Facebook Pixel

Добровільно-примусове щеплення. Чи призведе відмова від вакцинації до звільнення

Чи призведе відмова від вакцинації до звільнення. Фото: Wilfried Pohnke/Pixabay

Чи призведе відмова від вакцинації до звільнення. Фото: Wilfried Pohnke/Pixabay

В Україні триває активна прищеплювальна кампанія проти коронавірусної інфекції COVID-19. За даними Міністерства охорони здоров'я, до кінця серпня однієї дозою вакциновані понад 5,2 млн осіб, дві дози вакцини отримали понад 3,4 млн українців.

Наразі вакцинація від COVID-19 не врегульована нормативно-правовими актами і не є обов'язковою для громадян України. Водночас не виключено, що в майбутньому для окремих категорій громадян вакцинація може бути визнана обов'язковою на законодавчому рівні.

Уряди багатьох країн встановлюють жорсткі санкції за відмову від вакцинації — від заборони на відвідування публічних місць (у США, Ізраїлі, Саудівській Аравії) до штрафів (в Іспанії, Швеції, Індонезії) та тюремного ув'язнення (в Таїланді та Нової Зеландії).

The Page підготував відповіді на найпоширеніші питання про вакцинацію в Україні.

1

Працівники якої сфери зобов'язані вакцинуватися

На сьогодні в Україні до обов'язкової вакцинації відносяться тільки профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюку, кору, поліомієліту, правця та туберкульозу.

Відповідно до закону «Про захист населення від інфекційних хвороб», певна категорія працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до поширення інфекційних хвороб, підлягають обов'язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. Перелік таких категорій осіб чітко встановлюється окремими актами законодавства. Зокрема, до такої категорії належать особи, робота яких пов'язана з обслуговуванням населення та може призвести до поширення інфекційних хвороб, наприклад, працівники медичної сфери.

Дар'я Скоблікова

Дар'я Скоблікова

Юристка компанії Investment Service Ukraine

2

Чи повинен роботодавець забезпечити вакцинацію співробітнику

Наразі співробітник будь-якого підприємства, установи, організації може самостійно пройти вакцинацію від COVID-19 у будь-якому з центрів вакцинації України. Як отримати другу дозу вакцини, The Page писав раніше.

Щоб організувати вакцинацію від COVID-19 на підприємстві, в установі або організації, керівнику необхідно призначити наказом відповідального працівника, який подасть через контакт-центр МОЗ України відповідну заявку для виїзду мобільної бригади.

До приїзду мобільної бригади необхідно підготувати на підприємстві:

  • приміщення для вакцинації;
  • приміщення для медичного спостереження після вакцинації;
  • маски, які закривають рот і ніс по 1 шт. на кожного працівника на кожні 2 години.
3

Якщо роботодавець наполягає на вакцинації. Наслідки відмови

Відмова працівника від вакцинації не може стати приводом для звільнення, каже адвокатка Gracers Law Firm Людмила Куса.

Перелік підстав для відсторонення працівника передбачений ст. 46 КЗпП України, тому відсторонення працівника з таких підстав буде незаконним, а наказ про відсторонення необхідно оскаржити в суді. Відсторонити від роботи відповідно до ст. 46 КЗпП України та ст. 22 закону «Про захист населення від інфекційних захворювань» можливо працівника певних професій, якщо він є бактеріоносієм і відмовляється про обов'язкову профілактичну вакцинацію, що може призвести до поширення інфекційного захворювання, та його неможливо перевести на іншу роботу. Водночас відстороненому працівникові виплачується допомога з тимчасової непрацездатності.

Людмила Куса

Людмила Куса

Адвокатка Gracers Law Firm

Важливо пам'ятати, що час відсторонення від роботи не враховується до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку (ст. 82 КЗпП України та ст. 9 Закону України «Про відпустки»), відзначає юристка.

Quote«Необхідно зазначити, що звільнення працівника у разі відмови останнього від вакцинації проти Covid є незаконним», — пояснює Куса.

Водночас юристи радять отримати від роботодавця належним чином оформлену вимогу про вакцинацію, а у відповідь надати належним чином оформлену відповідь із відмовою, якщо ви не згодні з вимогою або не хочете проходити вакцинацію.

У разі відсторонення вас від роботи через відмову у вакцинації слід вимагати отримання від керівництва відповідного рішення. На підставі рішення та зазначених документів ви маєте право звернутися до суду та оскаржити відсторонення.