Facebook Pixel

Курс валют: прогноз щодо долара та євро до кінця вересня

В останні декілька тижнів національна валюта щодо долара і євро повільно, але впевнено дешевшає. The Page розбиралося в причинах, у тому, наскільки це довготривалий процес, а також розпитало фінансистів, яким буде курс валют до кінця вересня, які чинники на нього впливатимуть та чи варто зараз купувати євро та долари.

Чому падає гривня

Станом на 16 вересня Національний банк встановив офіційний курс гривні до долара на рівні 28,06 грн (що на 6 копійок більше, ніж днем раніше), а до євро — 33,34 грн (більше на 10 копійок). Плавну девальвацію гривні ми спостерігаємо ще із середини серпня.

Усе це пов'язано з тим, що співпрацю України з Міжнародним валютним фондом заморожено, відповідно доступ до зовнішнього фінансування й можливості залучати нові гроші дуже обмежені, зазначає фахівець відділу продажів боргових цінних паперів інвестиційної компанії Dragon Capital Сергій Фурса.

«Це створює негативні очікування того, що буде запущений «друкарський верстат», що Україна матиме проблеми з кредиторами та інше. Але поки це лише очікування, які, зокрема, підігріли політики своїми заявами про те, що курс має бути 30 грн за долар, а це штовхає гривню вниз. Буквально до вчорашнього дня Нацбанк заохочував це, а зараз, можливо, побачив, що щось пішло не так і зниження стало занадто швидким».

Сергій Фурса

Сергій Фурса

інвестиційний банкір

До чинників, які впливають на котирування долара і євро, можна також віднести попит, пропозицію й фундаментальні причини, якими зазвичай вважають новини, форс-мажори та рішення центробанків за ключовими показниками, зазначає керуючий партнер компанії «Атлант Фінанс» Юрій Нетесаний.

Quote«Після значного зміцнення євро сталася незначна корекція, і сьогодні пара євро/долар торгується в діапазоні 1,18 — 1,19 долара за один євро», — говорить він.

Серед чинників, які могли вплинути на курс валют, експерт пригадав засідання Європейського центрального банку, який зберіг базову відсоткову ставку за кредитами на нульовому рівні, ставку за депозитами — на рівні мінус 0,5 та інше. Рада керуючих водночас обговорила ситуацію зі зміцненням євро, але вирішила не таргетувати курс валюти.

На думку ж члена ради Нацбанку Віталія Шапрана, девальвація гривні пов'язана з тим, що курс євро до долара підскочив на міжнародному ринку. Зокрема, з квітня по серпень він зріс приблизно на 11,2%. Так, за його словами, міжнародні ринки реагують на досить агресивну антикризову політику Федеральної резервної системи й помірну реакцію на «вірусну» кризу з боку Європейського центрального банку.

«Так склалося, що в Україні курс євро визначається співвідношенням долара до євро на світовому ринку, тому за відносної стабільності долара протягом серпня ми бачили, як в обмінниках стрімко зростає курс євро до гривні. Це призвело до подорожчання імпорту з єврозони і здешевлення українського експорту туди, що мало б позитивно вплинути на торговельний баланс».

Віталій Шапран

Віталій Шапран

Член Ради НБУ

Facebook profile

Щодо зростання курсу долара на міжбанку, яке ми спостерігаємо останні кілька днів, то Шапран вважає, що це певна реакція ринку на початок нового ділового сезону й девальваційні очікування бізнесу та банків.

Quote«Нацбанк без особливих зусиль погасив паніку на початковій стадії, продавши з резервів кілька десятків мільйонів доларів», — додав він.

На думку ж аналітика інвесткомпанії Concorde Capital Євгенії Ахтирко, обсяг торгів на міжбанку, як порівняти із серпнем, у вересні зменшився. Так, пропозиція валюти знизилася, проте НБУ, як і минулого місяця, і далі проводить інтервенції на міжбанку, купуючи валюту. Водночас у серпні регулятор проводив операції, щоби зменшити ревальваційний тиск на курс, і його втручання не давало можливості курсу знижуватися занадто швидко. У вересні ж очевидний ревальваційний тиск уже не спостерігається, тому втручання Нацбанку не уповільнює зниження курсу, а навіть сприяє його зростанню.

Quote«Пояснити продовження інтервенцій Нацбанку з купівлі валюти у вересні складно, оскільки явного надлишку валюти на ринку немає. Можна сказати, що викуп валюти регулятором у такій ситуації призводить до спотворення ринку», — вважає Ахтирко.

Прогноз курсу долара, євро та рубля і чинники, які на нього вплинуть

Сьогодні єдиним чинником, який реально може вплинути на зміцнення гривні щодо інших валют, може бути тільки НБУ, зазначає Нетесаний. За його словами, тут можливі два сценарії: за участю регулятора та без нього. Якщо він не втручатиметься в торги до жовтня, то курс легко зможе подолати рівень 29 грн за долар і закріпитися над ним. У такій ситуації вже на початку жовтня треба очікувати котирування на рівні 28,5 — 29,5 грн за долар. Якщо регулятор все-таки вирішить вийти на міжбанк із продажем валюти, тоді цілком реально, що котирування можуть бути в діапазоні 27,7 — 28,7 грн за долар.

Щодо євро, то, за словами аналітика, у першому випадку варто очікувати котирування в діапазоні 33,5 — 34,5 грн, а в другому — 32,9 — 33,9 грн за євро.

Шапран же гострих фундаментальних причин для девальвації гривні до долара не бачить, зазначаючи, що очікування основних учасників ринку на найближчий час складають 28 — 28,1 грн за долар. Водночас ситуація з курсом євро повністю залежатиме від розвитку подій на міжнародних ринках.

Фурса ж зазначає, що тренд на девальвацію національної валюти однозначно є довгостроковим, і він зачіпає цю осінь і наступний рік. Ахтирко зі свого боку стверджує, що курс уже навряд чи опуститься нижче за позначку 28 грн за долар.

Щодо курсу російського рубля, то тут варто враховувати, що обидві країни є досить ризиковими. Економіка РФ побудована на енергоресурсах, попит на які найближчим часом збільшуватиметься, тож і потік валюти в економіку РФ буде більшим. Українська ж економіка здебільшого є енергозалежною, тому відтік валюти з нашої країни посилиться, зазначає Нетесаний, додаючи, що варто очікувати курс у діапазоні 0,36 — 0,38 грн за один російський рубль.

Чи варто купувати долари й євро у вересні?

Ідеальний час для купівлі валюти вже минув, зазначає керуючий партнер компанії «Атлант Фінанс».

«Звісно, купувати валюту можна й зараз, але головною умовою такої купівлі має стати те, що, купуючи валюту, потрібно розраховувати, що її не потрібно буде продавати в найближчі 3-5 місяців. Якщо такої впевненості немає, то ця операція може бути позбавлена сенсу й замість заробітку або збереження заощаджень принести збитки».

Юрій Нетесаний

Юрій Нетесаний

Партнер «Атлант-Фінанс»


Подякувати 🎉