Facebook Pixel

Ніч без сну може підвищити ризик діабету та серцево-судинних хвороб — дослідження

Здоров'я

Ніч без сну може підвищити ризик діабету та серцево-судинних хвороб. Фото: depositphotos

Ніч без сну може підвищити ризик діабету та серцево-судинних хвороб. Фото: depositphotos

Навіть одна ніч без сну може спричинити значні потрясіння в імунній системі, потенційно сприяючи розвитку ожиріння, діабету і серцево-судинних захворювань.

Відповідне дослідження опублікували в The Journal of Imunology, повідомляє ScienceAlert.

Як саме депривація сну погіршує здоров’я людей

Хронічна депривація сну призводить до зміни настрою, когнітивних розладів, серцевих нападів, інсультів тощо. І автори нового дослідження зазначають, що цьому існує безліч доказів.

Так, вчені з Інституту діабету Дасмана в Кувейті намагалися зрозуміти вплив депривації сну на циркулюючі імунні клітини, такі як моноцити, і його зв’язок із системним запаленням.

Моноцити — це великі лейкоцити, або білі кров’яні клітини, які відіграють ключову роль у вродженій імунній системі, яка забезпечує першу лінію захисту організму. У людини існує три підгрупи моноцитів: класичні, некласичні та проміжні.

Науковці пояснюють, що некласичні моноцити патрулюють патогени в судинній системі та позасудинних тканинах, використовуючи сигнали запалення, щоб допомогти їм регулювати імунну відповідь організму.

Безсоння. Фото: depositphotos

Безсоння. Фото: depositphotos

В експерименті взяли участь 276 здорових дорослих кувейтців з різними індексами маси тіла (ІМТ). Вчені проаналізували режим сну піддослідних і перевірили їхню кров на рівень моноцитів, а також маркерів запалення.

Науковці з’ясували, що учасники з ожирінням мали значно гіршу якість сну, ніж стрункі учасники. Також вони мали більше некласичних моноцитів, що корелювало з нижчою якістю сну та підвищенням прозапальних маркерів.

В іншій частині експерименту 5 здорових, худих дорослих здали зразки крові після того, як вони не спали добу.

Вчені помітили, що навіть лише 24 години без сну змінили профілі моноцитів у худих учасників, що вони нагадували профілі учасників з ожирінням. Стан останніх, як відзначають дослідники, сприяє розвитку хронічного запалення.

Quote«Наші висновки підкреслюють зростаючу проблему для громадського здоров’я. Прогрес технологій, тривалий час перед екраном і зміна суспільних норм дедалі більше руйнують регулярні години сну», — каже провідний автор Фатема Аль-Рашед, дослідник з Інституту діабету.

Нагадаємо, науковці з Техаського університету з’ясували, що післяобідній сон покращує навички мозку розв'язувати проблеми. Причому особливо важлива фаза швидкого сну (REM), яка характеризується активним рухом очей і пов’язана зі збереженням спогадів і обробкою емоцій.

Активне довголіття замість очікування пенсії: що пропонують українцям старше 55 років Життя

Активне довголіття замість очікування пенсії: що пропонують українцям старше 55 років

Післяобідній сон покращує здатність мозку розв'язувати задачі — дослідження Здоров'я

Післяобідній сон покращує здатність мозку розв'язувати задачі — дослідження

Які медичні послуги можна отримати у сімейного лікаря безоплатно Здоров'я

Які медичні послуги можна отримати у сімейного лікаря безоплатно