Facebook Pixel

«Ковідні» сертифікати: як і де отримати, до яких країн можна поїхати

Здоров'я

Фото: diia.gov.ua

Фото: diia.gov.ua

«Ковідні» сертифікати: де отримати та куди можна поїхати

Ще з середини літа чимало потенційних відпочивальників потроху почали перейматися питанням отримання «ковідних» сертифікатів, що дають змогу безперешкодно виїжджати за межі країни. Що ж таке «ковідний» сертифікат і де його можна отримати?

Ковід-сертифікат для поїздок світом та Україною

Ковід-сертифікат — електронний (у деяких випадках паперовий) документ, маючи який, можна без проблем подорожувати країнами ЄС. Віцепрем'єрка з питань євроінтеграції України Ольга Стефанишина називає сертифікат «маленьким безвізом», оскільки його електронний варіант визнається країнами ЄС як документ, який відповідає усім міжнародним стандартам.

У ковід-сертифікаті зазначено інформацію про вакцинацію його власника, а також відомості про наявність імунітету після перенесеного коронавірусу або ж про негативний ПЛР-тест. Видається він лише після повного курсу вакцин проти Covid-19. Розробники стверджують, що підробити такий документ неможливо, оскільки він захищений електронним підписом власника та доступний тільки йому.

Щодо паперової версії з мокрими печатками (такий варіант також можна отримати), їх більшість європейських країн не визнає, хоча на рівні нашої держави він вважається абсолютно офіційним, а деякі країни розглядають такий документ як підтвердження вакцинації (наприклад, Туреччина, Угорщина та Болгарія). Паперовий сертифікат можна без проблем отримати у свого сімейного лікаря.

Відмінностей між паперовими та електронними сертифікатами практично немає. У першому варіанті зазначено ім'я та прізвище власника, а також інформація про вакцинацію, дату народження, унікальні номер документа та термін його дії. У другому ж — зазначено інформацію, що доповнена ім'ям і прізвищем латинськими літерами, а також відомостями про перенесену хворобу/тест, уповноважену установу, що видала документ, і країну видачі.

До речі, термін дії сертифікату становить 180 днів із моменту його видачі, проте в Міністерстві цифрової політики також говорять про можливість введення короткострокових сертифікатів на 72 години для коротких подорожей, які видаватимуться на основі негативних ПЛР-тестів і наявності антитіл. Чи будуть придатні такі сертифікати для закордонних поїздок — поки невідомо.

Керівник із розвитку електронних послуг Міністерства цифрової політики Мстислав Банік також зазначає, що сертифікатів буде два — внутрішній та міжнародний. З міжнародним загалом усе зрозуміло. А ось внутрішній громадяни України зможуть використовувати для поїздок територією країни в разі нової хвилі пандемії. Зрозуміло, Кабмін затверджуватиме нові карантинні правила залежно від рівня пандемічної загрози, як уже затвердив «жовту зону», і вирішуватиме питання внутрішніх сертифікатів. Наприклад, наразі при відвідуванні кінотеатру у вас можуть спитати наявність сертифікату про вакцинацію.

Якими вакцинами можна вакцинуватися для отримання сертифікату

Наразі всі вакцини, якими щеплюють в Україні, мають визнання ВООЗ. Однак, є нюанси. Євросоюз затвердив тільки вакцини Pfizer і AstraZeneca (Vaxzevria). Водночас варто також враховувати, що за ліцензією AstraZeneca зроблений також індійський препарат Covishield, який не затверджений ЄС, але питання перебуває на стадії вирішення, як стверджують в ЕМА. Поки що для тих, хто щепився індійським препаратом, доступні до в'їзду Австрія, Німеччина, Ірландія, Естонія, Греція та Словенія.

Головна проблема рекомендацій ВООЗ за «ковідними» сертифікатами полягає якраз в тому, що це лише рекомендації, а не чіткі правила. Тобто кожна країна вільна розглядати їх та вносити корективи до правил в'їзду іноземних туристів. Оскільки ці правила змінюються дуже швидко, найкраще, плануючи свою подорож, переглянути сайт МЗС України щодо правил бажаної країни.

Як отримати ковід-сертифікат для поїздки до Європи

Після фази бета-тестування, яке тривало до середини літа, всі охочі українці можуть завантажити свої сертифікати в додатку Дія вже з 20 серпня (переконайтеся, що ваш додаток оновлений до найостаннішої версії). Завантажувати свій сертифікат потрібно власноруч, автоматично ця функція поки що недоступна.

Спочатку слід переконатися, що інформація про ваші вакцинації довантажена до системи eHealth. Перше, що вам знадобиться — це електронний підпис, який можна згенерувати безпосередньо в додатку шляхом фотоідентифікації. Для завантаження сертифікату потрібно відкрити програму та перейти до підменю «Послуги», потім обрати пункт «Covid-сертифікати», а далі — «Отримати сертифікат».

Далі йтимуть такі пункти: угода про передачу персональних даних, підтвердження сертифікату та підпис (кнопка «підписати»). Останній етап — завантаження сертифікату та автоматична генерація QR-коду, за допомогою якого прикордонні служби зможуть перевірити достеменність вашого сертифікату (код буде доступний навіть без під'єднання до мережі інтернет). Коли всю процедуру буде завершено, сертифікат з'явиться в додатку разом із іншими цифровими документами.

Іноді у користувачів смартфонів на базі Android виникають проблеми із завантаженням сертифікатів. Зокрема, найбільше проблем виникає через електронний підпис. Такі недоліки поки що теж вирішуються тільки власноруч. Розробники пов'язують це з тим, що в бета-тестуванні брали участь переважно користувачі IOS, а тому деякі баги системи спливають лише зараз. Однак усі проблеми мають вирішити вже в першій половині осені.

Названі ТОП-10 туристичних місць України 2024, і це не тільки Карпати Новини

Названі ТОП-10 туристичних місць України 2024, і це не тільки Карпати

«Важливий не лише факт досягнення цілей, але й спосіб, в який це зроблено»: кейс «Імперіал Тобакко» Життя

«Важливий не лише факт досягнення цілей, але й спосіб, в який це зроблено»: кейс «Імперіал Тобакко»

Як протидіяти репутаційним атакам на бізнес в Telegram Погляди

Як протидіяти репутаційним атакам на бізнес в Telegram