Високий рівень стресу, який відчувають українці через війну, шкодить повноцінному сну та сприяє недосипанню. Водночас поганий сон заважає впоратися зі стресом, унаслідок чого виникає «замкнене коло». Про те, як допомогти собі заснути під звуки сирен, розповіла кандидатка біологічних наук Ольга Маслова.
В умовах війни виділяють кілька категорій людей, що мають різні умови для сну:
- військові, які зі зрозумілих причин не можуть спати рекомендовані 7 — 8 годин на добу;
- мешканці територій, де ведуться активні бойові дії;
- люди, які під час повітряної тривоги йдуть в укриття незалежно від часу доби;
- люди, які ночують удома у відносній безпеці (наприклад, за двома глухими стінками чи у ванній кімнаті);
- тимчасові переселенці, які перебувають на безпечних територіях.
Безсоння та порушення сну притаманні кожній із цих категорій. Виснаженим може почуватися як той, хто вночі ходить до сховища, перериваючи сон, так і той, хто спить усю ніч у своєму ліжку, однак повноцінно не відпочиває через підвищену тривожність.
Як покращити сон під час війни: поради
Нормально висипатися в умовах воєнного стану, на жаль, не вдасться. Тому щоб все-таки відпочити, набратися сил і покращити самопочуття, доведеться докласти певних зусиль.
Насамперед важливо подбати про правильне освітлення. Природне чергування світла й темряви протягом дня сприятиме не лише повноцінному сну – це також коригує нейроендокринні процеси в організмі людини, позитивно впливаючи на метаболізм, психічне та ментальне здоров'я.
Людям, які нині більшість часу проводять в укриттях, хронобіологи радять вдень хоча б ненадовго виходити на вулицю, а вночі – намагатися спати в темряві. Якщо не маєте можливості вимкнути світло, скористайтеся маскою для сну або прикрийте обличчя капюшоном.
Пам'ятайте також про комфортну температуру, свіже повітря та чисту постільну білизну – зробіть своє спальне місце максимально зручним. Якщо умови вашого сховища не дають змоги це зробити, спробуйте чергувати сон удома та в укритті.
Не ігноруйте свій організм. Якщо відчуваєте, що хочете спати вдень, відпочиньте кілька годин. Сьогодні ви не можете передбачити, чи матимете таку нагоду вночі, тож дозвольте собі розслабитися, доки є час.
Крім того, відновіть щоденні ритуали, які ви виконували до війни: догляд за шкірою чи волоссям, перегляд фільму чи серіалу перед сном, читання книги чи ранкова зарядка. Рутинні справи відвертають від стресу та допомагають зберігати звичний ритм життя.
Зображення на обкладинці: Unspalsh