташуванням, враховуючи підвищення купівельної спроможності населення, розповідає аналітик.

Однак 2020 року так уже не буде з різних причин. «Динаміка ставок залежить від безлічі факторів, зокрема, від стану економіки загалом, рівня бізнес-активності, балансу попиту і пропозиції, вартості будівництва, очікувань щодо термінів повернення інвестицій, доступності фінансування і ставок кредитування», — пояснює Горбушко.

Олександр Носаченко, керуючий директор компанії Colliers International (Україна), зазначив, що 2019-го однією з тенденцій було зростання максимальних базових орендних ставок на приміщення класу В в офісній нерухомості: з $19/кв. м/місяць 2018 року до $23/кв. м/ місяць 2019 року.

При цьому, як зазначає експерт, середній діапазон орендних ставок за класами виглядав наступним чином: клас А — $23-30/кв. м/ місяць, клас В — $15-23/кв. м/ місяць, клас С — $9-14/кв. м/ місяць.

У ритейлі, за словами Носаченка, усе також виглядало більш ніж обнадійливо.

«Найвищі орендні ставки у кращих ТЦ і ТРЦ Києва на площі 100-200 кв. м 2019 року зросли на 6,7% у порівнянні з показниками на кінець 2018 року і склали $80/кв. м/місяць. Орендні ставки на головних торгових вулицях істотно не змінилися — станом на кінець 2019 року показник склав $83/кв. м/ місяць», — зазначив він.

Що буде з ринком комерційної нерухомості далі, за словами керуючого директора Colliers International (Україна), передбачити складно.

«В умовах сформованої ситуації, пов'язаної з поширенням вірусу SARS-CoV-2, важко прогнозувати зростання або падіння ставок», — пояснює експерт.

З колегою по ринку погоджується і Володимир Мисак, керівник департаменту ринків капіталу Cushman & Wakefield в Україні.

За останній рік у компанії відзначили істотне зростання орендних ставок офісної, торговельної (ТРЦ) та логістичної нерухомості. 2020 рік, за прогнозами аналітиків, міг бути цілком вдалим для ринку комерційної нерухомості, однак ситуація змінилася і продовжує це робити в режимі реального часу.

tab-3-ua.PNG

«Зараз ми вже чітко бачимо, що вплив COVID-19 на світову економіку та український ринок буде відчутним і прогнози доведеться переглянути у більш консервативний бік. Ситуація динамічна, ми спостерігаємо і зможемо зробити якісь висновки вже незабаром», — резюмував Мисак.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
Коментарі
Всі новини