Facebook Pixel

Як безкоштовно зробити тест на коронавірус

Здоров'я

Станом на 8 лютого 2022 року минулої доби в Україні COVID-19 виявили в 34 353 осіб. Нотомість лише чотири області – Кіровоградська, Полтавська, Дніпропетровська та Запорізька – перебувають у «жовтій» зоні карантину. Ще дві – Івано-Франківська та Рівненська – у «червоній», решта – в «помаранчевій» зоні коронавірусу. The Page розбиралося, як безкоштовно зробити тест на коронавірус, до кого звертатися і як проходить ПЛР-тестування.

Кому роблять безкоштовний тест на коронавірус

Кому роблять безкоштовний тест на коронавірус. Фото: Fusion Medical Animation / Unsplash

Кому роблять безкоштовний тест на коронавірус. Фото: Fusion Medical Animation / Unsplash

Безкоштовний ПЛР-тест на коронавірус можуть зробити пацієнтам, які відповідають визначенню підозрілого або вірогідного випадку захворювання на COVID-19. Йдеться про яскраво виражені симптоми гострої респіраторної інфекції (ГРВІ), вірусної пневмонії або важкого гострого респіраторного синдрому (ВГРС). Тобто якщо в пацієнта кашель, температура й задишка – це прямий шлях до безкоштовного тесту.

Члени сім'ї та контактні особи пацієнта з підозрою на коронавірус можуть зробити тест безкоштовно тільки в разі наявності симптомів COVID-19. Якщо симптомів немає, то й підстав робити тест немає. У такому разі за бажання тест на коронавірус можна зробити в приватній лабораторії за гроші.

«Безкоштовний ПЛР-тест на коронавірус можуть зробити тільки пацієнтам, у яких є підозра на захворювання. Визначає це виключно лікар», – сказав мер Києва Віталій Кличко.

Утім, безоплатні тести раз на 14 днів роблять медпрацівникам, які працюють із пацієнтами з COVID-19, а також працівникам Нацполіції та Нацгвардії, які контактують із великою кількістю людей — теж раз на 14 днів.

Як безкоштовно зробити тест на коронавірус

Як безкоштовно зробити тест на коронавірус. Фото: Waldemar Brandt / Unsplash

Як безкоштовно зробити тест на коронавірус. Фото: Waldemar Brandt / Unsplash

Пацієнту з підозрою на коронавірус необхідно зв'язатися зі своїм сімейним лікарем. Його номер телефону є в декларації, на сайті лікарні або в реєстратурі. Важливо: потрібно не йти на прийом, а саме зателефонувати. Лікар дізнається про симптоми й ухвалить рішення про направлення на проведення ПЛР-тесту.

Якщо до лікаря додзвонитися не вдалося, а в пацієнта висока температура 38-38,5 – потрібно викликати «швидку» за номером 103. Медпрацівники оцінять стан хворого і визначать, чи є необхідність у госпіталізації. Якщо госпіталізувати пацієнта не треба, медпрацівники запропонують звернутися до сімейного лікаря. Потім за потребою до пацієнта можуть направити медпрацівника для проведення ПЛР-тесту.

Якщо немає високої температури й немає сімейного лікаря – саме час підписати декларацію. Це теж можна зробити в телефонному режимі: у реєстратурі потрібної лікарні розкажуть, як підписати декларацію з лікарем, якщо є симптоми коронавірусу. Також можна звернутися на гарячу лінію Національної служби здоров'я – 1677. За цим номером можна дізнатися, як вибрати лікаря або повідомити про порушення прав пацієнта.

Якщо в пацієнта є підозра на коронавірус, виражені симптоми й висока температура, але «швидка» відмовилася приїжджати за викликом, можна звернутися на урядову гарячу лінію — 1545.

Важливо: просто прийти до лікарні та попросити зробити безкоштовний ПЛР-тест не можна. Рішення про безплатне тестування ухвалює сімейний лікар.

Як роблять безкоштовний ПЛР-тест на коронавірус

Як роблять безкоштовний ПЛР-тест на коронавірус. Фото: Tara Winstead / Pexels

Як роблять безкоштовний ПЛР-тест на коронавірус. Фото: Tara Winstead / Pexels

Якщо сімейний лікар ухвалив рішення про направлення на ПЛР-тестування, додому до пацієнта направлять мобільну бригаду, щоби взяти мазки для тесту. Незадовго до приїзду пацієнта попередять про це, попросять вийти на вулицю й чекати на приїзд бригади.

Бригада – це машина «швидкої допомоги» з водієм і двома медпрацівниками в захисних костюмах. Пацієнт зайде в машину, у нього уточнять прізвище й симптоми, візьмуть мазки з носа та горла й повідомлять, скільки чекати результатів тесту. Іноді через високу завантаженість у лабораторіях пацієнт може дізнатися результат упродовж 10 днів, але частіше все роблять оперативніше.

Ще один можливий варіант – лікар приймає рішення про направлення на ПЛР-тест, повідомляє час у який пацієнтові потрібно підійти в поліклініку. На вході в призначений день і час його зустріне медпрацівник в захисному костюмі і проведе в потрібний кабінет для взяття мазків для ПЛР-тесту.

Результати тесту будуть у сімейного лікаря, який повідомить їх пацієнтові в телефонному режимі й ухвалить рішення про його подальше лікування.

Кабінет міністрів 9 жовтня 2020 року ухвалив рішення, згідно з яким безкоштовно можна буде здати тест і в приватних лабораторіях. Для цього уряд укладатиме з приватними лабораторіями контракти і виділить 100 млн гривень на закупівлю послуг з проведення тестувань методом ПЛР. Подібна ініціатива передбачає, що держава буде купувати у приватних лабораторій проведення тестів за ціною МОЗ.

Як ще можна безкоштовно пройти тестування

Як ще можна безкоштовно пройти тестування. Фото: Tara Winstead / Pexels

Як ще можна безкоштовно пройти тестування. Фото: Tara Winstead / Pexels

Власники преміальних карток Mastercard можуть зробити безкоштовний тест на коронавірус у терміналах B і D аеропорту «Бориспіль». Сервіс є доступним для власників преміальних карток, емітованих в Україні, за умови підключення банком-емітентом.

Щоб скористатися послугою після прильоту, необхідно:

  • оформити запит на стійці тестування після проходження паспортного контролю;
  • пред'явити преміальну картку Mastercard співробітнику аеропорту для проходження тестування;
  • чекати на результат тесту впродовж 4-6 годин — він має надійти на електронну пошту.

Щоб скористатися послугою до вильоту, необхідно:

  • приїхати до аеропорту «Бориспіль», терміналу B;
  • за 10 хвилин до приїзду зателефонувати за номером (050) 415 09 09 співробітнику аеропорту, який вас зустріне;
  • пред'явити преміальну картку Mastercard і посадковий квиток, після чого пройти тестування;
  • чекати на результат тесту впродовж 4-6 годин — його мають надіслати на електронну пошту.

Щоб скористатися послугою в день вильоту, необхідно:

  • оформити запит на тестування на третьому поверсі терміналу D на стійці № 48 Fast Line;
  • пред'явити картку Mastercard і посадковий квиток співробітнику аеропорту і пройти тестування;
  • дочекатися результату тесту — упродовж 4-6 годин його надішлють вам на електронну пошту.

Власники преміальних карток Mastercard можуть безкоштовно пройти тестування на коронавірус за умови наявності активної картки із залишком не менш як 1 грн, підтвердження прильоту або вильоту (пройти безкоштовне ПРЦ-тестування може тільки безпосередній власник картки) і здійснення транзакцій за останні 30 + 5 днів на загальну суму не менш як 6 тис. грн.

Які є тести на коронавірус

Які є тести на коронавірус. Фото: Chokniti Khongchum / Pexels

Які є тести на коронавірус. Фото: Chokniti Khongchum / Pexels

Є три види тестів на коронавірус: експрес-тести, тести полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) і тести імуноферментного аналізу (ІФА).

  • Експрес-тест

Експрес-тест вважається не зовсім точним. Він показує наявність антитіл у крові, а не наявність самого вірусу. Антитіла в організмі виробляються не з першого дня хвороби, а на 5-7 день.

Експрес-тест можна зробити за направленням сімейного лікаря безплатно. У пацієнта беруть кров із пальця, і результат стає відомий уже через 5-10 хвилин. Якщо в пацієнта ствердний експрес-тест на коронавірус, його результати однаково потрібно підкріпити ПЛР-тестом.

  • ПЛР-тест

ПЛР-тест на коронавірус вважається найточнішим. Він може виявити коронавірус у перші дні зараження ще до появи симптомів. Але найправдивіші результати тест показує із 7 до 14 дня захворювання. Для ПЛР-тесту в пацієнта беруть мазок із носа й горла.

Іноді ПЛР-тестування показує неправдивий результат. На результат тесту впливає підготовка до тесту, час забору матеріалу, техніка й матеріал. Крім того, у лабораторії можуть неправильно зберігати матеріал пацієнта, через що тест виявиться псевдонегативним.

  • ІФА-тест

Такий тест визначає наявність захисних антитіл до COVID-19, які утворюються в організмі після проникнення вірусу. Антитіла IgM підтвердять гостру стадію захворювання. Антитіла IgG покажуть, чи хворіла людина на коронавірус у минулому.

Такий тест роблять із допомогою забору крові з вени. За наявності ствердного результату ІФА-тесту рекомендується додатково провести ПЛР-тестування.

  • Нові експрес-тести на антиген

Найближчим часом в Україні повинні з'явитися нові експрес-тести на антиген, завдяки яким можна буде за півгодини виявити, чи має людина коронавірусну хворобу. Вони визнані ВООЗ і рекомендовані для застосування при масовому тестуванні. Тривалість отримання результату – від 15 до 30 хвилин, і для тестування не потрібні будь-які спеціальні лабораторні умови.

Що робити, якщо є симптоми коронавірусу, але сімейний лікар не направив на ПЛР-тест

Що робити, якщо є симптоми коронавірусу, але сімейний лікар не направив на ПЛР-тест. Фото: Fusion Medical Animation / Unsplash

Що робити, якщо є симптоми коронавірусу, але сімейний лікар не направив на ПЛР-тест. Фото: Fusion Medical Animation / Unsplash

За даними НСЗУ, алгоритм дій людини в разі появи в неї симптомів COVID-19, як-от лихоманка, кашель, задишка, утруднене дихання, такий: зателефонувати лікарю, з яким укладено декларацію (йти до лікаря на прийом не треба). За необхідності лікар направить мобільну бригаду для забору аналізів для тестування на COVID-19. Пацієнт не має самостійно шукати, де пройти тестування, і самостійно йти до лабораторії — мобільна бригада зобов'язана приїхати до нього додому.

У разі якщо в пацієнта немає укладеної декларації з лікарем первинної ланки або лікар відмовив у виклику мобільної бригади попри наявність симптомів, у НСЗУ радять зателефонувати на регіональну телефонну гарячу лінію з питань COVID-19. Тоді бригаду викличе диспетчер обласної гарячої лінії.

Мандрівки на шкільні канікули: як змінилися пріоритети українських туристів у 2025 році Подорожі

Мандрівки на шкільні канікули: як змінилися пріоритети українських туристів у 2025 році

Прем’єр Британії заговорив голосом Дмитра Кулеби – поки в новій версії «Реального кохання» Життя

Прем’єр Британії заговорив голосом Дмитра Кулеби – поки в новій версії «Реального кохання»

Активне довголіття замість очікування пенсії: що пропонують українцям старше 55 років Життя

Активне довголіття замість очікування пенсії: що пропонують українцям старше 55 років