Упродовж кількох останніх місяців українці спостерігають різкі коливання курсу. Однак у серпні ринок валют був відносно стабільним. Так, станом на 1 серпня, згідно з офіційним курсом Національного банку України, вартість долара склала 27,6 грн, а на 28 серпня — майже 27,5 грн.
Наскільки довгостроковими є такі цифри, яким буде курс валют у першій половині вересня, які чинники на нього впливатимуть, а також чи варто купувати долари в цей період — у матеріалі .
Які фактори вплинуть на курс долара в першій половині вересня?
З вересня абсолютно точно почнеться девальвація гривні, вважає керуючий партнер компанії «Атлант Фінанс» Юрій Нетесаний. Однак, за його словами, складно сказати, чи відбудеться девальвація саме в першій половині вересня.
«Сезонні фактори, які позитивно впливали на курс гривні, закінчуються у вересні. Далі економіка країни починає готуватися до зими, тож імпорт значно збільшиться насамперед в енергетичному секторі. Для того щоб підготувати країну до зими і закупити необхідні ресурси, компанії та імпортери почнуть купувати валюту на міжбанку, що призведе до домінування попиту над пропозицією та зміцнення долара».

Юрій Нетесаний
Партнер «Атлант-Фінанс»
Нетесаний пояснює, що головними чинниками, які впливатимуть на зниження вартості гривні у вересні, буде дисбаланс між імпортом та експортом. За його словами, влітку пропозиція валюти зазвичай перевищує попит, що пов'язано з продажами сільгосппродукції та іншого експорту. І попит зазвичай нижчий, оскільки імпорт енергоресурсів сповільнюється.
«Однак восени ситуація змінюється, аграрії вже продають все, що не можуть зберегти до весни (коли ціни на їхні продукти будуть вищими через сезонність), і приплив валюти в країну знижується. А ось попит з боку імпортерів, особливо енергетичного сектора, зростає, що й призводить до ситуації, коли попит на валюту переважає над її пропозицією на міжбанківському валютному ринку, тож долар зміцнюється по відношенню до гривні», — пояснює він.
З думкою фінансиста згодна й аналітик інвесткомпанії Concorde Capital Євгенія Ахтирко. За її словами, у вересні починається новий бізнес- і політичний цикл, посилюється ділова активність, тому існують передумови і щодо збільшення попиту на валюту, що може призвести до зростання курсу. Саме тому знову можуть виникнути фактори політичної невизначеності, що також може вплинути на ситуацію на валютному ринку.
Однак Ахтирко зазначає, що якщо у вересні ситуація на валютному ринку залишатиметься такою самою, як і в серпні, то деяке зміцнення гривні буде можливим.
«Останнім часом пропозиція валюти на міжбанку перевищувала попит, і Нацбанк був активним покупцем валюти на ринку, не даючи гривні зміцнюватися занадто швидко. Однак надмірне стримування зміцнення курсу є некорисним, оскільки це спричинює спотворення ринку та може призвести до негативних наслідків у середньостроковій перспективі. Якщо у вересні, як і в серпні, пропозиція перевищуватиме попит, то курс може дещо знизитися», — зазначає вона.
На думку члена ради Нацбанку Віталія Шапрана, на курс найближчим часом можуть вплинути такі фактори:
- Україна пройшла основний період виплат за боргами, після чого курс буде відносно стабільним;
- на стабільність курсу вплине також надання Міжнародним валютним фондом чергового траншу, який розтягнеться до кінця жовтня;
- як позитивний чинник на ринок може вплинути допомога від Європейського Союзу, надання якої розблокував парламент;
- варто також згадати хороший урожай, який, за словами Шапрана, вийде продати за непоганими цінами. Ба більше, ціни на залізну руду та прокат тримаються на непоганому рівні.
Шапран також говорить, що зараз ми відзначаємо спробу деяких політичних сил в опозиції негативно вплинути на співпрацю України з Міжнародним валютним фондом. Експерт сподівається, що подібні плани так і залишаться на папері і не вплинуть на валютні ринки.
«Я не бачу фундаментальних причин для різкого ослаблення гривні. Водночас і зміцнення гривні я вважаю недоречним не тільки з фіскальних причин. Нацбанку потрібно ще попрацювати з наповненням золотовалютних резервів».
Яким буде курс долара в першій половині вересня?
В «Атлант Фінанс» очікують курс гривні на першу половину вересня в діапазоні 27,3-28 грн за долар. Однак з ними не згодна Ахтирко, яка вважає, що курс буде в межах 27,5 грн.
За словами Шапрана, в операціях на валютному ринку та у валютно-курсовій політиці є спадкоємність, тому істотних моментальних змін на цьому ринку, найвірогідніше, не буде.
Чи варто купувати долари в першій половині вересня?
За словами Нетесаного, дешевше за 27 грн цьогоріч долар чекати не варто. Тож у разі, якщо виникне можливість купити валюту в діапазоні 27-27,3, то нею треба скористатися.
«І навіть курс 27,5 скоро буде досить вигідним, тому можна не затягувати з купівлею. Але, купуючи валюту, потрібно пам'ятати, що доцільно це робити тільки за умови, якщо ви не плануєте упродовж найближчих 4-5 місяців її конвертувати назад у гривню та витратити. Купувати валюту на короткий проміжок часу, скажімо, на один місяць, недоцільно», — резюмує Нетесаний.