Протягом багатьох століть статус людини в суспільстві визначався не лише її вбранням і знаннями, а й тим, чи вміє вона триматися в сідлі і як їздить верхи. Прогулянки на конях і полювання вважалися важливими заняттями європейської аристократії, не кажучи вже про воїнів минулих століть, про яких говорили, що на конях вони проводять більше часу, ніж на землі. Але часи лицарів і блискучих монархій канули в Лету. Навіщо ж верхова їзда сучасній дитині? Справа в тому, що навчання верхової їзди поєднує і тренування, і перебування на свіжому повітрі. Додайте безліч приємних емоцій від контакту з однією з найпрекрасніших і найвідданіших істот — конем.
У чому користь верхової їзди
На думку масажиста й реабілітолога Олексія Кольцова, дитина, яка вирішила займатися їздою верхи, «бонусом» отримує наступне: «Будь-який вид спорту має фізичні переваги для здоров'я і катання на коні або поні нічим не відрізняється від інших видів фітнесу. На перший погляд може здатися, що кінь «робить усю роботу». Верхова їзда — це дійсно веселий і ефективний спосіб змусити своїх дітей стати фізично активнішими. Наполегливі ізометричні тренування потребують, щоб організм «включив» усі основні м'язи, а також внутрішні м'язи стегон і тазу, необхідні для утримання рівноваги на коні. Це допомагає поліпшити стійке положення вершника, а також підтримати хороший рівень м'язового тонусу й гнучкості. Отже, їзда верхи покращує поставу, координацію, зміцнює м'язовий корсет».
Крім цього, особливість верхової їзди полягає в тому, що фізичні навантаження під час занять кінним спортом значно відрізняються від навантажень в інших дисциплінах. Тут навантаження розподіляється на м'язи, практично не зачіпаючи суглобів і кісток дитини. Це означає, що юний спортсмен і в старшому віці, найімовірніше, не зіштовхнеться з такими хворобами, як артрит або викривлення хребта.
Коли можна починати навчання і коли ще не пізно
У якому віці можна починати навчання верховій їзді й коли ще не пізно почати вчитися — на це питання відповідає власник «Ескрік Парк Холідей» (розташований у Великій Британії, Йорк) Чарлі Адам Форбс: «Багато що залежить від зросту й комплекції дитини, але найчастіше наші учні приходять у віці 6-7 років. Водночас немає верхньої вікової межі. Якщо ви здатні забратися в сідло й потім злізти з коня, — ви можете їздити. Початківці-вершники в 50-60 років — не рідкість. Це вік, коли можна навчитися впевнено їздити, але вже не можна стати професійним спортсменом. Відомі випадки, коли в перегонах або іншому виді верхової їзди брали участь люди, що почали їздити в 13-15 років».
Як і в будь-яких інших заняттях, мало що може вийти з першого разу, тут важливо мотивувати дитину на тривалі заняття. А ось як це зробити, розповідає Алла Швачко, тренер кінно-спортивного двору «HorseVita»: «Їзда на коні — це гра почуттів. І якщо їх немає, вихований кінь просто не поїде. Якщо привести дитину до коня й сказати, мовляв, займайся, то це спрацює на одному, максимум, на двох тренуваннях. Тому досить часто, коли батьки з дітьми приходять дізнатися про заняття й розклад, «екскурсійна прогулянка» збігається з першим тренуванням, адже в основі верхової їзди лежать відчуття коня, а не споглядання на нього».
Що важливо зрозуміти до початку занять для успішних тренувань
На початку важливо зрозуміти, що на відміну від інших видів спорту, де все залежить від спортсмена, у верховій їзді є два учасники — вершник і кінь. Від їхньої взаємодії залежить успішність тренувань. Тому в багатьох кінних школах особлива увага приділяється саме цій стороні підготовки юних спортсменів. Ось що каже з цього приводу Алла Швачко: «Наше головне завдання — навчити дитину їздити на коні і для цього ми даємо знання не лише щодо їзди верхи, а й щодо коней. Діти у нас починають власноруч доглядати за твариною, коли їм це дозволяють їхні сили й впевненість, адже 6-річна дитина просто фізично не може осідлати коня. Тому ми завжди поруч і допомагаємо в самому процесі».
Як ґарантується безпека вершників-початківців
Чи є безпечними заняття верховою їздою і як відбувається відбір коней для найменших спортсменів-початківців — це питання ставили батьки, чиї діти захотіли навчитися триматися в сідлі. Алла Швачко впевнена, що їхні побоювання зрозумілі, проте для хвилювання немає причин: «Ми виховуємо коней у повазі до людини, а людей вчимо знаходити цю універсальну мову, якою починається спілкування коня й вершника. Кінь для дітей має володіти певним характером, він має реагувати навіть на найслабші сигнали юних вершників. Кінь також повинен вміти думати в різних ситуаціях, не лякатися й орієнтуватися лише на вершника незалежно від його віку. Тому процес виховання коня, його психологічна стійкість, його бажання довіряти вершнику й підтримати його в критичних ситуаціях, а не бігти з переляку, потребує довгих років».
Коли дитина навчиться впевнено триматися в сідлі
Багатьох цікавить питання, скільки часу пройде часу, перш ніж дитина або підліток навчиться триматися в сідлі. На думку Чарлі Адама Форбса, усе дуже індивідуально й безпосередньо залежить від кількості тренувань на тиждень: «Одній молодій дівчині знадобилося пів року для освоєння базової техніки, але у неї не було системи в заняттях, вона приїжджала час від часу. Це виняток. Зазвичай, якщо дитина або підліток зацікавлені, то навіть при нульовому досвіді можна вивчити рись, галоп, управління базовим балансом і, що ще важливіше, навчитися спілкуванню з конем. Керуванню можна навчиться за 10 занять, іноді навіть швидше».
Скільки тренувань на тиждень потрібно любителям і скільки — професіоналам
Ще одне важливе питання — це кількість тренувань на тиждень, адже не секрет, що їзда верхи належить до найдорожчих видів спорту. І тут, на думку Чарлі Адама Форбса, все теж індивідуально й залежить від цілей: «Є чимало людей, яким для підтримання гарної форми досить їздити кілька разів на тиждень. Адже відмінність кінних шкіл від фітнес-клубів полягає ще й у тому, що вони розташовані за містом, а отже, вам доведеться витратити більше часу й грошей — у результаті набігає чимала сума. Тим же, хто хоче оволодіти верховою їздою професійно, я рекомендую систему з чотирьох занять на тиждень — два дні мають включати більш інтенсивні тренування, водночас в інші дні поїздка може бути трохи легшою і менш напруженою». Система чергування важких і порівняно легких тренувань, об'єднана в один цикл (часто він називається воркаут), добре зарекомендувала себе в інших видах спорту. Саме таке чергування дає змогу спортсмену постійно прогресувати, водночас не скочуватися до вигорання.
Скільки коштує заняття в Україні
Залежно від розташування кінної школи ціна на тренування в Україні коливається в межах 300 — 500 грн. Але оскільки більшість шкіл пропонують, крім верхової їзди, й інші види активностей на свіжому повітрі, можна поєднувати тренування підлітків із прогулянками в парку або в лісі. Такі активності також підійдуть для дітей, яким за віком ще зарано їздити верхи. Виростаючи поруч із кіньми, молодша дитина й сама може захотіти стати вершником.
Що необхідно на перших тренуваннях, а що можна придбати згодом
Зрозуміло, що для верхової їзди потрібний власне кінь, але що ще знадобиться вершнику-початківцю? На це питання відповідає Алла Швачко: «Кінний спорт — дуже дорого коштує. Тому на початку, поки дитина не визначиться, наскільки важливі для неї заняття, ми радимо починати з «підручними засобами» — у джинсах і щільному взутті. Цього цілком достатньо для базової підготовки. Шолом та інше спорядження ми надаємо самі. І вже під час тренувань радимо купити спеціальні бриджі для кінного спорту, згодом — взуття та шолом. Особливо шолом — це окрема розмова, і він завжди має бути лише новий і ретельно підібраний. Недешеву кінну амуніцію знайти буває дуже нелегко й ми завжди намагаємося проконсультувати перед купівлею за фірмами й моделями. Іноді амуніція підходить і з вторинного ринку, поки учень не відчує себе впевнено в сідлі і не буде готовий до підкорення важких спортивних вершин».
Як змінюються діти під час навчання їзди верхи
Однак, життя непередбачуване, і якщо дитина поїздить протягом деякого часу, а згодом відмовиться або вирішить не йти у верхову їзду професійно, користь від тренувань буде велика. На думку Алли Швачко: «Діти під час тренувань кардинально змінюються і фізично, і психологічно. Стають самостійнішими, комунікабельнішими, сприйнятливішими, спокійнішими. Вони вчаться креативно мислити й спокійно реагувати в критичних ситуаціях. Прекрасно розвивається вестибулярний апарат, баланс, рівновага, дрібна моторика, що позначатиметься на прискоренні психологічного розвитку. Результат тренувать переноситься до повсякденного життя, що дуже допомагає дітям у нормальній соціалізації. Власне кінний спорт вчить спілкуватися з величезною кількістю людей, домовлятися, впевнено взаємодіяти з оточенням, тренером, конем».
Водночас Олексій Кольцов акцентує увагу на тому, що сьогодні важливо дати дітям і підліткам альтернативу сидінню в чотирьох стінах і постійному «зависанню» в соціальних мережах: «Дитина стає відповідальнішою та зібранішою, адже їй належить навчитися планувати свій час. Крім цього, догляд і спілкування з кіньми розвиває доброту, співчуття. Це також чудовий спосіб знайти нових друзів і сформувати коло спілкування».