Віртуальні активи та криптовалюта як їхня частина – явище відносно нове для світової економіки. Їхня природа нематеріальна і може по-різному визначатися. Спочатку індустрія криптоактивів розвивалася осторонь уваги держорганів. Але коли її обороти досягли величезних обсягів і віртуальний світ став усе частіше перетинатися з матеріальним, почало формуватися регулювання криптоактивів, включаючи оподаткування операцій з ними. Поки що у світі не сформовано єдиних підходів до оподаткування криптовалют. Тому зібрало інформацію про те, які загальні принципи до оподаткування операцій з криптовалютами вже з'явилися, як оподатковуються криптовалюти в Європі та США та що відбувається з оподаткуванням криптовалют в Україні станом на жовтень 2023 року.
Оподаткування криптовалют у світі
Фіскальна політика щодо податків на криптовалюту в країнах залежить від того, як їхнє законодавство трактує поняття віртуальних грошей. Наприклад, у США – це власність, у Великій Британії – капітальний актив, в Італії – різновид іноземної валюти.
Які операції з криптовалютою оподатковуються у світі
У більшості країн фізособам потрібно сплачувати податок з криптовалюти на приріст капіталу, тобто з прибутку, отриманого від продажу або купівлі активів. Таке оподаткування операцій із криптовалютами застосовується, коли здійснюється:
- покупка. Якщо криптоактиви купуються за фіатні (звичайні) гроші, у більшості випадків оподаткування не застосовується;
- продаж криптовалюти за готівку;
- обмін однієї криптовалюти на іншу;
- оплата товарів та послуг.
Крім того, фізособа повинна сплачувати прибутковий податок, якщо отримує винагороду у формі криптовалюти.
Для визначення суми, яку потрібно заплатити державі, віртуальні активи конвертуються у національну валюту за актуальним обмінним курсом на дату вчинення правочину.
Оподаткування криптовалют у Європі
Європейський Союз прийняв Регламент про ринки криптоактивів та правила податкової прозорості, що застосовуються до криптобірж. Емітентів зобов'язали регулярно публікувати інформацію про транзакції, з яких їх учасники мають сплачувати збір. І хоча кожна держава ЄС самостійно встановлює правила функціонування цифрових активів та їх оподаткування, керівництво Союзу закликає країни-члени об'єднати зусилля для гармонізації чинних законів.
Наразі криптовалюта оподатковується у більшості європейських країн, але умови такого оподаткування істотно відрізняються.
Оподаткування криптовалют у Європі
Джерело: iworld.com
Оподаткування криптовалют у США
Законодавство США розглядає віртуальні валюти як майно. До доходу, отриманого від їх купівлі або продажу, застосовується податок на приріст капіталу, ставка якого становить 0%, якщо дохід фізичної особи не досягає 41 675 доларів на рік, а коли перевищує цю суму – то 15%. Якщо протягом 12 місяців громадянин США отримав прибуток від криптовалюти понад 459 750 доларів, то ставка становитиме 20%.
Оподаткування криптовалют в Україні
В Україні поки що немає чинного закону про криптовалюти. Президент Володимир Зеленський підписав 15 березня 2022 року закон «Про віртуальні активи» (його неофіційно часто називають законом про криптовалюту), але він поки що не набув чинності. Відбудеться це лише тоді, коли набуде чинності закон про внесення змін до Податкового кодексу щодо особливостей оподаткування операцій із віртуальними активами (законопроєкт №7150 від 13.03.2022). Станом на 27 жовтня 2023 року цей проєкт не розглянутий навіть профільним комітетом Верховної Ради.
Тому зараз доходи, отримані від операцій із криптовалютами, оподатковуються за загальними правилами. Фізичні особи повинні вказувати цей дохід у річній декларації, використовуючи ціну продажу, та сплатити ПДФО у розмірі 18% плюс 1,5% військового збору. Юридичним особам потрібно сплачувати податок на прибуток та ПДВ.
ФОП на спрощеній системі (на єдиному податку) не можуть займатися торгівлею криптовалютою, оскільки така діяльність не включена до переліку дозволених для них. Тому для роботи з криптовалютою ФОП має перейти на загальну систему оподаткування.
Зазначимо, що натепер в Україні немає заборони на використання криптовалют, тому вони є легальними активами та засобом платежу, але з невизначеним статусом. Тому податки при використанні криптовалют сплачуються на загальних підставах. Ситуація зміниться після набрання чинності законодавством, яке регулює віртуальні активи.
Так, законопроєкт №7150 передбачає, що:
- юрособи на загальній системі оподаткування повинні сплачувати 5% від доходу з операцій з продажу криптовалюти незалежно від того, прибуток отриманий безпосередньо від операцій з віртуальними активами або від посередницької діяльності. Негативні значення переносяться в наступні звітні періоди;
- фізособи повинні сплачувати 5% ПДФО та 1,5% військового збору. Відображати результати роботи з віртуальними активами слід у річній декларації. Якщо результат операцій буде негативним, він переноситься на наступний рік. Обмін однієї криптовалюти на іншу не враховується з метою оподаткування;
- ФОП на загальній системі оподаткування сплачуватиме податки від доходів з обороту та продажу віртуальних активів як звичайна фізична особа;
- ФОП – платнику єдиного податку необхідно отримати дозвіл на ведення діяльності, пов'язаної з оборотом криптовалюти. Прибуток від продажу криптовалюти потрібно буде відображати у декларації зі сплатою податку за ставкою 5%.
Додадково. 14 червня цього року Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку із міжнародними партнерами презентувала текст законопроєкту «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо врегулювання обороту віртуальних активів в Україні». Основа проєкту — Регламент ЄС MiCA (Markets in Crypto assets), який планують імплементувати в Україні. Однак цей законопроєкт поки що офіційно не зареєстрований у Верховній Раді.