Facebook Pixel

Як не захворіти на коронавірус вдома

Життя

Всесвітня організація охорони здоров'я дала рекомендації, як не заразитися коронавірусом і що робити, якщо вдома є хворий на COVID-19. Редактор The Page перехворіла на COVID-19 у домашніх умовах і перевірила поради на власному досвіді — наскільки вони є дієвими й наскільки просто їх виконувати.

Фото: Kelly Sikkema / Unsplash

Фото: Kelly Sikkema / Unsplash

ВООЗ стверджує, що отримувати допомогу лікаря вдома можуть пацієнти з COVID-19 молодші за 60 років, у яких захворювання протікає в легкій або середньотяжкій формі, які не палять, не страждають на ожиріння, не мають онкологічних, серцево-судинних захворювань, цукрового діабету, хронічних захворювань легенів і нирок.

Для запобігання зараженню коронавірусом інших членів сім'ї рекомендують такі профілактичні заходи:

Виділити окреме приміщення

QuoteХворий має перебувати в окремому приміщенні або, за відсутності такої можливості, на відстані не менш як 1 метр від свого оточення.

Відмінна порада. Якщо є така можливість, то окрема кімната — найкраще рішення, оскільки хворий може там перебувати без маски (ходити в масці цілий день, коли важко дихати, — це ще той челендж). Здоровим родичам краще туди не входити, якщо немає потреби. А якщо зайшли, то обов'язково в масці. Лікарі також рекомендують хворому попереджати рідних, коли їм потрібно вийти на кухню, до туалету або ванної кімнати. Можна зателефонувати їм або крикнути, якщо є сили, щоб не зіткнутися з родичами в загальних приміщеннях.

Провітрювати кімнату

QuoteНеобхідно забезпечити хорошу вентиляцію приміщення, у якому перебуває хворий, а також місць загального користування й за можливості не закривати вікна, якщо це є безпечним.

Кімнату, де перебуває хворий, обов'язково потрібно провітрювати й робити це якомога частіше. На свіжому повітрі легше дихати, а оскільки вийти на вулицю, поки хворієш, не можна, то залишається дихати «у кватирку». Плюс під час провітрювання знижується концентрація вірусу, тому робити це необхідно й в інших кімнатах.

Носити медичну маску

QuoteХворий має якомога частіше користуватися медичною маскою, особливо в разі перебування в приміщенні інших людей або неможливості дотримання дистанції 1 метр.

Носити маску, коли хворієш і перебуваєш поруч із рідними людьми, — це само собою зрозуміло. В ідеалі інші члени сім'ї також мають бути в масках. На думку лікарів, це знижує ризик підхопити вірус. Інше питання, як постійно бути в масці, якщо живеш із сім'єю в однокімнатній квартирі. Це справжнє випробування для здорових, не те що для хворих. ВООЗ відповіді не дає.

Виділити окремий посуд

QuoteУ хворого має бути індивідуальний набір тарілок, чашок, столового приладдя, рушників і постільної білизни. Посуд і приладдя необхідно мити з милом, вони підлягають виключно індивідуальному використанню.

Окремий посуд — це must-have за будь-яких ГРВІ та грипу. Зберігати його також потрібно окремо. Мити звичайним мийним засобом для посуду або водою з милом. До слова, зубну щітку теж краще прибрати із загальної склянки, а ще виділити хворому окремі рушники та мочалку.

Робити регулярне прибирання

QuoteНеобхідно проводити регулярне прибирання та дезінфекцію поверхонь, яких часто торкається хворий, — не рідше одного разу на день.

Добре, якщо коронавірус проходить у легкій формі та є сили прибирати у своїй кімнаті. ВООЗ радить обробляти поверхні спочатку милом або мийним засобом, усе це добре змивати водою, а потім дезінфікувати. Для цього рекомендують дезінфікційний засіб, що містить 0,5% гіпохлориту натрію (це 1 частина відбілювального розчину на 9 частин води). Обов'язково раз на день потрібно дезінфікувати ванну та туалет — це вже обов'язок родичів. Прибирати краще в одноразових рукавичках і одноразових фартухах, які одразу ж потрібно викинути, а після цього помити руки. Одяг, рушники та постільну білизну можна прати в пральній машині за температури 60-90°C. Брудну білизну не радять струшувати, хоча незрозуміло, для чого комусь знадобиться раптом струшувати брудну білизну.

Використовувати одноразові паперові рушники

QuoteДля витирання рук після миття водою з милом бажано використовувати одноразові паперові рушники. Якщо їх немає в наявності, треба використовувати чисті рушники з тканини і змінювати їх, тільки-но вони стають вологими.

Це, звісно, не sustainable і збільшує кількість сміття, але порада слушна. Якщо є можливість, витирайте руки паперовим рушником і викидайте його — так знижується ймовірність заразитися.

Дотримуватися правил самоізоляції

QuoteОсоби, які мають симптоми захворювання, мають перебувати на ізоляції не менш як 10 днів від моменту першої появи симптомів і додатково — протягом трьох днів після припинення лихоманки і зникнення симптомів ураження органів дихання. Особи, у яких немає симптомів захворювання, мають дотримуватися режиму ізоляції тривалістю не менш як 10 днів від моменту отримання ствердного результату тесту.

Зрозуміло, що людина, яка отримала ствердний тест на COVID-19, не виходитиме в люди. Зрозуміло, що члени сім'ї, з якими ти перебуваєш під одним дахом, також потенційно можуть заразитися й заразити інших. Але навіть якщо замовляти продукти та ліки додому, ви однаково контактуватимете з кур'єрами. Добре, якщо є родичі, які вже перехворіли, та друзі з антитілами, які можуть узяти всю цю логістику на себе. Це ідеальний варіант для сімей на самоізоляції.

Висновок

Поради ВООЗ розумні. Виконувати ці правила загалом нескладно, особливо якщо дозволяє житлова площа. Тільки коронавірус виявився хворобою-лотереєю. Навіть виконуючи рекомендації фахівців, ефект був 50 на 50: під час моєї сімейної самоізоляції один член сім'ї захворів, інший ні.

Паспорт вакцинації для Європи: з якими щепленнями пустять, а з якими — ні Подорожі

Паспорт вакцинації для Європи: з якими щепленнями пустять, а з якими — ні

Як безкоштовно зробити тест на коронавірус Здоров'я

Як безкоштовно зробити тест на коронавірус

Документи, електронна черга та сервіси: як зробити закордонний паспорт в Україні Мода

Документи, електронна черга та сервіси: як зробити закордонний паспорт в Україні