З початку квітня національна валюта продемонструвала ослаблення. Так, з 1 числа гривня знецінилася щодо долара на 19 копійок і навіть перетнула позначку 28 грн за долар, а щодо євро подешевшала на 63 копійки — до 33,32 грн.
Що вплинуло на знецінення національної валюти й що буде з гривнею, доларом, євро та рублем в Україні до кінця квітня — у матеріалі .
Вплив військового загострення на Донбасі на курс валют
Загострення конфлікту на сході країни та збільшення кількості російських військ на кордоні з Україною — єдиний чинник, який зараз грає проти гривні, вважає член Ради Національного банку Віталій Шапран.
«Пересування військ на території РФ створює деяку напруженість у регіоні, і це пересування помічають не тільки військові фахівці країн НАТО, але й іноземні інвестори, які все менше уваги звертають на облігації нашого уряду. Військові ризики завжди відлякують інвесторів — навіть тих, хто готовий приймати високі кредитні ризики. Гадаю, що після зняття напруги ринок повернеться до звичайного життя дуже швидко. Росія зараз не в тому економічному стані, щоб нападати й нести на собі тягар війни».
За словами керуючого партнера компанії «Атлант Фінанс» Юрія Нетесаного, загострення ситуації позначається на тому, що гривня сезонно не посилюється, а навіть трохи слабшає. Однак якщо ситуація на Донбасі вийде з-під контролю й розпочнуться повномасштабні бойові дії, це негативно вплине на курс гривні, і регулятор почне виходити на міжбанківський валютний ринок із продажем валюти на рівні 28,5 — 29 грн за долар. Водночас національна валюта може знецінитися й до 30 грн за долар.
Погоджується з експертами й аналітик інвесткомпанії Concorde Capital Євгенія Ахтирко, яка зазначає, що загострення ситуації на сході країни є чинником зростання курсу, який ми спостерігаємо з минулого тижня.
«Учасники ринку вважають, що ризики збільшуються, через те збільшується попит на валюту й відповідно зростає курс», — зазначає вона.
Чинники впливу на долар: прогноз до кінця квітня
Загалом більшість фундаментальних чинників зараз гратимуть на руку гривні. Так, Україна очікує більший урожай, ніж 2020 року, ціни на агропродукцію є досить стабільними, а ціни на залізорудну сировину та сталевий прокат уже більш як пів року є дуже високими, пояснює Шапран, додаючи, що прогнози щодо переказів заробітчан в Україну також є досить непоганими.
Нетесаний називає такі чинники впливу на долар:
- продовження локдауну в Києві. Це зменшує ділову активність, зупиняє інвестиційні вливання й загалом негативно позначається на економіці країни, що опосередковано негативно вплине на курс національної валюти;
- зниження попиту з боку нерезидентів на вітчизняні ОВДП. Передусім це пов’язано з тим, що ризики країни зросли, а ставки дохідності за ОВДП знизилися. За таких обставин вітчизняні ОВДП стали нецікавими для іноземних інвесторів. Найімовірніше, така ситуація триватиме й надалі аж до четвертого кварталу 2021 року;
- перехід посівної компанії в активну фазу. Це є позитивним чинником, адже збільшить пропозицію валюти від аграріїв на міжбанківському валютному ринку, що дасть змогу гривні компенсувати частину негативних чинників.
«Тому до кінця квітня ми очікуємо долар у вузькому діапазоні 27,8 — 28,3 грн за долар упродовж значного проміжку часу з можливими короткими коливаннями поза межами цього коридору в районі 27,5 — 28,5 грн», — вважає експерт. А економісти Ukraine Economic Outlook найближчим часом, а саме до 18 квітня, очікують курс на рівні 27,8 — 28 грн за долар.
Ахтирко прогнозує, що головним чинником залишиться оцінка ризику військової агресії учасниками ринку. Якщо він посилюватиметься, то можна очікувати подальшого зростання курсу, а якщо ні — курс може повернутися до рівня минулого місяця.
Прогноз курсу євро та рубля в Україні до кінця квітня та чинники впливу
Традиційно курс євро залежатиме від ситуації на міжнародному валютному ринку та від котирувань євро/долар на ньому. За словами Нетесаного, до кінця березня євро у вузькому коридорі варто очікувати в діапазоні $1,18 — $1,20, а в широкому — $1,17 — $1,21. Співвідношення пари євро/гривня у вузькому коридорі буде 33 — 34 грн, а в широкому — 32,5 — 34,5 грн за євро відповідно.
Щодо рубля, то його ризики суттєво зростають. Так, головними чинниками, що впливають на курс рубля, залишаються ціни на нафту та газ, але попри зростання цін, зокрема на нафту, у рубля є тенденція до подешевшання.
«Курс рубля багато в чому залежить і від питань геополітики. Тому головні чинники ослаблення рубля сьогодні — геополітичні ризики та риторика з боку США й інших країн, а також ескалація напруженості на сході України. Так, рубль падає щодо долара та євро попри високі ціни на нафту, а в разі посилення санкцій і загострення ситуації на сході України валюта подешевшає ще більше. Тому варто очікувати російський рубль у вузькому коридорі 0,36 — 0,37, а в широкому — 0,35 — 0,38 грн».

Юрій Нетесаний
Партнер «Атлант-Фінанс»
Купівля долара та євро у квітні-2021
Курс для купівлі долара, євро та рубля до кінця квітня буде невигідним, зазначає експерт. За його словами, гарним орієнтиром для купівлі валюти у квітні можуть бути такі рівні: долар нижче за 27,5 грн, а євро нижче за 32,5 грн. Водночас, на думку Ахтирко, поточне зростання курсу пов’язано з психологічними, а не фундаментальними чинниками, тому ймовірність коливань курсу є високою, а за таких умов купівля валюти на короткий проміжок часу може бути невигідною.