Facebook Pixel

Яким буде курс долара у 2021 році: прогноз від інвестбанкірів

Останнім часом питання курсу долара стало одним із найбільш обговорюваних серед українців, оскільки у вересні валютний ринок встановив антирекорд за два роки — долар зріс до 28,28 грн. А прем'єр-міністр Денис Шмигаль взагалі заявив, що 2021 року курс очікується на рівні 29 грн. Таку саму вартість долара у своїх проєктах на наступний рік заклав і бізнес.

Про те, що думають про курс на 2021 рік найвідоміші інвестбанкіри країни і які чинники, на їхню думку, на нього вплинуть — у матеріалі The Page.

Олександр Паращій
Олександр Паращій
Керівник аналітичного департаменту Concorde Capital

«Поки складно щось прогнозувати. Якщо дивитися, наприклад, на офіційний прогноз уряду (долар на рівні 29 грн), то мені здається, що він є більш-менш адекватним. Може скластися така ситуація, яку ми, наприклад, спостерігали 2019 року, коли приплив спекулятивного капіталу дуже сильно посилював гривню. Таке не можна виключати, зважаючи на те, що той бюджет, який зараз розглядають, є досить дефіцитним, і цей дефіцит потрібно буде фінансувати. Є передумови очікувати, що курс буде набагато сильніше, ніж той, що прогнозує уряд.

Чи може бути набагато гірше? Теж усе може статися, бо ми бачимо, як останні пів року в нас важко складаються відносини з міжнародними фінансовими організаціями. Якщо уряд і далі робитиме ті речі, які не схвалюють МВФ і Євросоюз, то в нас може скластися ситуація, коли зовнішні ринки для нас будуть закриті, і тоді наслідки можуть бути, для гривні зокрема, сумними.

Але базовий сценарій — це діапазон 28-29 грн за долар».

Тарас Козак
Тарас Козак
Президент інвестиційної групи «Універ»

«Є фундаментальні причини, які сьогодні грають на посилення гривні. Наприклад, номенклатура нашого експорту. Це зерно, залізна руда, метали, а ціни на ці товари за останні роки здебільшого вище, тому в країну надходить більше валюти від нашого товарного експорту. З іншого боку, товари імпорту (передусім енергоресурси) за останні роки на нижчому рівні, тому імпорт вимагає менше валюти, щоб у них ці продукти купували. Ба більше, менше, ніж очікувалося, впали надходження від наших заробітчан — попри карантин, вони перерахують цього року лише на 10% менше, як порівняти з рекордним минулим. Тому потік грошей заробітчан величезний (2020 року знову буде приблизно $11-12 млрд).

Тобто платіжний баланс у чудовому стані — кращому, ніж торік. Але цього року ми виплачуємо великі обсяги наших боргів, а залучення менше, ніж очікувалося — МВФ не дає нам наступний транш, а Європейський Союз затримує. Утім, у країні досить валюти.

Є ще так звані «сентиментальні» причини, тобто очікування. І тут, на жаль, Національний банк грає погану гру, бо є інтересанти, які хочуть підвищення курсу долара, зокрема і президент. Курс легко розігнати, але якщо він уже почав зростати, його важко зупинити.

Бажаний дефіцит бюджету на наступний рік, бажана інфляція — усе це потроху розвалює фінансову стабільність, якої ми досягли, тому в мене є велике питання до керівництва країни та Нацбанку: чи усвідомлюють вони ті ризики, які зараз беруть на себе, коли докуповують долари на ринку в тіні, коли надлишку доларів немає.

Якщо не друкувати надмірну кількість гривні для покриття дефіциту бюджету на цей рік, наступного Нацбанк зможе встановити курс, який він захоче — хоч 26 грн, хоч 32 грн за долар. Усе виключно в руках Національного банку. Тому будь-які прогнози не мають підстав, бо ми не знаємо, що в голові в Кирила Шевченка та в тих, хто відповідає за валютний напрямок у Нацбанку і які обіцянки вони дали Зеленському, коли займали ці посади. Ми можемо робити прогнози, коли є ринок, а коли є якісь бажання, але вони не мають важелів, то прогнози не мають сенсу».

Юрій Яковенко
Юрій Яковенко
Голова правління інвесткомпанії Eavex Capital

«Гадаю, що 2021 року вартість долара складе 28,5 — 29,5 грн. Чинників, які можуть вплинути на курс, дуже багато, проте найважливіші моменти — це співпраця з Міжнародним валютним фондом (вважаю, вона все-таки буде) і чи відновлюватиметься і зростатиме економіка після кризи».

Олексій Сухоруков
Олексій Сухоруков
Директор з розвитку «Української біржі»

«Буде ринок — він покаже, яким буде курс 2021 року. Можу тільки сказати, що на нього вплинуть три основні чинники:

· перший чинник — це ефективність нашого уряду. Якщо будуть реформи, поліпшення бізнес-клімату та якщо підуть інвестиції, то курс буде зміцнюватися. Якщо все буде так, як зараз, то до чого це призведе, незрозуміло;

· другий чинник — це коронавірус. Навіть попри дії уряду, виробництво падатиме. Тобто якщо загалом це впливатиме на економіку негативно, то навіть у разі найсміливіших реформ і рішучих антикорупційних дій гривні однаково буде недобре;

· третій чинник — світові ринки. Внаслідок кризи може бути погіршення ситуації на фондових ринках, зміна ставлення до ринків, що розвиваються — усе залежатиме від того, як складатиметься ситуація на розвинених ринках.

Поки особливих причин для занепокоєння немає, але оскільки коронакриза все-таки має місце, те, як вона розвиватиметься, незрозуміло. Усе дуже невизначено, адже кожен із цих чинників може розвиватися як у негативному сценарії, так і в позитивному».


Подякувати 🎉