Інфляція в 2020 році прискориться, але перебуватиме в межах цільового діапазону 5% ± 1 п. п. – НБУ

Поступова скасування карантину призведе до відновлення економіки у другому півріччі 2020 року. Фото: НБУ

Поступова скасування карантину призведе до відновлення економіки у другому півріччі 2020 року. Фото: НБУ

За підсумками року споживчі ціни зростуть на 6%. Внаслідок карантину і глобальної кризи українська економіка скоротиться на 5,0% в 2020 році, але відновить зростання на рівні близько 4% у наступні роки. Про це йдеться в щоквартальному Інфляційному звіті НБУ за квітень.

Найбільше потрясіння економіка відчуває у другому кварталі. За прогнозом НБУ, в квітні-червні вона скоротиться на 11% в річному обчисленні, рівень безробіття зросте до 12%, а зростання зарплат призупиниться.

Поступове скасування карантину призведе до відновлення економіки у другому півріччі 2020 року.

Telegram Logo

Як падіння, так і відновлення буде нерівномірним за видами економічної діяльності. Більше інших втратять сектор послуг, роздрібна торгівля, транспорт. Після закінчення карантину ці сектори частково відновляться, однак ще будуть страждати від повільного відновлення доходів населення. Туризм та пов'язані з ним авіаційні послуги повноцінно поновляться тільки в наступному році. Окремі експортоорієнтовані галузі, зокрема металургія, втратять насамперед від звуження зовнішнього попиту.

Збережеться високий попит на продукцію сільського господарства, хоча очікується зменшення обсягів врожаю зернових через погіршення погодних умов.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

Разом з відновленням економіки в 2021 році заробітні плати знову почнуть рости, а рівень безробіття поступово повернеться до докризових 8-9%. Очікується, що споживчі настрої повністю відновляться, а приватне споживання в 2021-2022 роках буде зростати темпами 5-7% в рік.

bezymyannyy.png

Крім оновлених макроекономічних прогнозів, у звіті розглянуто ряд спеціальних тем, наприклад, ефект перенесення обмінного курсу на споживчі ціни. Відзначається, що ослаблення гривні на 1% призводить до зростання споживчих цін в середньому на 0,22%. Якщо ж девальвація відбувається дуже швидко, наприклад, як було на початку 2015 року, то ефект перенесення зростає до 0,45–0,50%. Тому Національний банк прагне згладжувати коливання на валютному ринку, щоб знизити вплив курсового фактора на ціни. У випадку ревальвації на 1% ціни знижуються значно повільніше – в середньому на 0,08%.

Досвід інших країн показує, що асиметрія перенесення пов'язана насамперед з недосконалою конкуренцією. При високій конкуренції ревальвація зазвичай має більший ефект, ніж девальвація. Компанії зменшують свої націнки для збереження або нарощування частки ринку. При низькій конкуренції більший вплив на ціни чинить девальвація. Компанії зберігають націнки, коли курс послаблюється, і збільшують їх при ревальвації без втрати попиту. В Україні асиметрія переносу також посилюється через відсутність тривалого досвіду зміцнення національної валюти.

Контекст. ВВП Франції різко впав на 5,8% в I кварталі 2020 року порівняно з попереднім кварталом, економіка США також сильно знизилася — на 4,8% в річному вимірі.

Економіку єврозони чекає безпрецедентний спад через пандемію COVID-19. У 2020 році ВВП може скоротитися на 5-12%. Глибина спаду буде залежати від карантинних заходів, які встановлюють держави на своїх територіях. Про це заявила глава ЄЦБ Крістін Лагард.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини