Facebook Pixel

Чи вигідно інвестувати в ОВДП 2021 року

Інвестиції в ОВДП зацікавлюють низькими ризиками / pixabay

Інвестиції в ОВДП зацікавлюють низькими ризиками / pixabay

Про те, як інвестиції в облігації внутрішньої державної позики можуть допомогти заробити приватному інвестору, який поріг входу для купівлі ОВДП у 2021 році, які банки в Україні проводять операції з ОВДП і що потрібно знати про плюси та ризики, The Page розпитало фінансового аналітика компанії «Фрідом Фінанс Україна» Степана Джуса.

1

Що таке облігації внутрішньої держпозики (ОВДП)?

Державні облігації нарівні з казначейськими зобов'язаннями засвідчують, що держава взяла в їхнього власника кошти в борг і зобов'язується повернути позику зі встановленими відсотками в обумовлені строки. Ці цінні папери (ЦП) випускають в електронній формі.

Емісія (розміщення) ЦП є частиною бюджетного процесу. Усі нюанси та механізми цього процесу регулюються Бюджетним кодексом і Законом України «Про державний бюджет» на відповідний рік.

Випуск державних облігацій не регулюється Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку (як емісія корпоративних облігацій), а розміри емісії встановлюються Міністерством фінансів України (емітентом) залежно від розміру зовнішнього та внутрішнього держборгу.

2

Якими бувають ОВДП?

У деяких державах, розповідає Степан Джус, розрізняють види державних облігацій за правом емісії — наприклад, ті, які випущено федеральним урядом, і ті, які випустили окремі суб'єкти федерації. У таких випадках й їхнє обслуговування проводиться на відповідних рівнях.

Залежно від строку, ринку, наявності конкретної мети розміщення може бути складено різну класифікацію державних облігацій. Так, за строком емісії виділяють:

  • короткострокові облігації — до 12 місяців;
  • середньострокові — 1-5 років;
  • довгострокові — понад 5 років.

Термін погашення вказує власнику на те, коли він отримає назад вкладені кошти. Водночас відсотки на цінні папери можуть нараховуватися 1-2 рази на рік і навіть щомісяця.

Крім гривні, ОВДП також може бути номіновано в доларах (обіг тільки в Україні).

3

Чи вигідно інвестувати в ОВДП і чому?

Істотним плюсом цінних паперів внутрішньої позики, на думку фінансового аналітика, є те, що дохід за ними гарантовано емітентом, а процентна ставка фіксується на весь строк емісії.

Це означає, що інвестор отримає свій дохід незалежно від загального стану фондового ринку, зовнішньополітичних обставин, курсу національної валюти до долара і т.п.

4

Які держоблігації можна купити?

Степан Джус радить звернути увагу і придбати ОВДП з довгим строком погашення — від 2023 року з 9-11% прибутковості у гривні, 4-5% у доларах і 3-5% в євро. До слова, ці інвестиції податком і військовим збором для фізосіб не обкладаються.

Купувати та продавати ОВДП можна на торгових майданчиках фондових бірж — для цього потрібно скористатися послугами фінансового аналітика або банків.

5

Які банки продають ОВДП?

Список банків, які проводять операції з облігаціями внутрішньої держпозики, розміщено на сайті Мінфіну. ОВДП можна купити у Приватбанку, «Альфа-Банку», Ощадбанку, Укргазбанку, ПУМБ, «ОТП Банку», «Райффайзен Банку Аваль», УкрСиббанку, Сітібанку, Укрексімбанку, Кредобанку та банку «Південний».

Однак Степан Джус нагадує, що існує обмеження за мінімальними сумами входу (один лот — від 1 млн грн). Водночас в інвесткомпаніях є можливість продавати ОВДП від 1 шт. у гривні та в доларах.

6

Скільки потрібно вкласти в ОВДП, щоб заробити?

«Відсотки за ОВДП не такі великі, як на ризикових інвестінструментах, оскільки це захисний актив із гарантованою прибутковістю. Тому, щоб більше заробити, потрібно купити велику кількість облігацій», — пояснює фінансовий експерт.

Однак, за його словами, з допомогою брокерів й інвесткомпаній ви можете заходити на угоду і з мінімальними сумами у 1150 грн, $1150 або €1067,5 за 1 облігацію.

Для серйозних інвестицій варто мати у своєму розпорядженні суму від 150 тис. грн.

7

Який алгоритм дій інвестора у разі вкладення в ОВДП?

Алгоритм простий, як і в разі з іншими фінансовими інструментами:

  1. Вибрати найвигідніші умови інвестування: в якій валюті хочете, на який строк, через банк чи інвестиційну компанію.
  2. Прийти до відділення банку або компанії з паспортом та ІПН.
  3. Укласти договір. Пройти процедуру підтвердження коштів для купівлі ОВДП, надавши довідку про зарплату або декларацію про доходи.
  4. Відкрити рахунок у цінних паперах, де зберігатимуться ваші облігації.
  5. Оплатити необхідну суму за кількість облігацій держпозики.
  6. Забрати виписку з рахунку в цінних паперах.
  7. Отримуйте фіксований дохід.
8

Як розрахувати чистий прибуток?

Чистий прибуток, розповідає Джус, розраховується залежно від того, які цінні папери вибрав інвестор і під яку прибутковість.

«Наприклад, 1 ОВДП (2025 рік погашення) за 1150 грн інвестор купує під 9% річних у гривні. Виплата купонного доходу — 1 раз на пів року (2 рази на рік) (51,75 грн, що становить 103,5 грн/рік). Погашення за номіналом 1000 грн. Таким чином, прибуток до погашення буде 103,5 грн помножити на 5 років = 517,5 грн — (1150 грн (купівля) — 1000 грн (погашення)) = 367,5 грн на 1 ОВДП», — пояснює він.

9

Які існують ризики?

Держава дає гарантії щодо погашення номінальної вартості та купонного доходу, тому ризики є мінімальними.

На вторинному ринку можуть бути різка девальвація та зростання інфляції, коли з'їдаються усі доходи, проте, за словами аналітиків «Фрідом Фінанс», це малоймовірні сценарії.

10

Якою є ситуація з ОВДП наразі?

Ціни на українські ОВДП, розповідає Джус, зростають — наразі вони в середньому складають 109-110% від номіналу.

Ефективні ставки прибутковості в середньому знижуються з 11,3% до 10,88%.

Це вказує на спокійний стан ринку, який готується до відновлення економіки України та стабілізації ситуації з виплатою купонів і погашенням українських бондів.

Разом з цим, аналітики Morgan Stanley рекомендують купувати ВВП-варранти України. На їхню думку, реальна вартість паперів – 145%, а не 102,4%.

У Morgan Stanley вважають, що ВВП-варранти можуть вирости до 30% в 2021-2022 роках.