Facebook Pixel

Відмова від пластику – світовий тренд, на якому можна непогано заробити

Оксана Рішко
редактор відділу «Експерти»

Бездумне використання пластику веде світ до екологічної катастрофи – це очевидно для кожної людини. Тому скорочення споживання пластику сьогодні – це світовий тренд. Чи можна на цьому заробити?

Ринки збуту

За даними ООН, обмеження на використання поліетилену в тій чи іншій мірі діють на території 127 країн. Також, 170 країн зобов’язалися скоротити його споживання до 2030 року.

Нещодавно від використання пластикового посуду відмовилася Республіка Вануату – маленька острівна держава в південній частині Тихого океану. Франція перестане використовувати такий посуд з 2020 року, за рік до неї приєднаються інші країни Євросоюзу, а також Канада і Коста-Ріка. З 2022 заборона буде введена в Індії, а до 2030 – в Тайвані.

Види екологічного одноразового та пакувального посуду

Вже сьогодні на ринку є достатньо пропозицій екологічного посуду, які можуть замінити одноразову пластмасу. Однак, кожен замінник має як переваги, так і недоліки.

  1. Папір. Паперовий посуд один з перших почали використовувати для заміни пластику. Він легкий, зручний, виробляється в промислових масштабах і не дорогий. Успіхом користуються вироби, зроблені з щільного картону, покритого плівкою тефлону або просоченого водовідштовхувальними речовинами парафінової групи.
  2. Висівки. Виробляють такий посуд з пшеничних і кукурудзяних висівок, а також продуктів переробки маніоки, водоростей і полімерів на рослинній основі. За рахунок інноваційних технологій, з натурсировини створюють не тільки тарілки та склянки, але і столові прибори.
  3. Кукурудзяний крохмаль. Він входить до складу спеціальної біополімерної плівки, яку використовують для створення біорозкладаного посуду.
  4. Бамбук. Основний матеріал для виробництва – листя, кора і пагони бамбука, які пресуються для того, щоб додати їм потрібну форму, після чого тверднуть. Основні постачальники сировини для виробництва такого посуду – Китай і Тайвань.
  5. Цукровий очерет. Посуд виробляється з багасси, волокнистих залишків цукрового очерету, які залишаються після віджимання з нього соку.
  6. Дерево. Як не дивно звучить, але з дерева виготовляють не тільки прибори і палички для кави, але і тарілки різної глибини і діаметру. Основні матеріали – дуб і береза. Шпон розпарюють і пресують на конвеєрах, щоб надати йому потрібну форму.
  7. Їстівний посуд. Його в основному роблять для напоїв або супів. Наприклад, хлібні тарілки для перших страв, бісквітні стаканчики для кави, покриті всередині глазур’ю, склянки з агар-агар для коктейлів.

Найбільший недолік екологічного посуду – його вартість. Приміром, в Україні одноразовий пластиковий контейнер для супу об’ємом 450 мл коштує 1,6 грн, такий самий паперовий – 3,8 грн, а зроблений з кукурудзяного крохмалю – 5,8 грн. Супова тарілка з висівок обійдеться ще дорожче. Її ціна становить 14,6 грн. Така вартість обумовлена дорожнечею виробництва. Тому зараз екопосуд програє пластику.

Незважаючи на активну кампанію проти використання поліетилену, його виробництво продовжує рости на 2 – 4% на рік. Це зростання фіксують навіть у країнах з високою екологічною культурою. Експерти прогнозують, що до 2020 року обсяг ринку пластикової упаковки збільшиться до $1 трлн.

Втім, є одне велике «але». Все більше країн на законодавчому рівні забороняють використання поліетилену. Адже коли з 2021 року весь Євросоюз і Канада повністю відмовляться від використання пластику, питання ціни вже буде не важливим. Всім у будь-якому випадку доведеться платити дорожче і купувати альтернативу поліетилену, экопосуду. Це відкриває перед бізнесом нові горизонти.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]