Facebook Pixel

М'який метал: чи вигідно зараз вкладати гроші в золото в Україні

Золото вже багато сотень років вважається надійним і високоліквідним активом. Його запаси у світі є обмеженими, а видобуток вимагає чималих фінансових затрат, тому, за прогнозами аналітиків, цінність золота тільки зростатиме. Наскільки інвестиції в золото є стабільним і надійним варіантом 2020 року, читайте в матеріалі The Page.

Ціни на золото, як і на будь-який інвестиційний актив, є схильними до коливань. На українському ринку зміна ціни на золото залежить від курсу гривні до долара США. Оскільки реальна вартість золота на світовому ринку вимірюється саме в доларах, ослаблення гривні проти долара призводить до зростання цін на «жовтий метал» в Україні.

Чи вплинула пандемія коронавірусу на світові ціни на золото? Однозначно так. «Ціна золота (XAU/USD – лондонський фіксинг за 1 тройську унцію в доларах*) з початку пандемії, коли ринки 21 лютого 2020 року почали своє зниження, піднялася на +3,6%», – говорить Степан Джус, аналітик інвестиційної компанії ТОВ «Фрідом Фінанс Україна».

Проте, за його словами, чітке падіння відбулося тільки після 9 березня (-12,8%), коли впали ціни на нафту. Після цього золото (GOLD) зростало у вартості протягом усього періоду карантину і зараз досягає $1730,9 за тройську унцію (тобто +17,5% з 20 березня по 12 червня 2020 року).

Якщо ви збираєтеся інвестувати в золото, то передусім важливо визначитися зі способом. Найпопулярнішими вважаються відкриття знеособлених (металевих) рахунків, купівля злитків золота в банку, торгівля золотом на фінансових ринках з допомогою брокера, вкладення грошей у золоті монети, інвестування в акції золотодобувних компаній та інвестиції в ювелірний бізнес. Щоб вибрати, в яке золото краще інвестувати саме вам і саме зараз, потрібно вивчити переваги та недоліки кожного з них.

Наприклад, відкриття металевого рахунку приваблює простотою купівлі та зберігання активу: інвестор відкриває у банку рахунок і кладе на нього суму, що дорівнює вартості потрібної йому кількості золота. Вкладені кошти зберігаються у металевому еквіваленті й не видаються клієнту на руки.

Мінусом такого способу є невеликі відсотки за рахунком (близько 1,5-3% на рік) і незахищеність інвестицій у разі фінансових проблем у банку, в якому оформлений металевий рахунок. Крім того, важливо розуміти, що подібні вкладення – це однозначно довгострокові інвестиції в золото, оскільки ціна дорогоцінного металу є куди менш мінливою, ніж валюти.

Популярний спосіб інвестувати у фізичне золото – купівля золотих монет. Проте варто відрізняти колекційні монети, що мають історичну цінність, від інвестиційних, які фактично є звичайним золотом у формі монети. Очевидно, що колекційні монети є ціннішими, проте дістати їх у рази складніше, ніж інвестиційні.

Щоб зрозуміти, чи вигідно купувати золоті монети, інвестору потрібно бути готовим щонайменше до 3-5 років очікування, адже цінність цього активу зростає з часом. Головна перевага вкладення грошей у золоті монети – те, що вони не обкладаються ПДВ. Головний же недолік – необхідність мати спеціальні знання з нумізматики, а в ідеалі ще й хороші зв'язки, завдяки яким можна буде уникнути збиткової інвестиції.

Як правильно вкладати в золото і чи вигідно купувати його зараз, в умовах пандемії, що триває, та складної економічної ситуації у світі? Аналітик «Фрідом Фінанс Україна» Степан Джус рекомендує використовувати такі інвестиції тільки як захисний актив і в розмірі не більш як 10-15% інвестиційного портфеля.

«Не потрібно заходити на великі позиції, оскільки ми наближаємося до історичних максимумів і таргету ціни в $1,9 — 2 тис. (+11,2%), – пояснює Степан. – Зараз ситуація є неоднозначною й напруженою, бо коридор цін на золото вже цілих два місяці перебуває в межах від $1,68 тис. до $1,75 тис. (коридор — $75). У разі повторного карантину або другої хвилі рецесії ціна може піднятися до максимуму або впасти вниз на -19,4%, до $1,45 тис. за унцію за умови збільшення видобутку й відновлення світових економік».

Якщо ви все ж таки зважилися інвестувати в золото прямо зараз, то до вибору способу вкладення варто поставитися з особливою педантичністю.

Аналітик Степан Джус рекомендує звернути увагу на такі фінансові інструменти, в які можна інвестувати на основі золота: ETF (Exchange Traded Fund), наприклад, WORLD GOLD TRUST SPDR GOLD MINISHARES TRUST (GLDM); ф'ючерси на золото, наприклад, GOLD FUTURES (JUL 2020) (ZGN2020); золотодобувні компанії, наприклад, BARRICK GOLD CORPORATION (GOLD), канадська GOLDMINING INC (GOLD). За словами експерта, фізичне золото зараз не дасть значного ефекту, а продати його буде складніше, до того ж менш ліквідно.

Які перспективи у ринку золота в сучасних умовах? Степан Джус зазначає: хоча золото є універсальною валютою для збереження цінностей на земній кулі, зараз воно деглобалізується. «Mocatta, найбільший дилер золотих злитків, давно розкручується й зберігається в Scotiabank», – зауважує Джус.

За його словами, JPMorgan — провідний банк злитків США — усе неохочіше й повільніше приймає нових контрагентів. Під час березневих збоїв у туристичній сфері унцію золота в арбітражі цін можна було бачити з різницею близько $90 між ринками, скажімо, в Цюриху, Нью-Йорку та Лондоні.

«У нещодавньому минулому різниця в $1,5 привела б до розподілу капіталу. Зважаючи на це, торгівля золотом повинна стати привабливим бізнесом для інвесторів з досвідом роботи в арбітражі», — уточнює Джус.

На думку аналітика, зараз зростає інтерес до золота з боку інституціональних інвесторів, які спостерігають один за одним і вимагають підтвердження у звичайних пенсійних консультантів. А ціни, попри найвищі показники 2020 року, продовжують виявляти тенденцію до зростання.

«Нові світові лідери з торгівлі золотом – це не англосаксонські банкіри й не єврейські «двоюрідні» сімейства, які були золотим істеблішментом останніх століть, – ділиться Джус. – У цих нових лідерів різне етнічне походження, і часто вони зосереджуються на окремих країнах, які ми поблажливо називаємо ринками, що розвиваються (emerging markets)», — пояснює експерт.

Водночас Лондонська асоціація ринку зливків рішуче виступає проти торгівлі золотом з країн конфліктів, з дитячим рабством тощо. «Глобальна політична та економічна фрагментація призводить до довгострокового збільшення попиту на монетарне й фінансове золото. Однак збільшена енергія з боку купівлі не поверне домінування традиційних банків і сімей, які були попередніми господарями золота», — попереджає Джус.

Висновок є простим: попри нестабільність і досить туманне майбутнє світової економіки, інвестувати в золото варто. Який би спосіб вкладення ви не вибрали – злитки, монети, ювелірне виробництво або будь-що інше, – наберіться терпіння. Попри те що золото не дає швидкого прибутку, воно все ще залишається лідером як надійний захисний актив.

Подякувати 🎉