Після зняття майже всіх обмежень та вимог за доступними кредитами «5-7-9%» у березні 2022 року, ними скористалися аграрії під час посівної та продуктові мережі Novus, Varus, «Таврія В» та «Рукавичка». Проте після попередження МВФ програму повернуть на кредити для малого та середнього бізнесу.
Про це повідомив Ощадбанк у статті видання «Чому МВФ радить звузити програму «5-7-9%» і для кого залишать доступні кредити»
Усі ритейлери – клієнти Ощадбанку брали кредити на поповнення обігових коштів:
- «ТАВРІЯ ПЛЮС»: три кредитні угоди на загальну суму 480 млн грн з травня 2022 року;
- ТЗОВ ТВК «ЛЬВІВХОЛОД», торговельна мережа «Рукавичка»: два договори на загальну суму в 300 млн грн у липні 2022 і серпні 2023 року;
- ТОВ «ОМЕГА», мережа супермаркетів VARUS: кредит на 297 млн грн влітку 2023 року;
- торговельна мережа NOVUS: позика на 500 млн грн на один рік і кредитна лінія за програмою «5-7-9%» на 400 млн грн у липні 2022 року та серпні 2023 року.
Ощадбанк не розкрив, хто саме з великих агрохолдингів взяв кредити «5-7-9%», проте повідомив загальні обсяги кредитування. «За період повномасштабної війни Ощадбанк за програмою «5-7-9%» надав 20 компаніям, представникам великого корпоративного бізнесу з агропромислового сектору та ритейлу, 2,7 млрд грн, а під державні гарантії прокредитував 6 груп компаній (аграрних холдингів) на загальну суму у 2,5 млрд грн», – розповів Юрій Каціон, заступник голови правління Ощадбанку з корпоративного бізнесу.
З березня 2022 року «5-7-9%» стала доступною ритейлерам та великому аграрному бізнесу. Але скринька Пандори не відкрилася – максимальний розмір кредиту не може перевищувати 60 млн грн, для ритейлерів – 1 млрд грн.
«Збільшена сума для ритейлерів мала тимчасовий характер та була необхідна для уникнення продовольчої кризи у 2022 році», – пояснює виконавчий директор Фонду розвитку підприємництва Андрій Гапон.
Однак програму потрібно перестати давати великим бізнесам, які мають змогу взяти кредити за ринковою ставкою. Уряду краще стимулювати розширення державних кредитних гарантій, гарантій від міжнародних фінансових організацій та страхування воєнних ризиків від донорів.
Детальніше про новітню історію «5-7-9%» та як замінити дотаційний механізм програми ринковим кредитуванням, читайте в матеріалі .