Facebook Pixel

Як отримати законне свідоцтво про вакцинацію та чим небезпечні підробки

Здоров'я

Автор
Підроблене свідоцтво про вакцинацію є небезпечним і для фальсифікатора, і для його оточення. Фото: Gerd Altmann/Pixabay

Підроблене свідоцтво про вакцинацію є небезпечним і для фальсифікатора, і для його оточення. Фото: Gerd Altmann/Pixabay

У всьому світі та в Україні проводиться масова вакцинація населення проти COVID-19. Наразі це єдиний науково доведений спосіб захистити себе та оточення від коронавірусної хвороби.

Після отримання двох доз вакцини проти COVID-19 будь-який громадянин України, починаючи з вісімнадцяти років, або громадянин іншої держави, який має посвідку на проживання в Україні, отримує у свого сімейного лікаря медичне свідоцтво про вакцинацію. Воно є чинним упродовж 12 місяців від дати останньої вакцинації.

Або можна створити сертифікат на 6 місяців у своєму смартфоні, використовуючи застосунок «Дія».

Чому українці не вакцинуються проти COVID-19

На жаль, в Україні низький рівень довіри до вакцин, і якби не вимоги щодо наявності щеплень під час перетину кордону інших країн, рівень вакцинації населення був би ще нижчим.

На ще більший жаль, є й ті, хто вважав, що невелике спотворення фактів не завдасть нікому надто великої шкоди, і почав шукати можливість отримати фальшиве свідоцтво про вакцинацію.

Такі рішення ухвалюють із різних причин. Хтось вирішив: якщо він уже перехворів, у нього є захист на все життя. Інформація про те, що імунітет до ковідної хвороби є тимчасовим і нестійким, подібно до імунітету до грипу, і вимагає щорічного поновлення, здається їм неправдивою.

Хтось не довіряє імунізації як такій, не робить щеплення сам і не вакцинує дітей. Хтось не хоче псувати собі відпустку неприємними відчуттями в плечі та слабкістю, яка може спостерігатися в перші 2 — 4 дні після вакцинації.

Хтось боїться загострення хронічних хвороб, хтось — алергічної реакції, хтось — неперевіреності вакцини й чекає, доки зробить щеплення більшість населення й можна буде переконатися в тому, що вона безпечна. Причин безліч, результат один — порушення закону.

Хто, де та як підробляє інформацію про вакцинацію

Найперші підробки свідоцтв про вакцинацію було створено у фотошопі, проте вони виявилися марними під час перетину кордону України. Адже дуже легко перевірити, чи була вакцинована людина — уся інформація в момент вакцинації вноситься до медичної інформаційної системи Helsi.

Якщо людину було вакциновано в медичному закладі, який поки що не підключено до Helsi, наприклад у військовому шпиталі, їй видавали свідоцтво з печаткою закладу та печаткою лікаря, який проводив вакцинацію. І рекомендації звернутися до сімейного лікаря, щоб він на підставі цього документа вніс інформацію про щеплення до електронної картки пацієнта.

Інформація про те, чи була наявною в тому чи іншому медичному закладі або центрі вакцинації зазначена в підозрілому свідоцтві вакцина, теж перевіряється досить швидко.

Тепер фальсифікатори почали шукати способи домовитися з медичним персоналом про те, щоб інформація про їхню «вакцинацію» потрапляла до системи Helsi.

Для цього приносять «свідчення» про вакцинацію, посилаючись на те, що не було електрики, інтернету, що зробили щеплення за кордоном тощо, і просять сімейного лікаря внести інформацію про щеплення. Якщо сімейний лікар не перевірить особисто цю інформацію, бо довіряє своїм пацієнтам, фальсифікація вдалася.

Є й ті, хто за допомогою підкупу, обману, погроз, шантажу тощо намагається змусити медичного працівника центру вакцинації внести до електронної картки інформацію про вакцинацію. Водночас саму дозу вакцини — а це від 0,3 до 0,5 мл рідини — виливають, коли випускають пухирець повітря зі шприца або вводять у ватний тампон, який тримають біля плеча пацієнта.

Різні джерела інформації стверджують, що таке свідчення про щеплення коштує від 1 тис. до 5 тис. грн.

У разі виявлення підробленого свідоцтва проводиться розслідування, після чого брехуна-пацієнта та медичного працівника судитимуть.

В обох випадках передбачено кримінальну відповідальність (ст. 358 КК: підроблення документів, печаток, штампів і бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток і штампів — The Page).

Зокрема, покупцеві загрожує штраф до 50 неоподатковуваних мінімумів (до 850 грн), арешт на строк до 6 місяців або обмеження волі на строк до 2 років.

А от на медпрацівника чекає штраф уже до 1000 неоподатковуваних мінімумів (до 17 тис. грн — The Page), арешт до 6 місяців або обмеження волі на строк до 2 років.

Швидкі та віддалені наслідки підробленої вакцинації

На жаль, основні втрати нестиме аж ніяк не гаманець такої людини. Чим менше сонячного світла надходить на нашу планету й чим сильніше падає температура повітря через пору року, тим більше хворих на COVID-19 навколо нас. Людина з фальшивим сертифікатом вакцинації виявляється беззахисною перед важкою і вкрай заразною інфекційною хворобою. Вона тяжко хворіє сама й заражає своє оточення, особливо рідних і близьких, адже вдома ми не носимо маски й торкаємося один одного.

Ще однією проблемою будуть «переконливі докази» низької ефективності вакцин, адже хворіють люди, які «щеплені двічі» проти COVID-19, й інші все менше довірятимуть вакцинації.

Бувають моторошні ситуації, коли людина повернулася з відпустки, до якої вирушила з підробленим свідоцтвом, і вимагає, щоб її вакцинували по-справжньому. Інформація про підроблення випливає ще й у випадках госпіталізації — людина з підтвердженим діагнозом COVID-19 вимагає врятувати життя їй і членам її сім'ї, провівши нормальну вакцинацію. Звісно, винні будуть покарані, але час втрачено, а вірус поширюватиметься і вбиватиме людей.

Названі ТОП-10 туристичних місць України 2024, і це не тільки Карпати Новини

Названі ТОП-10 туристичних місць України 2024, і це не тільки Карпати

«Важливий не лише факт досягнення цілей, але й спосіб, в який це зроблено»: кейс «Імперіал Тобакко» Життя

«Важливий не лише факт досягнення цілей, але й спосіб, в який це зроблено»: кейс «Імперіал Тобакко»

Омана штучного інтелекту: як я звертався по допомогу до ChatGPT Погляди

Омана штучного інтелекту: як я звертався по допомогу до ChatGPT