Facebook Pixel

Чому «Дюна» стала найпопулярнішим фільмом осені в Україні

Життя

Уся спільнота фанатів наукової фантастики понад 20 років чекала на нову екранізацію «Дюни» Френка Герберта. Екранізація 2021 року від режисера Дені Вільнева вийшла у прокат в Україні 16 вересня. У кінотеатрах картину можна буде подивитися до 6 жовтня.

Дюна 2021: екранізації, відгуки критиків, трейлер та збори. Фото: dunemovie.net

Дюна 2021: екранізації, відгуки критиків, трейлер та збори. Фото: dunemovie.net

Режисер зібрав у своїй стрічці максимально зоряний акторський склад — Тімоті Шаламе, Зендая, Джош Бролін, Хав'єр Бардем, Ребекка Фергюсон та Оскар Айзек. Світова прем'єра стрічки відбулася на Венеційському кінофестивалі.

В українських кінотеатрах квиток на сеанс коштує від 100 до 270 грн, в залежності від кінотеатру та технології показу фільму.

Сюжет фільму «Дюна»

Дія відбувається у далекому майбутньому, в міжгалактичній цивілізації. Сюжет будується навколо боротьби декількох аристократичних сімей за вплив над різними планетами.

Найжаданнішою є планета Арракіс, або Дюна — пустельна планета, що є головним джерелом так званого «меланжу» або прянощів — речовини, яка значно підвищує розумові можливості людини, подовжує життя та необхідна для міжзоряної навігації.

У центрі сюжету — Пол Атрейдес (Тімоті Шаламе), нащадок однієї з аристократичних родин, у якого є своя власна висока місія на Арракісі.

Пол Атрейдес, головний герой «Дюни» у виконанні Тімоті Шаламе. Фото: dunemovie.net

Пол Атрейдес, головний герой «Дюни» у виконанні Тімоті Шаламе. Фото: dunemovie.net

Трейлер фільму «Дюна»

Касові збори стрічки «Дюна»

Продовження фільму вийде, якщо він стане прибутковим у прокаті. Зважаючи на збори у світі після перших п'яти днів, то можна очікувати продовження історії у найближчі роки. Загалом із 16 вересня «Дюну» подивилися понад 260 тис. українців, а збори склали 33,9 млн грн.

Картина поки що не вийшла у США та Китаї, однак навіть у таких умовах фільму вдалося зібрати $36,8 млн за перший вікенд показу.

Найкращі результати були у:

  • РФ — $7,6 млн;
  • Франції — $7,5 млн;
  • Німеччині — $4,9 млн;
  • Італії — $2,6 млн;
  • Іспанії — $2,4 млн;
  • Нідерландах — $1,4 млн;
  • Україні — $1,2 млн;
  • Тайвані — $1,2 млн;
  • Гонконзі — $1,1 млн;
  • Данії — $1,1 млн.

У США та Китаї «Дюна» вийде лише у жовтні. А у Північній Америці стрічка також вийде на стримінговій платформі HBO, показ онлайн триватиме 31 день.

Відгуки про фільм «Дюна»

Критики вже оцінили картину, однак у глядачів думки розділилися. Дехто вважає екранізацію досить затягнутою (хронометраж фільму 2,5 години). Однак усі відзначають видовищність та якість спецефектів.

Quote«Некваплива космічна сага поєднує артхаус і розважальне кіно, створюючи величний потойбічний епос», — написав Зан Брукс у своїй рецензії для The Guardian.

За його словами, «Дюна» Вільнева показує, що високобюджетні блокбастери необов'язково мають бути тупими чи з постійним екшеном.

Критик Роббі Коллін із The Telegraph назвав «Дюну» «дивовижною роботою», гідною п'яти зірок. На його думку, це — «наукова фантастика у її найвеличнішому, найтривожнішому та найзахопливішому вигляді».

На його думку, глядачі сприймуть проєкт настільки ж грандіозно, як і «Гру престолів».

Кадри з фільму «Дюна». Фото: dunemovie

Кадри з фільму «Дюна». Фото: dunemovie

Оглядачка The Independent Кларисса Лофрі також поставила п'ять зірок, але порівняла «Дюну» з іншою не менш епохальною стрічкою — «Володар перснів».

Однак оглядача The Times Кевіна Махера картина не дуже вразила. Він дав їй лише дві зірки. Журналіст зазначив, що візуальні ефекти вражають, але, на його думку, не вистачає драматичної складової, а загалом фільм — нуднуватий.

Бен Тревіс із журналу Empire поставив стрічці п'ять зірок і назвав «Дюну» Вільнева найкращою екранізацією, якої варто було чекати.

Quote«Для шанувальників наукової фантастики, особливо для тих, хто обожнює товстий фоліант Френка Герберта і десятиліттями чекав, поки він з'явиться на екрані у більш вдалому втіленні, ніж це було в інших режисерів, не сумнівайтесь: «Дюна» Вільнева — це екранізація, про яку ви завжди мріяли», — зазначив критик.

Також свій відгук на стрічку залишив й український режисер Олег Сенцов, однак йому картина не сподобалася попри любов до першоджерела.

Quote«Я подивився цей фільм тільки два дні тому та з прикрістю маю визнати, що він мені не сподобався. Я розумію, що зі своєю думкою опинюся в меншості, але ані два дні рефлексій, ні рецензії критиків не змусили мене змінити своє ставлення», — написав Сенцов.

На картину відреагував й колишній очільник Інституту пам'яті Володимир В'ятрович. Йому картина навпаки сподобалася, і він порекомендував її подивитися.

Екранізації «Дюни»

Першу екранізацію роману Герберта, який вийшов у 1965 році, зняв Девід Лінч, котрий і сам достатньо критично ставився до свого творіння. Фільм провалився у прокаті і був досить критично сприйнятий фанатами твору через зміни у сюжеті, однак стрічка все одно стала культовою.

Далі «Дюну» екранізували у 2000 році у вигляді мінісеріалу для телебачення, однак її також вважають невдалою спробою показати історію на екрані.

Водночас фанати досі сподіваються побачити «Дюну», зняту чилійським режисером Алехандро Ходоровськи. Фільм мав вийти у 70-х роках, акторський склад включав відомого сюрреаліста Сальвадора Далі та соліста The Rolling Stones Міка Джаггера.

Зокрема очікувалося, що саундтрек для картини запишуть Pink Floyd та Magma. Однак, на жаль, вона так і не вийшла на екрани та вважається найвеличнішим не знятим фільмом. Ба більше, про «Дюну» Ходоровськи навіть зняли документальну стрічку.

Фільм «Будинок «Слово». Нескінчений роман» вийде в прокат 9 травня Життя

Фільм «Будинок «Слово». Нескінчений роман» вийде в прокат 9 травня

Фільм «Будинок «Слово». Нескінчений роман» про «розстріляне відродження» вийшов у прокат Життя

Фільм «Будинок «Слово». Нескінчений роман» про «розстріляне відродження» вийшов у прокат

Більше драконів: враження від початку другого сезону серіалу «Дім дракона» Особиста думка

Більше драконів: враження від початку другого сезону серіалу «Дім дракона»