
Міфи про вакцинацію. Фото: Gerd Altmann/Pixabay
Вакцинація — ледве не тема номер один для обговорення в соцмережах і різних громадських місцях (навіть у чергах). І чого тільки не наслухаєшся від, здавалося б, дорослих людей, здатних тверезо думати й аналізувати.
Імовірно, величезна проблема полягає в тому, що значна частина населення поки що не звикла займатися елементарним фактчекінгом, покладаючись і повністю довіряючи фейковим фактам про вакцинацію, почутим від друзів і некомпетентних фахівців. Я провів достатньо часу в чергах, парках та інших місцях скупчення людей і почув безліч цікавих міфів, а потім вирішив перевірити найцікавіші з них.
Деякі, звісно, були абсолютно абсурдними (про вежі та рептилоїдів, напевно, не чув тільки ледачий), а інші можуть мати навіть науковий підтекст. Давайте розбиратися.
Міф 1. Вакцини проти COVID-19 спричиняють рак і змінюють ДНК людини
Це неправда.
Імовірно, було б досить дивно, якби думка про ДНК була правдою. Адже якщо вірити прихильникам цієї теорії, багато щеплених людей уже мали стати мутантами, у яких явно були б помічені ознаки зміни структури ДНК. Хибність цього твердження легко підтверджується генетиками, і, щоб зрозуміти це, достатньо розібратися в тому, як вакцини можуть впливати на організм.
Дуже рідкісні віруси дійсно можуть (але дуже несуттєво) впливати на ДНК. У цьому їм «допомагають» спеціальні сполучні білки, які, потрапивши до організму, відокремлюються від материнської клітини вірусу й роблять свою справу. До таких належить, наприклад, сумнозвісний ВІЛ (вірус імунодефіциту людини).
Щодо коронавірусів, то поряд з аденовірусами вони є найпростішими за структурою попри тяжкість лікування та складність перебігу хвороби. Саме такі віруси провокують простудні захворювання, а також спричиняють окремі симптоми у вигляді кашлю або нежитю. Водночас вони не мають у своєму складі білків, а отже, просто не можуть прикріпитися до ДНК людини, а змінити її й поготів.
Якщо перейти до теми вакцинації, то і Pfizer, і Moderna є вакцинами, створеними на основі мРНК. Однак, наприклад, Брін Бослетт, експертка в області інфекційних хвороб, яка очолює роботу з вакцинації в Каліфорнійському університеті, запевняє, що вони жодним чином не можуть зачепити ДНК людини.
Те, що вакцини розроблено на основі мРНК, означає лише те, що в них міститься матрична рибонуклеїнова кислота. Після введення в організм така кислота поглинається клітинами, але не проникає в їхнє ядро, де й міститься ДНК.
У мРНК є «інструкції» щодо розпізнавання та вироблення імунної реакції на шиповидні білки, що згодом допомагає боротися з вірусом SARS-CoV-2.
«Рибонуклеїнова кислота містить лише тимчасову інформацію. Після утворення шиповидних білків ваш організм руйнує її так, щоб вона не затримувалася в ньому. Вона не змішується із жодним генетичним кодом. Вона не потрапляє до ДНК», — заспокоює Бослетт.
Щодо зв'язку вакцин і раку, тут думка лікарів є одностайною: жодна з наявних нині вакцин абсолютно не впливає на виникнення раку та зростання новоутворень. Ба більше, лікарі настійно рекомендують онкохворим повний курс вакцинації, оскільки вони перебувають у групі ризику (особливо в разі онкології дихальної системи). Водночас медики зазначають, що єдина проблема, з якою можна зіткнутися, — це можливі неточності в аналізах на антигени через онкологію.
Міф 2. Вакцина спричиняє важкі алергічні реакції
А це частково правда.
Варто зважати, що алергологи виділяють вкрай малий відсоток людей, у яких компоненти вакцини можуть спричиняти важкі наслідки алергічного характеру. Однак варто бути готовими до всього, і саме тому лікарі рекомендують залишатися в місці вакцинації впродовж пів години після щеплення, щоб отримати швидку і кваліфіковану допомогу в разі раптового нападу.
Щодо незначних алергічних симптомів (невеликих набряків кінцівок, свербіння або висипання на шкірі), то алергологи називають їх абсолютно нормальними й радять лікувати звичайними антигістамінними засобами. До речі, лікарі також не рекомендують припиняти приймання своїх звичних ліків на момент вакцинації (наприклад, особам із цукровим діабетом або серцево-судинними захворюваннями).
Міф 3. Вакцини сприяють безпліддю чоловіків і жінок
Це неправда.
Наразі випробування вакцин показали, що жодна з них не має прямого впливу на здатність до дітородіння та зачаття. Провівши дослідження в контрольних групах чоловіків і жінок, репродуктологи не виявили жодних змін у сперматозоїдах і яйцеклітинах. Щодо вагітних жінок, то тут рекомендується спиратися на спосіб життя кожної окремо взятої пацієнтки.
Вакцинацію варто провести, якщо жінка або її сім'я постійно перебувають серед великої кількості людей і ризик зараження є набагато ймовірнішим, ніж ризик від вакцинації. Вагітним можна спокійно робити щеплення препаратом Comirnaty/Pfizer (із середини липня вона є доступною за запитом у центрах масової вакцинації для людей похилого віку або тих, хто має до неї показання - ), який наразі показує найкращі результати у відповідних випробуваннях. Жінкам, які годують груддю, теж можна обмежено проходити вакцинацію. Для них рекомендують AstraZeneca, Сomirnaty і Pfizer/BioNTech. До речі, про Pfizer...
Міф 4. Від вакцини Pfizer збільшуються груди
Це правда (цікаво, що найнеоднозначніший міф виявляється правдивим).
Від цієї вакцини груди дійсно злегка збільшуються, проте лише на кілька днів і вже точно не до разючих розмірів. Річ у тім, що вірус, проникаючи в організм у будь-якому вигляді (навіть у вакцині), викликає імунну відповідь. Відповідно організм запускає захисні механізми, покликані сповістити свого власника про вірусну атаку (наприклад, головний біль, температура).
Одним із таких механізмів є запалення лімфатичних вузлів, які зосереджені в різних ділянках тіла, наприклад, на шиї, а також у пахвах (тобто в безпосередній близькості від молочних залоз).
Вакцина стимулює організм проявити симптоматику захворювання, через що вузли запалюються і груди відповідно збільшуються. Цікаво, що чоловіки можуть зіткнутися зі схожою реакцією на вакцину, але у вигляді набрякання мошонки або простати.
Міф 5. Вакцинованим людям можна не носити маски
Це неправда.
Як вакцинованим, так і перехворілим людям носити маски неодмінно варто, і річ навіть не в дотриманні законодавства. Після курсу вакцинації або перехворівши ви можете убезпечити тільки себе, проте все ще можете залишатися переносником захворювання. До речі, імунологи також говорять, що вакцина стовідсотково не вбереже від самої хвороби, проте точно не допустить тяжкого перебігу та летального результату.
Якщо говорити про тих, хто перехворів на коронавірус і отримав антитіла, то, імовірно, багатьом уже відомо, що ці антитіла мають «строк придатності», а також ефективно захищають свого носія лише від одного штаму вірусу, тоді як у світі виявляють усе нові й нові. Водночас вакцини регулярно досліджують на предмет ефективності проти різних штамів і постійно поліпшують.