Майже за два тижні березня 2021 року гривня продовжила своє зміцнення щодо інших валют. Так, з 1 числа долар подешевшав на 2 копійки, а євро — на 67 копійок. Яким буде курс долара, євро та рубля в Україні та які чинники впливатимуть на валюти до кінця місяця — у матеріалі .
Чинники, що впливатимуть на долар, євро та рубль у березні
Весна завжди була досить сприятливим часом для гривні, тому тенденція щодо зміцнення національної валюти, яку ми спостерігаємо останнім часом, не змінилася, пояснив керуючий партнер компанії «Атлант Фінанс» Юрій Нетесаний. Він називає такі чинники впливу на долар до кінця місяця:
- підвищення облікової ставки НБУ. Хоча підвищення ставки одразу не дуже вплинуло на міжбанківський валютний ринок, таке підвищення впливатиме на ринок у довгостроковій перспективі. У підсумку підвищення рівня облікової ставки призведе до падіння обсягів рефінансування, кредитування, запозичення, зменшення грошової бази та звуження пропозиції національної валюти, що зумовить зменшення попиту на валюту та посилення гривні на міжбанку;
- попит із боку нерезидентів на вітчизняні ОВДП. Хоча політики та частина аналітиків вважають, що нерезиденти повернулися надовго з купівлею внутрішніх боргових цінних паперів, насправді це не так. По-перше, 2021 року на нас очікує перерозподіл капіталу інвесторів, у процесі якого не факт, що інвестори спрямують свої капітали на ринок державних облігацій. А по-друге, для того, щоб підтримувати інтерес до ОВДП, Міністерству фінансів доведеться пропонувати досить високі відсотки, що буде дорого коштувати державі. Тому з великою долею вірогідності воно зменшить дохідність за цінними паперами, як це було торік, а латати дірки в бюджеті буде наприкінці року, розраховуючи на те, що за ці 7-8 місяців щось зміниться — або іноземні інвестори будуть готові купувати ОВДП із меншим прибутком, або МВФ та інші структури нададуть новий транш, або з'являться гарні передумови для розміщення єврооблігацій на зовнішньому ринку запозичень;
- попит і пропозиція на міжбанківському валютному ринку. Найближчим часом пропозиція на міжбанку зросте завдяки аграріям, які продаватимуть валюту для проведення посівної кампанії. Упродовж декількох тижнів погодні умови вже будуть сприятливими для її старту.
За словами ж аналітика інвесткомпанії Concorde Capital Євгенії Ахтирко, найімовірніший тренд курсу в березні – це повільна ревальвація, яка спостерігається від початку року.
«Ревальваційний тиск на ринку присутній, але є й відчутний опір, який заважає курсу знижуватися послідовно й вищими темпами. Найімовірніше, у березні буде відчутнішим тренд сезонного зміцнення курсу, який останніми роками спостерігався впродовж першої половини року», — пояснює вона.
Щодо євро, то, за словами Нетесаного, з початку місяця ця валюта на світовому ринку подешевшала щодо долара до $1,19, що дало змогу й гривні зміцніти позиції щодо до неї.
«Традиційно курс євро залежатиме від ситуації на міжнародному валютному ринку та від котирувань євро/долар на ньому», — додає експерт.
Водночас російській валюті надала підтримку зустріч комітету ОПЕК+. Нетесаний зазначає, що санкції щодо представників силових відомств і військових підприємств РФ, запроваджені США та Європейським Союзом, наразі не мали негативного впливу на рубль, однак нові санкції з боку США, які, можливо, буде анонсовано незабаром, можуть призвести до підвищення компонента політичної невизначеності в курсі російської валюти.
«Ціна нафти Brent зростає з початку року й уже наблизилася до позначки 70 доларів за барель. Завдяки ціні на нафту, що зростає, Міністерство фінансів Росії збільшило купівлю валюти в рамках бюджетного правила до 6,7 млрд рублів на день, починаючи з 5 березня. За весь тримісячний період купівлі валюти березневі обсяги є найбільш значними й перевищують лютневі у 2,8 раза. Крім того, варто звернути увагу на зростання інфляції, яка за підсумками лютого склала 5,7% р/р, що вище за січневі результати 5,2% р/р і прогнози 5,5% р/р».

Юрій Нетесаний
Партнер «Атлант-Фінанс»
Прогноз курсу долара, євро та рубля до кінця березня-2021
Експерти Ukraine Economic Outlook прогнозують, що впродовж другого тижня березня гривня залишиться в коридорі 27,7 — 27,8 грн за долар, і на ринку спостерігатиметься профіцит валюти. Однак із другої половини березня можливі стрибки курсу до 27,9 — 28,1 грн за долар. У першій же декаді квітня гривня повернеться в коридор 27,7 — 27,8 грн за долар.
Ахтирко ж прогнозує, що ймовірний рівень курсу на кінець місяця — 27,6 — 27,7 грн за долар.
Щодо євро, то до кінця березня євро у вузькому коридорі варто очікувати в діапазоні 1,18 — 1,20 долара, а в широкому — 1,17 — 1,21 долара за один євро. А щодо пари євро/гривня, то у вузькому коридорі буде 32,5 — 33,5 грн, а в широкому 32 — 34 грн за один євро, говорить Нетесаний.
«Котирування ж російського рубля варто очікувати в широкому діапазоні 0,37 — 0,39 та 0,373 — 0,383 грн за один рубль у вузькому», — резюмував експерт.