Міжнародні резерви України. Фото: НБУ
Станом на 1 березня міжнародні резерви України становили $28,85 млрд. Багато це чи мало, на що впливає цей показник, як формуються резерви й на що витрачаються – дає відповіді на ці та інші питання, що часто ставляться.
Що таке міжнародні резерви країни
Міжнародні резерви (інші назви: золотовалютні резерви, міжнародні валютні резерви, офіційні резервні активи) – високоліквідні активи в іноземній валюті та золоті, що перебувають під наглядом держави (центробанку та уряду). Зазвичай їх розраховують у доларах США.
Резерви зберігаються в першокласних іноземних банках і надійних фінансових інструментах. Основні критерії управління резервами в порядку пріоритетності: безпека, ліквідність і прибутковість.
Для чого призначені міжнародні резерви
Резервні запаси призначені для:
- підтримки стійкості національної грошової одиниці. Якщо попит на іноземну валюту в країні зростає, національна валюта дешевшає, центробанк виходить з інтервенцією на ринок і продає долари або євро із запасів. Якщо попит падає й національна валюта зміцнюється сильніше, ніж потрібно, центробанк скуповує надлишок іноземної валюти на ринку та відправляє її в резерви;
- повернення зовнішніх кредитів, покриття дефіциту платіжного балансу (коли імпорт перевищує експорт), фінансування операцій імпорту тощо.
Резерви є важливою заначкою держави в надзвичайних ситуаціях: збройна агресія, природна катастрофа, стихійне лихо.
Також резерви відіграють психологічну роль – коли їх розмір великий, це заспокійливо діє на економічних гравців усередині країни та на міжнародних кредиторів (тому вони, наприклад, готові давати країні в борг під нижчі відсотки).
З чого складаються міжнародні резерви країни
Загалом міжнародні резерви складаються з таких активів, як-от:
- монетарне золото;
- спеціальні права запозичення МВФ (СПЗ чи SDR);
- резервна позиція у МВФ;
- готівкова іноземна валюта або кошти на рахунках за кордоном;
- цінні папери (крім акцій), номіновані в резервній валюті;
- будь-які інші міжнародно визнані резервні активи при забезпеченні їхньої надійності та ліквідності.
Спеціальні права запозичення – це резервний і платіжний засіб, який емітує МВФ. Вони є лише в безготівковій формі як записи на банківських рахунках. Зараз головна функція СПЗ – бути розрахунковою грошовою одиницею МВФ і деяких інших міжнародних організацій. Зокрема, кредити МВФ видаються саме в СПЗ. Курс цієї одиниці плаває, на 14 березня він становить $1,33 за 1 одиницю СПЗ.
Резервна позиція в МВФ – це право країни отримати в кредит 25% від розміру її квоти у фонді. Натепер квота України – приблизно 2 млрд СПЗ.
Як формуються та де зберігаються міжнародні резерви
Поповнює резерви центробанк через:
- купівлю монетарного золота та іноземної валюти;
- отримання доходів від операцій з іноземною валютою, банківськими металами та іншими резервними активами;
- отримання валютних коштів від міжнародних фінансових організацій, центральних банків іноземних держав та інших кредиторів.
Майже всі кредити МВФ Нацбанк України в повному обсязі зараховує до резервів. Тому міжнародні резерви поділяють на чисті (без кредитів) та валові.
Частину резервних активів вкладають у державні цінні папери інших країн і отримують із них доходи. Частина у вигляді депозитів зберігається в центральних банках інших держав, Банку міжнародних розрахунків і МВФ. Запаси золота можуть зберігатися в сховищах як у країні, так і за кордоном. Наприклад, у США частково чи повністю перебувають золоті резерви майже 60 країн. Частину золотого запасу можуть покласти на депозити в іноземних банках.
Який зараз розмір міжнародних резервів України
Станом на 1 березня міжнародні резерви України становлять $28,87 млрд (в еквіваленті).
Основну частину резервів номіновано в доларах ($24,2 млрд), значно менше – у євро (на $2,1 млрд), є також запаси у фунтах стерлінгів, єнах, юанях.
Динаміка зміни міжнародних резервів України
Історично максимальний розмір резервів України був приблизно $37 млрд (у 2008 і 2010 роках). До 2015 року курс гривні фактично був фіксованим. Для його підтримки НБУ витрачав валюту з резервів, що стало однією з головних причин падіння обсягу запасів у 2011 – 2014 роках.
Який обсяг міжнародних резервів вважається достатнім для країни
Однозначної відповіді на запитання, якими мають бути обсяги міжнародних резервів, немає. Багато залежить від стану економіки країни, її потреб, політичної ситуації тощо. Але вважається, що резерви мають покривати вартість трьох місяців імпорту.
Станом на 1 березня резерви України покривають 3,7 місяця майбутнього імпорту.
Що таке золотий запас країни
Золотий запас (золоті резерви) країни – це частина міжнародних резервів як монетарного золота (злитків, монет).
За даними World Gold Council (Всесвітньої ради із золота), сукупний обсяг золотих світових резервів становить 35,36 тис. тонн, це 20 – 25% усього золота, що є зараз у світі.
За оцінками, золотий запас України складає приблизно 24 тонни.
Монетарне золото зберігається не тільки в держрезервах. До найбільших міжнародних фінансових організацій – власників золота належать МВФ, Європейський центробанк і Банк міжнародних розрахунків. Зберігають золото й приватні власники – за оцінками, приблизно 1800 тонн золота належить різним інвестиційним фондам світу.