Facebook Pixel

У життя «сіла батарейка»: що таке емоційне вигорання

Здоров'я

Що таке емоційне вигорання. Фото: Pixabay

Що таке емоційне вигорання. Фото: Pixabay

Щоденна фізична й моральна втома, втрата інтересу до того, що раніше гарантовано приносило задоволення, і постійна дратівливість: «лежу, нічого не можу робити, усе навколо дратує»? Це може бути не просто втомою, а синдромом емоційного вигорання.

The Page розбиралося, чим підступний синдром вигорання і як відновити своє здоров'я.

«Життя вийшло в мінус»: що таке емоційне вигорання?

Емоційне вигорання – це не тільки про втому. Воно з'являється через безліч стресових чинників. Вони накопичуються, і з часом втома та перевантаження трансформуються у вигорання.

Це слово почали використовувати в сімдесяті роки минулого століття. Стан вигорання описували як безсилля, на яке страждали медсестри й лікарі. Зараз через пандемію коронавірусу лікарі та медсестри стикаються з вигоранням усе частіше й частіше. Але до вигорання схильні й люди інших професій: вчителі, підприємці, творчі люди тощо. Найбільш схильні до вигорання ті, хто працює з людьми: менеджери з управління персоналом, керівники, медики, банківські працівники, менеджери з продажу. Але вигорають люди будь-якої професії.

Згідно з дослідженням міжнародного кадрового порталу grc.ua, у людей, які страждають на вигорання, не «горять очі». Серед інших характерних рис називалися безініціативність, пасивність, прагнення не виходити за межі поставлених завдань.

З особливостями, що описані вище, стикався кожен. Підступність емоційного вигорання полягає в тому, що ці та інші симптоми відчуваються одночасно, до того ж упродовж тривалого часу. Часто людина, яка вигоріла, навіть не може пригадати, коли все це почалося, або довгий час не звертала уваги, що з нею щось не так, бо синдром розвивається поступово, день за днем.

Емоційне вигорання – серйозніша і глибша проблема, ніж втома. Коли людина втомлюється, їй може бути достатньо виспатися і присвятити певний час хобі або близьким людям, щоб відновитися. Якщо в людини емоційне вигорання, їй потрібно більше часу та ресурсів, щоб відновитися.

Уявіть собі термометр для вимірювання температури повітря. Коли в людини є сили та внутрішні ресурси – термометр ніби в плюсовій температурі. Коли людина втомлюється, на термометрі нуль уявних градусів за Цельсієм. Коли людина вигорає, температура йде в «мінус». І чим нижче температура, тим більше часу потрібно для «нагрівання». Одразу «вийти в плюс» не вийде.

Тобто вигорання із часом посилюється й може навіть призвести до депресії.

«Я втомився, я йду»: чому людина вигорає

Згідно з дослідженням grc.ua, більшість респондентів пов'язують емоційне вигорання з постійним стресом на роботі (53%) або, навпаки, з професійним «застоєм» (45%) – відсутністю професійного й кар'єрного зростання. Серед інших популярних причин – пресинг із боку керівництва (38%) та монотонність роботи (24%).

Емоційне вигорання також виникає через несприятливий клімат у колективі, проблеми в сім'ї та особистому житті. Багатозадачність на роботі, боязнь щось втратити в житті й надмірний перфекціонізм – теж прямий шлях до вигорання.

Основні симптоми вигорання

  • Сонливість.

Це коли зранку після пробудження й увесь день хочеться тільки спати. Скільки б людина не проспала, вона однаково не відчуває себе відпочилою.

  • Практично постійне нездужання.

Головні болі, нескінченні застуди – це все може бути сигналом організму про те, що йому терміново потрібно гарненько відпочити.

  • Зниження працездатності.

Хочеться дивитися в стіну, а не на все це. Людині з вигоранням складніше виконувати поточні завдання, а нові спричиняють паніку та опір.

  • Страх перед новим.

Людина, яка вигоріла, замість ентузіаста перетворюється на консерватора у квадраті. Бо для нововведень необхідна енергія, якої в людини з емоційним вигоранням просто немає.

  • Зниження соціальної активності.

«Синдром картоплі» – так це називають користувачі в мережі. Це про те, коли не хочеться ні з ким розмовляти.

  • Підвищена дратівливість.

Людині з емоційним вигоранням хочеться, щоб їй дали спокій. А коли їй не дають такої можливості, вона починає сильно дратуватися.

  • Втрата сенсу.

Часто емоційне вигорання йде пліч-о-пліч із професійним. Людина, яка вигоріла, може зневіритися у своїх професійних здібностях.

«Зараз кави бахну — і норм»: як впоратися з емоційним вигоранням

Просто кава, на жаль, не допоможе. Вона, звісно, могла б дістати резервні сили організму, але, коли людина вигорає, цих резервних сил просто немає.

Однак резерви реально можна поповнити. В ідеалі – піти у відпустку і змінити оточення, але, на жаль, не завжди можна взяти відпустку тоді, коли цього вимагає тіло. На допомогу прийдуть інші рекомендації.

  • Здорове харчування та сон.

Організм – це трохи машина, якій потрібен бензин для того, щоб рухатися, і просто постояти, щоб не зламатися. Довше «машина» прослужить на хорошому паливі. Організм, особливо той, що вигорів, потребує здорового харчування, яке дасть тілу необхідний набір вітамінів та енергії. Зі сном те саме – добре, коли сон є, ще краще, коли він у достатній кількості. Здоровий сон і харчування – фундамент виходу зі стану вигорання.

  • Вітаміни.

За вікном зима, постійно змінюється погода, майже весь час темно. Це дуже впливає й на настрій, і на самопочуття. Організму потрібні вітаміни, можливо, варто пропити їх комплексно. Але для того, щоб підібрати оптимальний комплекс, потрібно порадитися з лікарем.

  • Регулярна медитація.

Або будь-яка інша емоційна розрядка. Арттерапія, читання, перегляд улюблених фільмів – будь-який процес, який допомагає мозку на час вимкнутися з потоку стресу та проблем. Іноді достатньо регулярно дивитися в стіну відсутнім виглядом. Головне — підібрати ту дію, виконуючи яку, людина ні про що не думає.

  • Фізичні вправи.

У стані вигорання, звісно, хочеться лягти й лежати, але можна «полежати» наприклад у планці. Фізична активність є необхідною для того, щоб зняти розумове навантаження. Нехай це буде біг, плавання, спортзал, танці або масаж. Загалом усе, що дасть можливість відчути своє тіло й не дозволить думати про поточні проблеми.

  • Розділяти робочий і особистий час.

Дуже складно, особливо під час пандемії, коли люди здебільшого працюють віддалено. «Та мені не ліньки ввечері відповісти на робочий лист — я однаково за комп'ютером сиджу» – це неправильний підхід. Ні, вам ліньки, вас немає в робочому світі в неробочий час. Потрібно встановити кордони між робочим і особистим. В іншому разі весь час відчуватиметься робочим, а стрес збільшуватися.

  • Виходити з інформаційного потоку.

Це про те, що потрібно обмежувати кількість часу, який людина проводить із гаджетами. А з ними ми майже завжди: прочитати новини, відповісти на повідомлення, подивитися відео з котиками. А за цей короткий час мозок обробляє тонни інформації.

  • Дозволити собі нічого не хотіти.

Іноді людина з емоційним вигоранням відчуває провину за те, що їй важко виконувати звичні завдання. Результат – залишки енергії витрачаються не на відновлення, а на пожирання себе зсередини. Потрібно усвідомити та прийняти той факт, що зараз – не найкращий період, не ідеальний стан, не «безсмертний поні». Прийняти, припинити займатися самобичуванням і взятися за відновлення.

Це досить прості поради, але їх реально можна виконувати. Вигорання само собою не пройде, тому потрібно якомога раніше починати рухатися в бік відновлення і здорового гармонійного життя.

Що робити при виникненні сильного страху у дитини — поради психолога Новини

Що робити при виникненні сильного страху у дитини — поради психолога

«Важливий не лише факт досягнення цілей, але й спосіб, в який це зроблено»: кейс «Імперіал Тобакко» Життя

«Важливий не лише факт досягнення цілей, але й спосіб, в який це зроблено»: кейс «Імперіал Тобакко»

Як подолати нинішні виклики для ланцюжків постачання Погляди

Як подолати нинішні виклики для ланцюжків постачання