Facebook Pixel

Оренда житла. Як карантин вплине на ринок оренди нерухомості

Епідемія COVID-19, що звалилася на наші голови, може істотно перекроїти ринок оренди житла. Уже зараз люди рвуться подалі з міста і квартир до будинку зі своїм двором і ділянкою, бажано десь не занадто близько до сусідів. Попит на заміські будинки виріс у рази, а колись ліквідні «однушки» опинилися під прицілом.

Розповідаємо, як змінився попит і ціни на оренду житла за межами Києва та в столиці в умовах карантину.

Попит та ціни на аренду заміського будинку

Весна — сезон для пошуку будинку за містом на літо, проте ще ніколи в березні не було так багато охочих. Попит підігрівається чутками про можливе посилення заходів боротьби з поширенням коронавірусу.

Якщо Київ закриють, заміський будинок — це можливість провести тривалий карантин не в чотирьох стінах, а в приватному дворі, на свіжому повітрі.

Попит на оренду будинку на літо зазвичай серед сімейних пар і мам з дітьми. Зараз же рієлтори отримують запити від сімей без дітей, просто молодих людей, які можуть працювати віддалено.

Разом з тим, як розповіла The Page експерт ринку нерухомості Ірина Луханіна, орендарі та орендодавці не збігаються в бажаннях.

«Є дві категорії власників: ті, хто здає сезонно, на 3-4 місяці, а також на тривалий термін (від року і більше). Наймачі ж зараз шукають варіанти на 1-2 місяці. Але чим менше термін, тим вище ціна. Вона виростає практично в 1,5-2 рази», — поділилася Луханіна.

При цьому далеко не всі власники заміських будинків погоджуються на оренду житла на такий короткий період.

Підвищення попиту закономірно провокує подорожчання. Діапазон цін залежить від стану будинку, відстані до столиці, зручностей. Уже зараз, за словами Луханіної, будинки загальною площею 120-150 кв. м в радіусі 15 км від Києва коштують, в середньому, від $1200.

Дуплекси і таунхауси будуть трохи дешевше — в середньому, $800-900. «У них ти не в такій ізоляції, як хотілося б у ситуації, що склалася. До того ж там практично ніколи немає свого повноцінного двору і басейну», — пояснила Луханіна.

У радіусі 20-25 км від Києва, якщо дуже сильно постаратися, можна знайти зруби або будиночки дачного типу за 6-8 тис. грн. «Як правило, оренда житла в цьому форматі відбувається по знайомству — «сарафанне радіо» спрацьовує ще до того, як з'являється оголошення про здачу», — пояснила експерт.

В умовах карантину на ринку оренди нерухомості посилився попит на покупку недорогих будинків: приблизно 100-150 кв. м у 10-15 км від Києва. Причому, що цікаво, люди готові як купити, так і орендувати житло на кілька місяців.

На півроку, за словами Луханіної, планувати оренду житла наразі складно — для цього потрібна хороша фінансова подушка.

Аби убезпечити себе від несумлінних наймачів, які підписують оренду на тривалий строк, а планують в разі чого з'їхати одразу по закінченні карантину, власники підстраховуються подвійним депозитом. «Якщо ти з'їжджаєш раніше обумовленого часу, втрачаєш ці гроші», — розповіла експерт.

Що чекає на ринок нерухомості в умовах карантину

У Києві вже зараз почалися серйозні масові міграції. Частина людей шукає заміські будинки і хоче з'їхати з орендованих квартир, інші займаються пошуками квартир меншої вартості.

Ще один варіант, за словами Луханіної, коли дві-три сім'ї з'їжджаються до одного будинку або великої квартири. У складчину сплатити за оренду їм буде дешевше.

Водночас люди різко не рвонуть щось міняти прямо тут і одразу, впевнена експерт. «Оренда житла — це завжди депозит, або так званий останній місяць, а також оплата послуг рієлтора, тобто додаткові витрати», — резюмує Луханіна.

Не платити за оренду житла через карантин теж навряд чи вдасться. «За економічної ситуації, що склалася, власники на поступки підуть неохоче, орендних канікул не буде. Кожен триматиме ціну, адже їм теж треба якось виживати», — вважає експерт.

Уже сьогодні орендодавці неохоче закріплюють ціни в гривні, побоюючись залишитися ні з чим в умовах курсових коливань. По квартирах вище $400-500 ціни фіксують тільки в доларах.

Що чекає на ринок оренди завтра, прогнозувати в умовах подій, що стрімко розгортаються в реальному часі, складно. Маятник, за словами експерта, може хитнутися як в один, так і в інший бік.

«Якщо пандемія затягнеться і бізнес стоятиме, оплачувати квартири людям просто не буде чим. При цьому вони навіть не зможуть роз'їхатися з Києва по домівках, адже транспортне сполучення зупинено. У людей, як правило, в запасі є гарантійний або останній місяць, не більше», — пояснює Луханіна.

При цьому якщо зарплати збережуться хоча б на рівні 60-70%, то люди зможуть зберегти за собою житло. Хтось спробує домовитися не платити за оренду через карантин, хтось шукатиме дешевші варіанти, ще частина — поїде за місто.

«Ціни на квартири економ-сегмента і недорогі 3-кімнатні варіанти на масивах (так званий колівінг на кілька наймачів) можуть впасти в ціні, якщо люди масово виїжджатимуть», — вважає експерт.

Що відбувається на ринку оренди в тривалій перспективі, стане зрозуміло через деякий час, коли визначиться головний сценарій і шлях виходу з карантину, яким піде Україна.

«Зазвичай проходить 10-20 днів у будь-якій непростій ситуації, ринок завмирає, а далі люди розбираються, в чому суть, і стає зрозуміло, як жити далі», — впевнена Луханіна.

Подякувати 🎉