Facebook Pixel

Як бізнесу не платити оренду під час карантину. 5 питань юристові

Фото: pixabay

Фото: pixabay

Як не платити оренду під час карантину

Набув чинності проголосований парламентом 13 квітня Закон про зміни до держбюджету № 553-IX, який дозволяє посилатися на карантинні заборони як на підставу для зменшення орендної плати або звільнення від неї.

The Page поспілкувалося з юристами компанії «Астерс» і дізналося про те, хто має право не платити оренду під час карантину.

Які є підстави для зменшення орендної плати на період карантину?

  • якщо можливість користування майном істотно зменшилася через обставини, за які орендар не відповідає (ч. 4 ст. 762 ЦКУ);
  • якщо змінилися передбачені договором умови господарювання або істотно погіршився стан об'єкта оренди через обставини, за які орендар не відповідає (ч. 2 ст. 286 ГКУ).
1

Як можна не платити оренду під час карантину?

Якщо майно не могло бути використане через обставини, за які орендар не відповідає (ч. 6 ст. 762 ЦКУ).

2

Що таке «обставини, за які орендар не відповідає» під час карантину?

Це заходи, введені під час карантину урядом або місцевою владою, якими забороняються певні види господарської діяльності з використанням орендованого майна, або заходи, які забороняють доступ до такого майна третіх осіб.

3

На які карантинні заборони можна посилатися для обґрунтування зменшення або звільнення від орендної плати?

Основні заборони:

- заборона на відвідування навчальних закладів здобувачами освіти (з 12 березня 2020 року);

- заборона на проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших заходів (з виключеннями) (з 12 березня — в яких бере участь понад 200 осіб, з 17 березня — в яких бере участь більше 10 осіб, з 4 квітня 2020 року — без обмеження кількості);

- заборона на роботу суб'єктів господарювання, що передбачає прийом відвідувачів (з виключеннями) (з 17 березня 2020 року).

4

За який період можна зменшити або не платити оренду?

За весь період, протягом якого діяли обмежувальні карантинні заходи щодо підприємства.

«Перелік заборонених видів діяльності на період карантину періодично змінюється. Наприклад, надання послуг хімчистки з прийомом відвідувачів було заборонено з 17 березня по 10 квітня 2020 року.

Таким чином, після 10 квітня 2020 року хімчистки не мають права в загальному порядку посилатися на обмежувальні карантинні заходи як на підставу для звільнення від орендної плати», — коментує юрист юридичної фірми «Астерс» Вікторія Демиденко.

Також, за її словами, залишилися поза увагою закону «сервісні платежі» (плата за охорону, прибирання тощо), які, найімовірніше, підлягають сплаті, якщо договором оренди їх було винесено в окремі платежі.

Контекст: За словами Демиденко, ухваленню закону передувала непроста історія: підписаний закон значно відрізняється від представленого на розгляд депутатів Верховної Ради законопроєкту 3279-д. Згідно зі стенограмою пленарного засідання, на якому розглядався закон про орендну плату, депутати проголосували за пропозицію «про прийняття (закону) в цілому з урахуванням пропозицій комітету і необхідними техніко-юридичними правками».

А комітетом з питань бюджету було запропоновано зовсім іншу редакцію п. 14 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України.

У відповідності до змін, запропонованих комітетом, Законом більше не пропонується регулювання максимально допустимого розміру орендної плати на час карантину.

У новій редакції Закон лише вказує, що обмежувальні карантинні заходи, які забороняють певні види господарської діяльності, або ті, які забороняють доступ до майна третіх осіб, є обставинами, за які орендар не відповідає, і можуть бути підставою для зміни або зменшення орендної плати у відповідності до положень законодавства.

Нагадаємо: Верховна Рада на позачерговому засіданні 17 березня прийняла закон про внесення до законодавства змін, спрямованих на запобігання поширенню коронавірусу (реєстр. №3219), а також закон з поправками до Податкового кодексу про підтримку платників податків на час карантину (реєстр. №3220).

30 березня Рада прийняла законопроєкт №3275, який передбачає додаткові соціальні та економічні гарантії у зв'язку з епідемією. Зокрема, до 30 червня продовжили мораторій на проведення податкових перевірок, до 31 травня діятиме звільнення від штрафів та пені за єдиним соціальним внеском і мораторій на перевірки за ним.