Facebook Pixel

Як подбати про себе. Чого не можна робити до та після вакцинації проти COVID-19

Здоров'я

Автор

Наразі в Україні роблять щеплення вакцинами AstraZeneca, CoronaVak, Pfizer і Moderna. The Page Style розiбралося, які є рекомендації та протипоказання до щеплення від коронавірусу, яка може бути реакція на вакцину, як підготуватись до вакцинації, що можна і чого не можна робити після щеплення проти COVID-19.

Де зробити щеплення

З 6 грудня в Україні почали діяти нові карантинні норми, які насамперед стосуються невакцинованих громадян. А декого навiть почали відстороняти від роботи через відсутність щеплення.

Щеплення від COVID-19 можна зробити в державних поліклініках, у центрах вакцинації або за місцем роботи в організованих колективах.

Хто може отримати щеплення? Будь-який громадянин України віком від 18 років і громадяни іншої країни, які мають тимчасовий вид на проживання та уклали декларацію з сімейним лікарем.

Кому не можна вакцинуватися

Всі вакцини виготовлені за сучасними технологіями. Тому список тих, кому не можна робити щеплення, дуже невеликий. Він включає в себе:

  • людей молодше 18 років (поки що в Україні немає вакцини проти COVID-19, якою можна щепити дітей та підлітків);
  • людей, у яких у день щеплення температура піднялася понад 38 градусів Цельсія (наявність нежиті, кашлю, легкої кишкової інфекції, наявність хронічних захворювань, наявність ВІЛ-інфекції не будуть протипоказанням до щеплення);
  • людей з онкологічними захворюваннями або аутоімунними, які отримують в цей момент хіміотерапію (саме по собі онкологічне або аутоімунне захворювання — не протипоказання до вакцинації; щеплення може бути єдиним шансом вижити при COVID-19).
  • людей, у яких є алергія на якийсь компонент вакцини або була важка алергічна реакція на першу дозу вакцини проти COVID-19 (наявність алергії на шерсть тварин, харчові продукти, пилок рослин, навіть бронхіальна астма не будуть протипоказанням до щеплення).

Вагітність буде частковим протипоказанням до вакцинації. Якщо вагітна жінка працює там, де є підвищений ризик заразитися COVID-19, то вона може зробити щеплення вакциною Pfizer. Якщо жінка годує грудьми, їй вкрай рекомендоване щеплення від COVID-19 вакциною AstraZeneca або Pfizer.

Як підготуватися до щеплення

Важливо. Перед тим, як піти вакцинуватися, варто зв'язатися зі своїм сімейним лікарем і перевірити стан укладеної з ним декларації або укласти декларацію з сімейним лікарем, якщо її ще немає.

Не слід пропивати курс антигістамінних або будь-яких інших ліків перед щепленням. Це ослабить роботу імунної системи та зробить роботу вакцини менш ефективною.

У поліклініці або тимчасовому центрі вакцинації варто дотримуватися соціальної дистанції в півтора метри та весь час перебувати в масці.

Безпосередньо після щеплення лікар або медсестра просять залишатися 30 хвилин у поліклініці або центрі тимчасової вакцинації. Це для того, щоб надати вам невідкладну допомогу, якщо виникне гостра алергічна реакція, тому не варто нехтувати цією рекомендацією.

Дві доби після щеплення може боліти місце уколу при рухах рукою. Може підвищитися температура до 38 градусів Цельсія, боліти голова та м'язи спини. Може бути відчуття «розбитості» або «застудженості». Можуть бути порушення сну та відчуття тривожності. Це нормальна реакція організму на щеплення та вона триває не більше 48 годин.

Що не можна робити після щеплення — без спортзалу та натовпів людей

Після щеплення від COVID-19 рекомендують дві доби побути вдома та мінімізувати фізичні навантаження на організм. Ці дві доби бажано утриматися від походу в спортзал або інше людне місце. Ваше самопочуття може погіршитися, ви можете заразитися інфекційними захворюваннями від інших людей та до неприємних відчуттів від щеплення додадуться симптоми хвороби.

Після щеплення не варто приймати протиалергічні або кроворозріджувальні препарати — вони не знімуть неприємних відчуттів і можуть бути небезпечними для вашого здоров'я. Може знизитися ефективність роботи вакцини, може початися алергічна реакція або внутрішня кровотеча через перенасичення організму лікарськими засобами.

Єдині препарати, які рекомендовані після вакцинації, це нестероїдні протизапальні — Ібупрофен або Парацетамол.

Про всі неприємні та хворобливі відчуття краще повідомити свого сімейного лікаря та дотримуватися його рекомендацій.

Коли вакцинуватися повторно

Немає сенсу перевіряти кров на наявність антитіл після щеплення та дізнаватися їхню кількість, тому що основною ланкою захисту від вірусів є клітинний імунітет, а аналіз крові його не покаже.

Наразі Міністерством охорони здоров'я України рекомендовано вдруге робити щеплення від COVID-19 тією ж самою вакциною, що і в перший раз у термін, прописаний в інструкції.

Коли слід отримати другу дозу вакцини від коронавірусу:

  • AstraZeneca — через 12 тижнів після першої дози;
  • CoronaVak — через 21-28 днів;
  • Pfizer — через 21-28 днів;
  • Moderna — через 28 днів.

Рекомендації щодо щеплення:

  • Якщо робити щеплення раніше або пізніше зазначеного терміну, ефективність щеплення буде набагато нижчою.
  • Якщо робити щеплення вакциною, відмінною від тієї, яку вам зробили в перший раз, ефективність захисту сумнівна.

Бережіть себе та намагайтеся захиститися від COVID-19 як можна швидше.


Контекст. З лютого 2021 року в світі почалася вакцинація від цієї інфекції. В Україні — з березня 2021 року. У країнах, де провакцинували 40% населення і більше навіть один раз, відчутно знизилася захворюваність і смертність від COVID-19.

Фото на обкладинцi: Daniel Schludi / Unsplash

Після бойкоту Ніла Янга. Spotify змінив правила модерації контенту Життя

Після бойкоту Ніла Янга. Spotify змінив правила модерації контенту

Як безкоштовно зробити тест на коронавірус Здоров'я

Як безкоштовно зробити тест на коронавірус

Принц Чарльз удруге захворів на коронавірус Життя

Принц Чарльз удруге захворів на коронавірус