
Екстремальна спека прискорює старіння організму — дослідження
Екстремальна спека пришвидшує старіння організму. Зокрема, кумулятивний тепловий стрес безпосередньо впливає на те, як клітини вмикають або вимикають перемикання генів у відповідь на тиск навколишнього середовища.
Про це свідчать результати дослідження американських вчених з університету Південної Каліфорнії, повідомляє ScienceAlert.
Як саме тепло старить організм
Вчені зазначили, що тривале перебування на спеці напружує людські тіла та робить їх менш ефективними у виконанні багатьох завдань, які необхідні для виживання. Саме це дослідники мають на увазі, коли говорять, що спека прискорює біологічне старіння. Це погіршення, ймовірно, передує подальшому розвитку захворювань та інвалідності.
Науковці підкреслюють, що гени здебільшого не змінюються протягом життя, за винятком мутацій. Однак змінюється те, як вони виражаються.
Тобто клітини можуть вимикати або вмикати деякі з тисяч своїх генів у відповідь на стрес. У будь-який момент часу лише частина генів у байдуже якій клітині ввімкнена – вони зайняті утворенням білків.

Спека. Фото: depositphotos
Вчені зазначають, що клітинні зміни в ДНК можуть призводити до більшого чи меншого виробництва білків, що, своєю чергою, впливає на фізіологічні функції та стан здоров’я. Це може бути як позитивний влив, так і негативний.
Натомість тепловий стрес, ймовірно, змінює схему вимикання/ввімкнення генів, що впливає на швидкість процесів старіння. Також клітини можуть запам’ятовувати цей стрес, що призводить до того, що вони з часом змінюють структуру своєї ДНК.
Вплив спеки на організм людини: що виявило дослідження
У дослідженні взяли участь майже 3700 осіб, середній вік яких становив 68 років. Вчені взяли зразки крові та виміряли епігенетичні зміни в тисячах ділянок геному, які були використані для розрахунку трьох годинників, що вимірюють біологічний вік: PcPhenoAge, PCGrimAge та DunedinPACE.
Потім вони оцінили рівень спеки, якій кожен учасник піддався б у своїх географічних регіонах протягом останніх 6 років.
Вплив спеки був очевидний – він збільшив біологічний вік на 2,48 року за 6-річний період дослідження згідно з PCPhenoAge, на 1,09 року згідно з PCGrimAge та на 0,05 року згідно з DunedinPACE.
Крім того, під час дослідження науковці помітили, що ефект був на 2,48 року швидшим, ніж звичайне старіння, де один календарний рік дорівнює одному біологічному року старіння. Тобто замість того, щоб їхні тіла старіли еквівалентно 6 рокам протягом 6-річного періоду, тепло могло зістарити тіла до 8,48 року.
Вчені також підкреслюють, що спека більше впливає на літніх людей, ніж на молодих, оскільки здатність контролювати температуру тіла падає з віком.
Зазначимо, у 2024 році дві третини земної поверхні були «випалені» через рекордну спеку, яка побила торішній температурний рекорд в середньому на 5 °C.