Facebook Pixel

Що треба знати про повноцінний сон

Ольга Лавриченко
психотерапевт, психоаналітик, нейропсихолог, коуч, авторка програми з налагодження сну

Чому сон настільки важливий? Все просто: наш організм і психіка відновлюються під час сну, і від його якості і кількості без перебільшень залежить і тривалість та якість життя.

У нас немає ілюзій, що якщо на плиту поставити каструлю і налити в неї води, то в ній автоматично з’явиться борщ. А от щодо сну я доволі часто спостерігаю подібне ставлення.

Помилки сприйняття сну

Помилки сприйняття цього процесу бувають такі:

1) «Можна спати менше без шкоди для здоров’я»

Якщо це працювало в юності, навряд чи спрацює в старшому віці. Мозок та і взагалі тіло, як не прикро це визнавати, з часом втрачають свої властивості до швидкого відновлення.

2) «Тіло розумне і воно саме все відрегулює»

У частині випадків таке може трапитись за умови, що у вас ідеальне здоров’я, гени, та умови життя. І все одно є фактор фортуни. В нашому тілі щодня виникає до 60 тисяч мутацій, і імунітет їх відпрацьовує: грубо кажучи, знищує клітини з помилками. В абсолютно хаотичному порядку цей механізм може зламатись під впливом зовнішніх чи внутрішніх факторів.

І сон є одним з вирішальних чинників в цій історії. Коли ми спимо, тіло «сканує» та відновлює пошкоджені тканини.

3) «Психологічний комфорт важливіший за фізичний добробут»

Це стосується мам, які окрім того, що недосипають через величезне побутове, психоемоційне та фізичне навантаження, намагаються викроїти для себе годинки особистого часу та простору за рахунок сну. Так звані «магія ранку» та нічні годинки для якихось особливих справ. Правда полягає в тому, що у більшості випадків є можливість інакше ставити для себе задачу, жертвувати не собою, а власним перфекціонізмом, шукати або організовувати допомогу, і все ж врешті-решт ставити своє здоров’я в пріоритет. Варто усвідомлювати, що від емоційного і фізичного стану мами залежить і самопочуття та поведінка дитини. Можна помітити, що коли мама виснажена, діти ніби шаленіють.

4) Зневага до сну як такого

«Висплюсь після смерті» і тому подібне. Таке ставлення до сну і взагалі до відновлювального відпочинку притаманне людям з високим рівнем дофаміну, а отже часто і дофамінозалежним. Хочеться постійно діяти, кураж і азарт у справах настільки затягують, що все решта видається нудним, прісним і позбавленим усякого сенсу. І якщо не падаєш від втоми, то нічого і відпочивати, а спати достатньо годин шість.

5) «Ресурси тіла необмежені»

Мені шкода, але ще й як. І кожен вік, і кожен окремий індивід має свої особливі слабкі місця, які варто визнавати, знати і свідомо керувати своїм життям, беручи їх до уваги. Сон критично необхідний для всіх. Людина, якій зовсім не давати спати, впаде в психоз і помре від дисфункції якогось із органів. Винятків не існує.

6) «Усе зрозуміло, та це нереально»

Тут мова йде про взяття відповідальності за організацію власного часу та способу життя. Неможливо щось змінити в розпорядку дня буває тільки тимчасово і тільки у людей певних професій, та і все одно не йдеться про сто відсотків їхнього часу.

Насправді ж мозок і тіло взагалі діють ефективно тільки у регулярному циклі навантаження і відпочинку, фокусі та розфокусуванні уваги.

Природа не передбачила, що ми будемо жити так довго, і зовсім не потурбувалась про те, щоб нам було добре. У дуже хаотичному порядку, притаманному еволюції, закладений механізм власне народитися, розмножитися і померти. Так, ми запрограмовані на смерть і водночас на страх смерті. І от щоб при усій біологічній і психологічній незбалансованості нас, як виду, нам добре і довго жилося в радості і задоволенні, зовсім не варто покладатися на автопілот.

Усі сучасні тенденції в медицині, нейробіології та нейропсихології покликані вирішувати ці задачі. І для забезпечення оптимального рівня здоров’я та продуктивності налагоджують сон, досліджують та компенсують дефіцити мікроелементів, і виробляють відповідний вашим потребам і особливостям спосіб життя для подальшої підтримки балансу.

Максимальна ефективність і продуктивність в бізнесі, в сім’ї, на службі, в навчанні, краса, задоволення, усе, що сучасна людина може назвати цінним, залежить від того, як і скільки ви спите.

Яким має бути якісний сон

Тож як виглядає якісний сон? Це коли ви легко засинаєте, солодко та глибоко спите, відсутні кошмари та тривожні прокидання серед ночі чи під ранок, і прокидаєтесь з відчуттям сил жити новий день.

За умов тривалого стресу, накопиченої втоми чи з інших причин, з яких можна прокидатися з відчуттям розбитості, часто люди розганяють себе великою кількістю кави (більше ніж дві чашки на день вже багато з різних точок зору). Після цього вони ловлять години продуктивності, а потім різко намагаються відгальмувати напруження також препаратами або алкоголем чи навіть наркотичними речовинами і знову прокидаються стомленими. Все, цикл замкнувся. Отримуємо ефект різкого гальмування на великій швидкості, а потім знову, і знову, і знову. Водїям досить легко уявити, що в такому режимі експлуатації авто довго на ходу не буде.

Як легко та швидко заснути

Для того, щоб легко було засинати, тілу також потрібна енергія. Якщо нейрони, що запускають гальмування, виснажені, ви відчуваєте втому, але заснути без допінгу не можете.

Мелатонін? Не все так просто. В залежності від того, наскільки яскраве світло потрапляє на сітківку ока, наше тіло перетворює мелатонін на серотонін і навпаки. І їх може бути забагато, замість бажаного ефекту можна отримати додаткове перезбудження. Отже, базово треба працювати з кривою збудження і гальмування. Це означає все ж поставити в пріоритет можливість необхідного відновлення. Якщо це тривало і хронічно, з цим має допомагати, в першу чергу, ендокринолог.

Усе, що тонізує, та збуджує, має відбуватись до 15-16 години дня. Це стосується як кави та інтенсивних тренувань, так і бурхливих емоцій, в тому числі, від новин, серіалів, розмов. Якщо ви розумієте, що це вас схвилює, і з досвіду знаєте, що вплине на сон, спробуйте скерувати ці речі.

Щодо девайсів – ввечері та перед сном як мінімум знижуйте яскравість екрану. Без побічок та рецепту із засинанням може допомогти гліцин. Це амінокислота, яка теж виробляється нашим організмом. З мелатоніном історія складніша, і я б не радила його приймати без консультації з лікарем. Далі – вся робота за вами. Ви маєте стати експертом з того, що і як впливає саме на вас і ваш сон.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора