Facebook Pixel

Вакцина проти коронавірусу: чи безпечно змішувати препарати різних виробників

Здоров'я

Вакцина проти коронавірусу: безпека змішування різних препаратів. Фото: Pixabay

Вакцина проти коронавірусу: безпека змішування різних препаратів. Фото: Pixabay

Чим більше у світі людей, яких вакциновано проти коронавірусу, тим більше різних питань виникає щодо самих препаратів.

Деякі країни закуповують вакцини різних виробників, але що робити, якщо пацієнту бракує вакцини одного виробника для другої дози?

The Page зібрало інформацію про те, чи є різниця між різними виробниками однієї вакцини та чи можна робити щеплення вакциною від різних виробників.

Коли виробник різний, а вакцина – одна

За даними Міністерства охорони здоров'я, усі вакцини AstraZeneca проти COVID-19, незалежно від країни виробництва, є взаємозамінними. Відповідні рекомендації МОЗ надала Національна технічна група експертів із питань імунопрофілактики (НТГЕІ).

«Вакцина AstraZeneca (AZD1222) виробництва Інституту сироватки крові Індії (CoviShield) і вакцина, що виготовлена південнокорейською компанією SK Bioscience Co Ltd. (AstraZeneca-SKBio), є ідентичними за складом і технологіями виготовлення, не розглядаються як різні вакцини і є взаємозамінними, пояснили в НТГЕІ», – йдеться в повідомленні.

AstraZeneca індійського виробництва отримала назву CoviShield. 25 березня 2021 року вакцина AstraZeneca офіційно змінила назву на Vaxzevria. Це сталося через відмову від використання цієї вакцини через випадки тромбозу та порушення згортання крові в людей, які отримали цю вакцину. Зміна назви не спричинить змін самого препарату, однак може змінитися упаковка.

Коли і виробник, і вакцина різні

За даними МОЗ, вакцини різних типів, які створено різними компаніями, не є взаємозамінними.

«Тобто людей, які отримали першу дозу векторної вакцини AstraZeneca/CoviShield, не можна прищеплювати другою дозою вакцини іншого типу, наприклад, мРНК-вакциною від Pfizer-Biontech або інактивованою вакциною CoronaVac/Sinovac, оскільки недостатньо даних щодо взаємозамінності цих препаратів, і вони можуть відрізнятися за технологіями виготовлення», – йдеться в повідомленні міністерства.

Утім, у Великій Британії Національна служба охорони здоров'я Сполученого Королівства дозволила в деяких випадках робити щеплення проти коронавірусу різними препаратами.

Уряд країни заявив, що можна зробити комбінацію з двох різних щеплень проти COVID-19, якщо, наприклад, другої дози такої самої вакцини немає в наявності. У Великій Британії вважають, що краще ввести іншу вакцину, ніж затримувати проведення другого щеплення.

Центр із контролю та профілактики захворювань США (CDC) теж дозволив робити перше щеплення проти коронавірусу однією вакциною, а друге робити іншою. Там додали, що вакцини, які схвалили в США, не є взаємозамінними, але в окремих випадках для другої дози може бути використана будь-яка доступна мРНК-вакцина проти COVID-19.

Різні вакцини — це безпечно?

За словами вірусолога Джона Мура, британські чиновники «відвернулися від науки і просто намагаються вгадати вихід із цього безладу».

Зараз немає доказів щодо рівня імунітету, який формуватиметься в людини, яка змішала вакцини. У Центрі з контролю та профілактики захворювань США підкреслюють, що вакцини проти коронавірусу не є взаємозамінними, а безпека й ефективність серії змішаних продуктів не оцінювалися.

Представник Pfizer не виключив можливості змішування вакцин, але впевнений, що за виконанням такого рішення потрібно ретельно стежити.

Власники кафе «Обличчя» прагнуть створити в Україні мережу ресторанів, присвячених місцевим Новини

Власники кафе «Обличчя» прагнуть створити в Україні мережу ресторанів, присвячених місцевим

Автомобілі для фронту: як БФ і волонтери забезпечують військових надійними колесами Життя

Автомобілі для фронту: як БФ і волонтери забезпечують військових надійними колесами

Невидимі рани війни: як допомогти ветеранам подолати ПТСР Погляди

Невидимі рани війни: як допомогти ветеранам подолати ПТСР