Facebook Pixel

Чи можуть фармацевти лікувати людей і чому ліки коштують по-різному

Здоров'я

Автор

З 1999 року кожну третю суботу вересня в Україні святкують День фармацевтичного працівника. Цього року українські фармацевти відзначають своє професійне свято 19 вересня. Найчастіше саме до фармацевтів люди звертаються за порадою найперше, а вже потім йдуть до лікаря. The Page Style розібралося, чи можна консультуватися з фармацевтом, чому ліки з однаковим складом коштують по-різному, для чого під час вибору лікарського препарату варто звертати увагу на допоміжні речовини та як заощадити на лікуванні.

Чим займаються фармацевти

Чим займаються фармацевти. Фото: Anna Shvets / Pexels

Чим займаються фармацевти. Фото: Anna Shvets / Pexels

Це медичні фахівці, які розбираються в хімічних процесах, що відбуваються в навколишньому світі й тілі людини, у тому, як і на якому етапі можна впливати на них, щоб хвора людина відчула себе краще й почала одужувати, уміє створювати хімічні засоби для лікування, знає все про наявні зараз ліки й розробляє нові.

Чи можуть фармацевти лікувати людей

Чи можуть фармацевти лікувати людей. Фото: Anna Shvets / Pexels

Чи можуть фармацевти лікувати людей. Фото: Anna Shvets / Pexels

Найчастіше саме до фармацевта ми звертаємося із запитаннями: «Мені недобре. Можна мені що-небудь? А є щось таке саме, але дешевше?»

Дуже часто знань фармацевта достатньо, щоб допомогти із симптомами хвороби, доки хворий не звернеться за допомогою до лікаря. Однак повноцінне лікування може призначити лише лікар після огляду й необхідних досліджень. Адже не лікувати, а лише прибирати симптоми захворювання небезпечно.

Чому одні й ті самі ліки коштують по-різному

Чому однаковi ліки коштують по-різному. Фото: Anna Shvets / Pexels

Чому однаковi ліки коштують по-різному. Фото: Anna Shvets / Pexels

Спробуємо розібратися, із чого складається ціна на ліки, і чому, наприклад, ціни на один і той самий антибіотик можуть різнитися в кілька разів.

«У лікаря є три засоби в боротьбі з хворобою: слово, рослина, ніж», — писав у своїх творах один із найвизначніших цілителів давнини Авіценна. Ця теза є повністю справедливою й зараз. Основою для ліків здебільшого служать речовини, які добувають із рослин, рідше — з тварин або грибів, а також їхні синтетичні аналоги. Це основна речовина ліків.

Знадобилося багато років і десятиліть для проведення дорогих наукових досліджень, щоб з'ясувати, які трави, гриби, мікроорганізми і як впливають на тіло людини та чи можна якось підсилити їхній позитивний вплив. Потім іде стадія наукових випробувань на тваринах. Завершальний етап — випробування на добровольцях.

Зрештою виходить оригінальна складна формула, яку виробник ліків патентує. Інші виробники ліків перераховують більшу чи меншу суму за її використання. Або використовують після закінчення часу патенту. Такі ліки називатимуться біосимілярами або біоаналогами. Або — генериками. І коштуватимуть вони дешевше.

Що таке генерики та чим вони відрізняються від запатентованих ліків

Що таке генерики та чим вони відрізняються від запатентованих лікiв. Фото: Anna Shvets / Pexels

Що таке генерики та чим вони відрізняються від запатентованих лікiв. Фото: Anna Shvets / Pexels

Генерики поділяються на безліч груп залежно від того, наскільки їхній склад є ідентичним запатентованому — брендовому — засобу. Є категорії А1, А2, В тощо. Оскільки для виробництва генериків немає потреби вкладати кошти в створення основної речовини, вони коштують дешевше, ніж оригінальний препарат.

Отже, сировину для ліків видобувають із рослин, які вирощуються або закуповуються в перевіреного виробника, і вона проходить кілька стадій очищення й концентрації. Або вона створюється в лабораторії, але й у цьому разі необхідні дороге очищення та перевірка якості матеріалу.

Наш організм — це не просто набір вуглецю, водню, кисню, азоту, макро- й мікроелементів. У нього складна багаторівнева будова, що забезпечує різноманіття хімічних процесів, яке необхідне для життєдіяльності людини.

Тому й діюча речовина ліків мусить мати певну тривимірну структуру, а не тільки бути «такою самою за складом». Чим більше в складі таблетки або сиропу хімічної речовини потрібної форми, тим більше користі принесуть ці ліки. В оригінальних препаратах — найдорожчих — її концентрація буде 99% і вище. А отже, й ефективність буде найвищою.

Чому в ліках важливими є допоміжні речовини

Чому в ліках допоміжні речовини є важливими. Фото: Anna Shvets / Pexels

Чому в ліках допоміжні речовини є важливими. Фото: Anna Shvets / Pexels

Крім основної, у ліках є допоміжні речовини. Вони підсилюють основну речовину, а також захищають її від агресивного впливу шлункового соку та жовчі, щоб діюча речовина всмокталася в тонкому кишківнику в повному обсязі і практично повністю потрапила в організм.

Від допоміжних речовин залежить ще й те, як саме основна речовина потраплятиме в організм: через травну систему у вигляді таблеток, розчинних таблеток, порошків і сиропів, через пряму кишку у вигляді супозиторіїв (т. зв. «свічки»), через шкіру (транскутанні пластирі), за допомогою ін'єкцій — у м'язи або безпосередньо в судини.

Від допоміжних речовин залежить кратність приймання ліків, наприклад, кожні 6 годин або один раз на день, або навіть один раз на місяць, як у разі гормонотерапії.

Під час створення генериків підбір допоміжних речовин теж вимагає серйозних досліджень. Наприклад, оригінальний препарат проти підвищеного тиску можна тривалий час приймати самостійно. Але якщо в пацієнта крім підвищеного тиску є хронічне захворювання нирок, то одна з допоміжних речовин може погіршити його перебіг. Тоді лікар і фармацевт підбирають такий генерик, який у цьому разі буде максимально ефективним.

Як лікуватися дешевше

Як лікуватися дешевше. Фото: Anna Shvets / Pexels

Як лікуватися дешевше. Фото: Anna Shvets / Pexels

Фармацевт — не просто продавець ліків. Це складна професія, яка вимагає ґрунтовних знань. Фармацевт насамперед дбає про те, щоб ліки були саме ліками й допомагали хворому.

На жаль, усі якісні ліки коштують дуже дорого. Професіонали призначають тільки якісні ліки від перевірених виробників. Занадто дешевий аналог — не гарантія того, що лікування пройде в належний спосіб.

Лікарі зазвичай дають таку пораду: найдешевше коштує профілактика хвороб. Допоможе заощадити і своєчасне звернення до лікаря за перших симптомів захворювання.

Фільми, серіали та TV: топ-7 найкращих онлайн-кінотеатрів в Україні Життя

Фільми, серіали та TV: топ-7 найкращих онлайн-кінотеатрів в Україні

Топ-7 ґаджетів для спорту та фітнесу Життя

Топ-7 ґаджетів для спорту та фітнесу

Як золота рибка. Закордонні тури для українців подорожчали вдвічі Життя

Як золота рибка. Закордонні тури для українців подорожчали вдвічі