За останній рік вкладення громадян України у державні облігації зросли у кілька разів. Якщо на початку минулого, 2018 року їх було менше за 1 млрд грн, то цього року на руках українців вже майже 10 млрд.
Найбільшими перевагами держоблігацій, зазначає Тарас Козак, президент інвестиційної групи УНІВЕР, є те, що з них не потрібно сплачувати податок на доходи фізичних осіб у розмірі 18% (ПДФО), як з депозитів. Також держава гарантує всю суму вкладень (з депозитів сьогодні гарантується лише 200 тис. грн кожного вкладу).
Втім, таких гурманів в Україні ще небагато. Для порівняння: на депозитах населення тримає 500 млрд – тобто в 50 разів більше.

Придбати облігації можна через банк, але мінімальна сума інвестицій для цього має бути не менше за 500 тис. гривень. Меншу інвестицію можна зробити через фінансові компанії – вони дозволяють інвестувати вже за наявності 30 тис. грн.
В інвестиціях в ОВДП немає нічого складного. «Потрібно один раз підписати 2 договори. Перший договір – брокерський, на купівлю, тобто на здійснення операцій. Другий — на обслуговування у вигляді зберігання цих цінних паперів. Все», – зазначає Козак.
Крім того, також потрібно вибрати термін облігацій, від якого залежить їхня дохідність.
Якщо порівняти сьогоднішню дохідність депозитів, то з 100 тис. грн вкладу буде 16 тис. грн відсотків через рік. Але з урахуванням ПДФО та 1,5% військового збору сума чистого доходу зменшується на 3% і складе лише 13 тис. грн, звертає увагу Григорій Овчаренко, глава підрозділу з управління активами групи компаній ICU.
Ставки ж по ОВДП зараз на рівні 18% річних. Тобто дохідність вже зі старту на 2 тис. гривень більша за депозитну. Також додаються військовий збір, а ще комісія за обслуговування: фінкомпанії беруть за свої послуги 200‑ 500 грн, банки — до 1 тис. грн.
«Дохідність від інвестицій в ОВДП на сьогодні буде більшою – майже 17%», — резюмує Овчаренко.
Окрім того, якщо ви засумнівалися у фінансовому здоров’ї банку чи брокера, який зберігає цінні папери, то можна перевести облігації на рахунок іншого торговця. До того ж, не виходячи з дому. Адже облігації сьогодні вже не паперові, а цифрові.
На українських ОВДП добре заробляють іноземні інвестори. Вони вклали в облігації 40 млрд грн, тобто учетверо більше, ніж українці. Заробляють на паперах і українські банки: частину грошей з депозитів вони направляють на кредити населенню та бізнесу, а іншу теж вкладають в ОВДП.
Матеріал створено у співпраці з економічним тижневиком «Перша Шпальта» на телеканалі UA: Перший.