Facebook Pixel

Прогноз курсу валют на жовтень-2020: що буде з доларом, євро та гривнею

У вересні український валютний ринок встановив антирекорд за два роки — долар зріс до 28,28 грн. Не відстає від нього і євро, курс якого збільшився на 24 копійки — до 33,13 грн. Про те, чому знецінюється гривня, чи варто очікувати ще більшої її девальвації, що буде з курсом долара та євро в жовтні, а також про те, які чинники на це можуть вплинути — у матеріалі The Page.

Що відбувається з гривнею

Плавну девальвацію гривні українці спостерігають ще із середини серпня. Керуючий партнер компанії «Атлант Фінанс» Юрій Нетесаний називає дві причини, які вплинули на антирекорд:

  • COVID-19 і зміни на цьому тлі інвестиційної стратегії міжнародних компаній. Раніше ці компанії купували значні обсяги українських ОВДП, номінованих в українській гривні, і для цього продавали валюту на міжбанку. Тільки-но ситуація у світі змінилася, нерезиденти переглянули свою інвестиційну стратегію й зараз переважно продають українські ОВДП та конвертують гривню в долар, купуючи його на міжбанку;
  • сезонний чинник. Йдеться про те, що на початку осені країна готується до зими і попит на енергоресурси стає вище. Оскільки велика частина цих ресурсів імпортується, то компанії-імпортери збільшують попит на валюту на міжбанку для здійснення оплати своїх зовнішніх контрактів на поставку.

Нацбанк не дотримується політики фіксованого курсу, тому він коливається залежно від монетарних умов і настроїв споживачів, зазначає член ради регулятора Віталій Шапран.

За його словами, ринок зараз дуже насичений грошима. За перші сім місяців 2020 року готівкові кошти в обігу збільшилися на 77 млрд грн, а безготівкові — приблизно на 45 млрд. Це потрібно було зробити, адже карантин зменшив швидкість обігу грошей. Так вчинили й центробанки більшості країн.

«За цей же час Федеральна резервна система США збільшила М1 (готівкові й безготівкові кошти) приблизно на 1,35 трлн дол. США. Але різниця між нашими ринками й розвиненими в тому, що в нас частка готівки в М1 більш як 50%, а у Швеції, наприклад, приблизно 2%. І тому НБУ досить важко абсорбувати непотрібну ліквідність», — говорить він, додаючи, що періодично вона накопичується то в М0, то в депсертифікатах НБУ, то в залишках на кореспондентських рахунках.

За словами Шапрана, нічого дивного не відбувається — під час посиленого відновлення роздрібної торгівлі та зростання споживання імпорту імпортери стають основними носіями попиту на валюту.

«Однак ситуацію підігріває не надто патріотична опозиція, яка в останні три місяці систематично дратує інвесторів-нерезидентів в ОВДП. У підсумку ми бачимо сплеск попиту від імпортерів і відтік нерезидентів з ОВДП. Але це лише прояв наслідків антикризової політики перших семи місяців 2020 року».

Віталій Шапран

Віталій Шапран

Член Ради НБУ

Facebook profile

Аналітик інвесткомпанії Concorde Capital Євгенія Ахтирко зі свого боку стверджує, що зростання курсу з настанням осені було очікуваним, адже в цей час попит на валюту традиційно посилюється й починається її сезонне зростання.

Quote«Торговий баланс пішов у дефіцит у липні, у серпні він розширився. Поки що дефіцит невеликий, утім, зовнішня торгівля стала чинником відтоку валюти», — зазначає вона.

Ахтирко назвала ще кілька чинників зростання курсу:

  • протягом трьох тижнів із кінця серпня Нацбанк купував валюту на міжбанку, придбавши за цей період $100 млн. Такі інтервенції на ринку, що зростає, створили додатковий девальваційний тиск і, ймовірно, тільки посилили девальваційні очікування серед учасників ринку;
  • в останні тижні посилився потік негативних новин щодо ймовірних проблем з отриманням чергового траншу від Міжнародного валютного фонду, а учасники валютного ринку завжди чутливо реагують на новини щодо можливих проблем із міжнародним фінансуванням.

Чи посилить гривня свої позиції в жовтні й що на це вплине

За словами Нетесаного, зараз немає чинників, які можуть допомогти гривні зміцнитися. Наразі Нацбанк має стримувати зростання котирувань, продаючи долар зі своїх золотовалютних резервів.

Ба більше, він стверджує, що до кінця року для гривні переважатимуть негативні чинники.

Quote«Очікувати змін тренду щодо долара в найближчі місяці точно не варто. А основним чинником залишатиметься дисбаланс попиту і пропозиції на міжбанку, що рухатиме котирування вгору», — пояснює він.

Щодо євро, то котирування валюти в Україні дуже сильно пов'язані з трендами на світовому ринку. Тобто якщо євро дорожчає щодо долара, то так відбувається й щодо гривні та навпаки. Нетесаний стверджує, що найближчим часом корекційний рух за парою євро/долар завершиться і варто очікувати, що євро почне зміцнюватися як щодо долара, так і щодо гривні.

Шапран же говорить, що зараз працює один економічний чинник — насичення економіки грошима за умови відновлення роздробу і зростання споживання імпорту призводить до підвищеного попиту на валюту з боку імпортерів. А через велику частку готівки в обігу Нацбанк навряд чи зможе протиставити цьому болючому процесу щось, окрім інтервенцій.

«Тому такий курсовий сплеск потрібно просто пережити. Те, наскільки він буде глибоким і тривалим, залежить уже від сценарію відновлення економіки й настроїв споживачів. Якщо в нас ринком пурхатиме зграя експертів і розповідатиме про курс 50 грн за долар, то настрої явно не поліпшуватимуться», — зазначає він.

Трохи іншої думки дотримується Ахтирко. Вона зазначає, що зараз немає чинників, які допомогли б зміцнити курс гривні. За її словами, дефіцит торгового балансу зберігатиметься, а стійкого припливу валюти за фінансовим рахунком немає.

Quote«Можливо, девальваційний тиск трохи ослабне хоча б тому, що НБУ більше не купує валюту на міжбанку, і зростання курсу зупиниться, але виникнення стійкого низхідного тренду є малоймовірним», — резюмує вона.

Прогноз курсу долара та євро на жовтень-2020

«Ми очікуємо, що в жовтні долар буде в діапазоні 28-29 грн, перебуваючи більшу частину часу в діапазоні 28,2-28,8 грн за один американський долар. Водночас євро варто очікувати в діапазоні 33,7- 34,3 грн, але більшу частину часу котирування євро перебуватимуть у діапазоні 33-34 грн».

Юрій Нетесаний

Юрій Нетесаний

Партнер «Атлант-Фінанс»

Приблизно такої ж думки дотримується й Ахтирко. За її словами, у жовтні долар коштуватиме 28,3-28,4 грн.

А ось Шапран зазначає: якщо не буде другої хвилі COVID-19, що супроводжується карантином, то після виборів активність на валютному ринку знизиться до мінімуму, а разом із нею зникне і «зграя глашатаїв, які пророкують апокаліпсис системи державних фінансів».

Quote«Система «пережує» частину надлишкової ліквідності й ті психологічні подразники ринку, які є зараз, зникнуть», — резюмував він.
Подякувати 🎉