Style відкриває серію матеріалів, де ми ділитимемося особистими враженнями про подорожі. У цьому матеріалі — про відпочинок у Хорватії. Режисер-постановник Split Public Theater Євген Степаненко розповість про ритм життя хорватів, кращі напої та блюда, а також місця, які потрібно побачити в південній частині Хорватії — Далмації.
Ранок у Хорватії
Ритми життя справжнього, а не штучного туристичного містечка визначають церковні дзвони: «Бам-бам-бам-бам. Бам-бам-бам-бам». Шоста ранку — час вставати. У голові танцює: як це вставати? Адже я на відпочинку. Дайте хоч тут трохи поспати. Пересильте себе, змусьте піднятися й вийдіть на набережну або просто на вулицю, доповзіть до будь-якого найближчого kafića. І ви одразу опинитеся в абсолютно іншому ритмі — справжньої хорватської Далмації.
Вважається, що в «короткій» каві (те, що ми називаємо еспресо) має бути 70 ковтків. І цю каву потрібно пити принаймні пів години. Місцеві жителі, особливо на островах, примудряються розтягнути маленьку каву на годину. Не поспішайте — ці досягнення у вас ще попереду.
А поки що сідайте в зручне крісло й насолоджуйтеся панорамою моря або старої вулиці. Навколо ліниво шумлять місцеві новини про сезон (який він, йде чи ні), про ціни на апельсини та рибу, про те, що сьогодні починається вітер jugo і буде дуже спекотно. Не переживайте — хорватська мова є зрозумілою для українців, і хорвати точно зрозуміють вас, особливо коли ви будете широко усміхатися.
Стакан води з льодом — її обов'язково подадуть вам до кави — нагрівається від гарячих долонь ранкових людей, серед яких ви буквально через кілька днів відчуватимете себе як вдома, незалежно від того, у якому місці Далмації ви опинитеся.
Для нас усе узбережжя Адріатичного моря (на секундочку, воно становить 1 777 кілометрів, а разом із береговою лінією островів і всі 5 тисяч) здається абсолютно однаковим, а самі хорвати розділяють Істрію, північну частину Адріатики, та південну частину Далмацію. Раніше трохи особняком був Дубровник, відокремлений від Хорватії невеликим клаптиком Боснії та Герцеговини. З цього року Дубровник після 300 років відірваності від материкової Хорватії з'єднаний із нею мостом, будівництво якого зовсім нещодавно було завершено завдяки коштам Євросоюзу.
Що таке fjaka
У будь-якому разі на березі моря краще дотримуватися простого ритму життя: довга ранкова кава, море, екскурсії, потім довга fjaka (що це — розповімо далі), неспішне вечірнє купання, після якого особливо смачною буде дорада з білим вином, найпопулярнішим сортом якого є Graševina.
Fjiaka — це така річ, яку насправді важко пояснити, якщо ти не в Далмації або якщо ніколи не спав у маминому саду під вишнею після маминого ж обіду. Це не сієста й не відпочинок, це особливе філософське буття між морем і повітрям, одночасно ніде й саме тут, буття з кавою або келихом вина з водою, ні в чому й одночасно в центрі світу.
Як провести день у Спліті
Про центр світу це не метафора — саме тут, у Далмації, зберігся палац, у якому жив і звідки правив величезною Римською Імперією імператор Діоклетіан. Він був родом із маленького містечка Солін, зовсім поруч зі Сплітом, і дослужився від простого солдата одного з римських легіонів до імператора.
Якщо хочете побачити, як у ті часи було влаштовано життя, відвідайте величезні підвали під Діоклетіановим палацом. Тут збереглося реальне планування римського житла. До слова, саме ці підвали стали декорацією для зйомок «Гри престолів». Пам'ятаєте сцену з драконами? Так от, це прямо тут і відбувалося.
Ритм життя Спліта можна відчути, не виходячи за межі палацу. День треба почати з кави на площі Pod urom, тобто «Під годинником». Це умовний центр території палацу. Середину дня та спеку, якщо вас не захопить fjaka, рекомендую провести в прохолодних підвалах або на морській прогулянці островами, наприклад, до блакитної лагуни острова Шолта або на знаменитий пляж Золотий Ріг у Болі на острові Брач. А от увечері приходьте вечеряти на площу Республіки, неспішно попиваючи gemišt — біле вино з газованою водою, або зовсім поруч на Мармонтову вулицю до ресторану «Рибарниця». Він розташований на місці місцевого рибного ринку. Вранці тут можна купити рибу або морепродукти, а ввечері на цьому місці розгортається чудовий ресторан із дуже гуманними цінами.
Вечеря в Далмації
Обов'язково замовляйте до вечері місцеве вино з островів: з Хвара, Шолти, Брача. Особливий смак вина зумовлений унікальними виноградниками, які ведуть своє походження з дуже давньої лози, знайденої на тому самому місці, де зараз пустеля Сахара. Солонувато-солодке місцеве вино виходить таким завдяки природним умовам, коли сонце поєднується із солоним морським вітром. На вечерю буде смачно все, але традиційно Далмація славиться своєю ягнятиною і, звісно, рибою.
А коли почуєте звуки музики або оперний спів, швидше біжіть до перистилю палацу — це центральна площа ще того першого римського палацу, що збереглася до сьогодні. Під час театрального фестивалю «Сплітське літо» тут виступають оперні співаки й балетні трупи з усього світу.
Якщо ви любитель сучаснішої музики, тоді вам прямо на Ріву — набережну Спліта. Це місце потрібно побачити своїми очима. Замовляйте столик (якщо пощастить, звичайно) у кафе Basta і насолоджуйтеся панорамою дорогих яхт під чудове вино й неймовірно смачну піцу, яку готує пицейоло з Неаполя.
Усю цю музику й сучасність раптом перериває дзвін — вечірня церковна служба, після якої човни з рибалками йдуть у море, як сто, а можливо, і тисячу років тому, коли ще ніхто не знав, що тут будуть круїзні лайнери й туристи.
Настає вечір — пора життя. Весь день тут існує для вечора. Прогулянка набережною, вино з водою, а потім тиха й гучна ніч, де навіть сучасна музика стає частиною минулого, а барокове адажіо з вітрильника звучить суперсучасно. Море перемішує одну й ту саму воду тисячоліттями. Усе народжується, живе й занурюється в безодню часу.
Що потрібно для поїздки до Хорватії
Зараз дістатися сюди дуже просто — до Спліта з Києва щотижня літають три авіакомпанії. Для в'їзду знадобиться або сертифікат вакцинації (хорвати визнають усі вакцини, крім Sinovac), або тест на коронавірус, зроблений за 72 години до в'їзду (дітям до 12 років тест не потрібен). Якщо ви летите чи їдете самостійно, обов'язково зареєструйтеся на сайті для тих, хто в'їжджає в Хорватію.