Інвестиції у війну набувають як прямого, так і переносного значення. Вибір фінансових інструментів зменшився через обмеження Національного банку. Проте якщо є зайва ліквідність, є декілька варіантів, куди вкласти гроші.
підготував ідеї, куди інвестувати 10 000 доларів у 2024 році.
Куди вкласти гроші у 2024 році
Депозити
Станом на грудень 2023 ставки депозитів у банках зберігаються на рівні, який перекриває інфляцію. За інфляції у 5,6% станом на жовтень 2023 року ставки депозитів становлять від в середньому 15%, проте різняться залежно від строку та банку.
Найвищі ставки за депозитами на 12 місяців – від 12% до 17,25%. Банки з більшими активами мають нижчі ставки. Ставка на 12-місячний депозит у Райффайзен Банку – 12,50%. Менш популярні банки мають вищі ставки, щоб привабити нових клієнтів. Так робить ComInBank, тримаючи ставку у розмірі 16,25%.
Під час воєнного стану Фонд гарантування вкладів фізичних осіб гарантує повернення всіх 100% коштів на рахунках фізичних осіб, тому за заощадження можна не боятися. ФГВФО також запустив виплату гарантій через «Дію». Тому навіть якщо банк збанкрутує, заявку можна подати онлайн та отримати кошти напряму на картку «єПідтримки» без черг.
Інша перевага депозитів – захищеність коштів. У такому випадку можна не боятися, що їх вкрадуть, якщо в дім потраплять грабіжники і знайдуть гроші «під матрасом». Навіть якщо ви випадково втратите картку чи її дані дізнаються – картку завжди можна заблокувати в банку.
ОВДП у гривнях і доларах
Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) краще підійдуть для людей, у яких заощадження $10 000 і більше. Міністерство фінансів оголошує про проведення аукціонів щодо ОВДП щовівторка, де їх купують банки та інвестбанки. Українці вже можуть купити облігації в установах, коли їм зручно.
Середня ставка за облігаціями вища, ніж середня ставка за депозитами – 17,75%. Їх можна купити на термін від 8 місяців до 1,8 року, свідчать дані профільного порталу Міністерства фінансів. Ставки за доларовими ОВДП ще привабливіші, ніж депозити – 4,76% проти 0,88% — 1,56% за доларовими депозитами в банках.
Після вторгнення держава зробила ОВДП максимально доступними для різних категорій громадян. Поріг для купівлі ОВДП був знижений до 1000 грн, а придбати їх тепер можна не лише в банках чи інвестбанках, а також в «Дії».
Клієнт купує саму облігацію, і з неї йому виплачується купон – відсоток від суми. Потім клієнту повертається вся сума. Під час придбання ОВДП на велику суму, варто вивчити умови комісій в установах. Адже може виявитися так, що сума замаленька і потім комісії з’їдять купонний дохід.
Після вторгнення ОВДП також допомагають Міністерству фінансів поповнювати державний бюджет. Адже суть облігації: держава позичає у громадян кошти, щоб повернути їх з відсотками. Так само зараз Мінфін позичає в українців кошти, платить за це відсотки і оплачує все необхідне для армії. Коли настає час і строк облігації закінчується, ці кошти повертають. Мінфін гарантує, що поверне 100% вкладень, якою б не була сума.
Корпоративні облігації
Депозити і ОВДП гарантуються державою, тому ви не втратите ці кошти у разі кризи. Натомість корпоративні облігації – це позичання коштів компаніям. Вони можуть мати вищий дохід, але не гарантуються державою. Але якщо бізнес з якихось причин не може їх повернути, сума згорає.
«Після війни ця штука має шанс злетіти, бо є вже понад 100 тисяч людей, які купували облігації», – каже фінансовий аналітик ICU Михайло Демків. Ставки за корпоративними облігаціями – від 15% до 30%, за даними Cbonds, надані .
Серед корпоративних облігацій чимало компаній, невідомих широкому загалу. «Левова частка – це закриті розміщення. Компанія випускає облігації, їх купують акціонери чи пов'язані з ними структури. Так їм зручно вкладати гроші в цей бізнес», – розповів експерт ICU.
Але відомі компанії також залучають кошти, наприклад, «Нова пошта». «Цей інструмент фінансування допомагає компанії розвиватися як всередині країни, так і за кордоном», – пояснює Демків.
Серед інших компаній на ринку – ТОВ «РУШ» (куди входить мережа Eva), «Екса Капітал» (лізинг с/г техніки), Київський асфальтобетонний завод «Столичний», мережа магазинів «Агромат», Фармацевтична компанія «Здоров'я», Фармацевтична фірма «Дарниця», Завод Ковальської.
Зараз компанії пропонують корпоративні облігації більше банкам та фондам, менше – фізичним особам. Причина – довший збір коштів через менший середній чек і потреба прозоро звести базу з десятків тисяч громадян та показати їм фінансовий стан компанії.
Чи можна вкласти гроші в акції у війну
З початку вторгнення Національний банк ввів обмеження щодо виведення капіталу за кордон. Це стало причиною, чому українці поки не можуть інвестувати в акції компаній через банківські додатки або інвестбанки.
Єдина можливість інвестувати в акції зараз – мати рахунки в іноземних банках із перерахованими туди коштами. Проте не всім їх можуть відкрити через те, що в Україні війна – для банків клієнти з таких країн мають найвищий ризик і їм можуть відмовити у відкритті рахунку.
Вкласти гроші в долари та євро
Головне правило економіки – різноманітність, або диверсифікація. Для інвестицій це означає, що кошти не повинні зберігатися в одному інструменті, яким би надійним він не був.
Тому якщо ви вклалися в гарантовані депозити та ОВДП, можна також частину заощаджень зберігати в доларах у готівці або на картці. Іноземна валюта також може знадобитися жінкам чи волонтерам, які виїжджають з України за кордон.
Економіка України переживає складні часи, тому гривня може девальвувати. Міністерство фінансів відчуває брак валютних надходжень в країну через обмежений експорт і посилений імпорт. Це не грає на користь гривні.
Проте Нацбанк та Мінфін розуміють, що гривню не можна відпускати у вільне падіння. Тому НБУ впровадив режим «керованої гнучкості» для валютного ринку – курс будуть тримати в певному коридорі, який Нацбанк не озвучує. Вище цього коридору гривня не підніметься – Нацбанк буде стримувати це своїми резервами.
Однак не можна вважати вкладення в доларах панацеєю. Інфляція розігналася у США та Єврозоні, де упродовж 2022 року центробанки також підняли ставки. Навіть на глобальному ринку інвестори перечікують економічний шторм. Та не інвестують у надійні активи на кшталт US Treasuries чи активи, яким прогнозували приплив капіталу, наприклад ф’ючерсні контракти на товари і корисні копалини (commodities).
Інвестиції в самоосвіту і здоров’я
Якщо є невпевненість, що буде через 3-5 років і як не втратити кошти, найкращою інвестицією буде інвестиція в себе. Це дозволить тілу та психіці залишатися здоровими і виконувати свої функції. А нові знання будуть корисними для навичок, щоб стати більш конкурентноспроможним на ринку праці. Ще вони можуть допомогти ментальному здоров’ю, якщо це курси по новому цікавому хобі, наприклад музиці чи фотографії.
«Інвестиція — це те, що приносить вигоду. Ти у майбутньому отримуєш гроші або витратиш менше. У цьому розумінні, полікувати зуб за 300 грн під час ранньої стадії болю – теж інвестиція, тому що можна витратити 3000 для лікування сильного болю. Зекономлені 2700 грн – це «інвестиційний дохід», – пояснює директор Інституту поведінкових досліджень American University Kyiv Володимир Вахітов.
Інвестиції в нерухомість
Рієлтори не перестають повторювати мантру, що нерухомість постійно дорожчає. Проте пропозиція житлової нерухомості постійно падає, тому що новий житловий фонд не будується. Комерційна нерухомість має високі ризики знищення через російські ракети – вони також можуть цілити по складах.
Проте нерухомість вимагає детальнішої підготовки і знань ринку. Здача в оренду – це також діяльність, якою треба опікуватися (підтримувати об’єкт у належному стані, спілкуватися з орендарями тощо). Залежно від різних факторів, нерухомість дозволить заробити, або ні. Вивчити їх усі займає довше часу, ніж вкластися в депозит або ОВДП. Інша проблема – тут ніхто не гарантує повернення інвестицій і покладатися потрібно виключно на себе.