Facebook Pixel

Активне довголіття замість очікування пенсії: що пропонують українцям старше 55 років

Життя

«Що там мені до пенсії залишилося, яке там перенавчання», – такі заперечення лунають з боку осіб старше 55 років, коли їм пропонують допомогу із перекваліфікацією, щоб знайти іншу роботу. В ході відеоінтерв’ю The Page Дарина Марчак, перша заступниця міністра соціальної політики, назвала це явище самозастарюванням. Адже багатьом українцям властиве применшення можливостей активного, самостійного життя в очікуванні пенсії замість наповненого життя тут і зараз. Що робити з такими упередженнями?

Що таке активне довголіття по-українськи

Поки в Україні триває старіння населення, а існуюча пенсійна система ледь витримує навантаження, серед українців популяризують активне довголіття. Це один із ключових напрямів подолання демографічної кризи в «Стратегії демографічного розвитку України до 2040 року», яку уряд затвердив у 2024 році. Передусім, мова йде не тільки про збільшення тривалості життя, а й про покращення його якості.

Quote«Коли ми говоримо про те, як жити в умовах складної демографічної ситуації, крім того, щоб вирішувати питання чисельності, нам варто фокусуватися на якості життя громадян. Тому що якість життя трансформується одразу в кілька показників. Це питання про гідний дохід всередині країни, про те, чи людина працює і є платником податків або навпаки – отримувачем соціальних допомог», – зазначила Дарина Марчак в інтерв’ю The Page.
Активне довголіття — передусім, якість життя. Фото: Depositphotos

Активне довголіття — передусім, якість життя. Фото: Depositphotos

Отже, основою для активного довголіття передусім є збереження здоров'я та працездатності людей і зниження передчасної смертності до досягнення 65 років. Адже з 2022 по 2024 рік включно в Україні лише в ДТП загинуло понад 9 тис. осіб. До того ж для України характерна висока передчасна смертність від серцево-судинних хвороб, зокрема серед чоловіків працездатного віку, що часто є наслідком зловживання алкоголем, куріння, нездорового харчування, ожиріння та недостатньої фізичної активності.

Quote«Насправді на цей показник кожен з нас може вплинути прямо сьогодні. Бо якщо у мене буде самозбережувальна поведінка, то я своєю передчасною смертю не погіршу українську демографію. Тому нам потрібно займатися спортом, ходити на чекап до лікаря. А значна кількість громадян не знає, що в Україні можна пройти чекап здоров'я регулярно, і держава це оплачує. Нам варто проходити свої 10 тисяч кроків на день, привчатися до здорового способу життя і дозвілля», – закликає Дарина Марчак.

Хоча, на жаль, ми не можемо прямо зараз зупинити повномасштабну агресію росії, яка щоденно передчасно забирає життя українських громадян, принаймні, ми здатні вплинути на власне здоров’я і перспективи активного довголіття.

Нам потрібно привчатися до здорового способу життя і дозвілля. Фото: Depositphotos

Нам потрібно привчатися до здорового способу життя і дозвілля. Фото: Depositphotos

Чому активному довголіттю перешкоджає ейджизм і як його подолати

Поки держава заохочує активне довголіття, неподоланою проблемою залишається ейджизм на ринку праці в Україні [дискримінація людини на підставі віку], що гальмує кар’єру і перешкоджає самореалізації дорослих українців навіть після 40 років.

Отже, крім подолання власних упереджень серед громадян і заохочення активної професійної діяльності після 55 років, про що йшлося на початку статті, варто руйнувати стереотипи щодо старших працівників і серед роботодавців.

Кадрова криза, з якою зіткнулися підприємства у зв’язку з масштабною міграцією і мобілізацією громадян працездатного віку, стимулює роботодавців швидше відмовлятися від усталених упереджень, зокрема щодо залучення працівників старше 55 років.

Подолання ейджизму — гарна відповідь на виклики кадрової кризи. Фото: Depositphotos

Подолання ейджизму — гарна відповідь на виклики кадрової кризи. Фото: Depositphotos

Quote«Багато простору для роботи і з роботодавцями. Є дуже хороші ініціативи. Я не буду робити рекламу окремим компаніям, але вже є бізнеси, які проголосили активне довголіття як свою філософію роботи. Але з точки зору державної політики нам потрібно всім, як суспільству, так і кожній окремій людині, розуміти, що в наших інтересах зберігати здоров'я, інвестувати у нього, щоб максимально довгий період часу бути спроможними жити самостійним життям, забезпечувати себе фінансово і накопичувати на пенсію», – зазначила Дарина Марчак.

Додамо, що деякі підприємства зараз особливо зацікавлені залучити на роботу чоловіків старше 60 років. Адже вони вже не підлягають мобілізації.

Бізнес все більш охоче наймає чоловіків старше 60 років. Фото: Depositphotos

Бізнес все більш охоче наймає чоловіків старше 60 років. Фото: Depositphotos

Чи означають заклики до активного довголіття, що пенсії в українців не буде

У багатьох громадян 40-50 років розмови про активне довголіття викликають побоювання, що в умовах демографічної кризи пенсії у них вже не буде, через що доведеться працювати до глибокої старості або жебракувати.

QuoteВ інтерв’ю The Page Дарина Марчак спростувала це упередження: «Солідарна пенсія – це основа, фундамент соціальної політики, тому тут не може бути жодних застережень. Але дуже важливо, що ми також хочемо запровадити накопичувальну пенсійну систему. Ми вже підготували законопроєкт, подали його на розгляд уряду».

Отже, концепція активного довголіття передбачає наступні кроки, що стосуються безпосередньо пенсійної системи:

Останній пункт означає, що кожен новий рік активного довголіття помітно збільшує пенсію.

Quote«Якщо ви маєте право на вихід на пенсію, скажімо, в 65 років, але на п’ять років його відстрочили, це збільшує розмір пенсії на третину. І, звичайно, ми зараз говоримо тільки про солідарну пенсію», – навела приклад Дарина Марчак.

Повне відеоінтерв’ю з Дариною Марчак, першою заступницею міністра соціальної політики

Перші бронювання подорожей на літо 2025 українці зробили у вересні 2024 року — туроператори Подорожі

Перші бронювання подорожей на літо 2025 українці зробили у вересні 2024 року — туроператори

Мандрівки на шкільні канікули: як змінилися пріоритети українських туристів у 2025 році Подорожі

Мандрівки на шкільні канікули: як змінилися пріоритети українських туристів у 2025 році

Прем’єр Британії заговорив голосом Дмитра Кулеби – поки в новій версії «Реального кохання» Життя

Прем’єр Британії заговорив голосом Дмитра Кулеби – поки в новій версії «Реального кохання»