З початку місяця національна українська валюта зміцнилася щодо долара та євро. Так, на початку місяця, згідно з даними Національного банку, долар коштував 28,13 грн, а євро — 34,15 грн, а зараз їхня ціна складає 27,7 і 33,6 грн відповідно. Що стало причиною такого зміцнення, на якому рівні валюти перебуватимуть до кінця місяця і які чинники на них впливатимуть — у прогнозі .
Чому зміцнилася гривня в лютому
Курс гривні до долара на міжбанку минулого тижня зміцнився на 1,4% і досяг п’ятимісячного максимуму. З-поміж головних чинників керуючий партнер компанії «Атлант Фінанс» Юрій Нетесаний виділяє такі:
- переважання пропозиції валюти на міжбанківському валютному ринку над попитом;
- позитивна кон’юнктура на світових ринках серед інвесторів, що формує значний попит із боку іноземних інвесторів на активи країн, що розвиваються. За тиждень нерезиденти збільшили свій портфель ОВДП на 1,7 млрд грн — до 96,5 млрд грн, що становить 10,9% гривневих ОВДП в обігу;
- дії регулятора. Нацбанк за бажання може в будь-який момент змінити тренд на міжбанку. Купуючи валюту, регулятор не дає їй швидко знецінюватися, але якщо НБУ купить валюти більше, ніж треба, то вона почне дорожчати, а якщо менше — дешевшати.
- упродовж 1 — 8 лютого НБУ купив на міжбанку валюти обсягом $160 млн.
«Це звичайні ринкові коливання в межах 5%, які не мають викликати в учасників ринку якогось ажіотажу. НБУ й далі згладжує з допомогою інтервенцій надмірні коливання курсу. З початку лютого регулятор купив понад 90 млн доларів США в резерви і, гадаю, й далі це робитиме в разі профіциту валюти».
Водночас аналітик інвесткомпанії Concorde Capital Євгенія Ахтирко пояснює, що з початку лютого посилився ревальваційний тиск. Це пов’язано з припливом валюти від інвесторів-нерезидентів, які купують гривневі ОВДП. Вона також припускає, що попит на валюту з боку імпортерів залишається слабким, а виручка основних експортерів країни останнім часом зростала на тлі сприятливої кон’юнктури на зовнішніх ринках.
Які чинники впливатимуть на долар, євро та рубль у лютому
За словами Нетесаного, на курс долара впливатиме співпраця з Міжнародним валютним фондом. Експерт впевнений, що другий транш країна отримає 2021 року. Чинником впливу на курс він також називає експортно-імпортну діяльність підприємств, а саме зростання цін на енергетичні ресурси, які тиснутимуть на курс.
Водночас член Ради Нацбанку Віталій Шапран називає такі чинники, які впливають на зміцнення курсу гривні:
- високі ціни на український експорт, передусім агроекспорт і експорт гірничо-металургійної галузі. Ціни на залізну руду досягли свого історичного максимуму за всю історію торгів. Зараз руда торгується приблизно $160 за тонну, що не дає падати цінам на металопрокат;
- попри коронавірус ми не відчули суттєвого падіння переказів від заробітчан, навпаки, зафіксували зростання. У 2020 році українці, які працюють за кордоном, переказали загалом $12,12 млрд, що на 1,7% більше, ніж 2019 року;
- з початку 2021-го ми бачимо досить великий приплив валюти з боку нерезидентів, які купують ОВДП, номіновані в гривні. Ставки за облігаціями нашого уряду в національній валюті залишаються одними з найвищих у регіоні, що привертає інвесторів з-за кордону.
«Найближчим часом стане зрозуміло, чи не забракне ринку ресурсів, аби курс закріпився нижче за 28 грн/дол. США. Вочевидь деякі потужні гравці валютного ринку використовують поточну ситуацію для спекулятивних операцій. Вони спочатку скуповують валюту, коли ринок іде вниз, а потім розігрівають, починають грати на підвищення курсу», — зазначає зі свого боку Ахтирко.
Щодо євро та рубля, то курс першого залежить від ситуації на міжнародному валютному ринку, а от чинники впливу на другу валюту будуть не найкращими.
«З огляду на політичні події в Росії й можливі додаткові санкції проти країни з боку Європейського Союзу та США, є ймовірність ослаблення російського рубля не тільки щодо гривні, але й до низки інших валют, серед яких долар і євро. Проте такого ослаблення треба очікувати не раніше березня, адже в лютому російський рубль ще підтримуватиме зростання цін на енергоресурси», — зазначає Нетесаний.
Прогноз курсу долара, євро та рубля на лютий-2021
Експерти Ukraine Economic Outlook зазначають, що національна валюта і далі зміцнюватиметься й до кінця місяця досягне 27,5 грн за долар із можливим «відскоком» у березні. До кінця поточного місяця валюта перебуватиме в коридорі 27,5 — 28 грн залежно від коливань міжнародного індексу долара з тенденцією до зміцнення.
Поради щодо купівлі долара в лютому
«Невелике зміцнення гривні ще раз нагадало українцям про необхідність диверсифікації заощаджень у валюті та про те, що гривнею в структурі заощаджень не варто нехтувати», — вважає Шапран.
Водночас Нетесаний зазначає, що в лютому купівля будь-яких валют виглядає малоперспективно, тому варто від неї утриматися, а в разі потреби придивитися до продажу як долара та євро, так і рубля.
«Долар у лютому ми очікуємо переважно в діапазоні 27,6 — 28,2 грн, у якому котирування перебуватимуть більшу частину місяця, а в ширшому коридорі котирування можуть опускатися або підійматися на короткі проміжки часу в районі 27,5 — 28,5 грн за долар. Євро в широкому діапазоні варто очікувати на рівні 34,5 — 32,5 грн, а у вузькому, у якому котирування перебуватимуть основну частину лютого, — 33,2 — 34,2 грн за євро. Котирування російського рубля варто очікувати в широкому діапазоні 0,36 — 0,39 та 0,37 — 0,38 грн».

Юрій Нетесаний
Партнер «Атлант-Фінанс»