
Фото: pixabay
У середу, 1 квітня, в Україні офіційно зафіксовано 669 випадків COVID-19, зокрема за останню добу — 120. вже писало про те, як епідемія коронавірусу змінить робочі місця та офіси і як пережити карантин вдома. Сьогодні розповімо, як повністю продезінфікувати квартиру, якщо в ній знаходилася людина, у якої тест на коронавірус виявився позитивним.
Як убити коронавірус у квартирі?
Збудник коронавірусної інфекції SARS-CoV-2 дуже полюбляє різні поверхні, тому головне правило — вологе прибирання з дезінфікуючими засобами та провітрювання приміщень має стати звичкою.
Якщо ж у квартирі перебувала хвора людина, в нашому випадку носій коронавірусу, потрібна так звана заключна дезінфекція. Аби провести її ефективно, краще скористатися послугами професійного сервісу. У розпорядженні клінінгових компаній — досвід, знання, технології, необхідні засоби і техніка.
Однак є певний алгоритм, дотимуючись якого можна досягти бажаного результату і самому.
Головний технолог сервісної компанії «ІНВАЙТ» Богдан Гнатуша радить безпосередньо перед початком дезінфекції в обов'язковому порядку змінити постільну білизну, витерти пил з усіх поверхонь, провести ретельне вологе прибирання7.
Як правильно покроково проводити дезінфекцію в квартирі власними силами?
Найбільш трудомістка і важлива процедура, за словами експерта, — обробка всіх горизонтальних і вертикальних, так званих «гарячих», поверхонь, тобто тих, з якими стикався хворий: усі меблеві поверхні, зокрема й м'які меблі.
«Для м'яких меблів варто провести обробку парою за допомогою парогенератора. Парою можна обробити і гардини, і штори, і килимові покриття», — ділиться досвідом Гнатуша.
За допомогою спеціальних засобів дезінфікуються всі ручки дверей, тумб, перила, поручні, вимикачі, побутова та офісна техніка (комп'ютер тощо). У санвузлах обробці піддаються всі поверхні: стіни, сантехнічне обладнання, змішувачі, крани, кнопки змиву, меблі, дозуючі пристрої, підлога.
На кухні обробляються всі поверхні, посуд, техніка.
«Черговість – зверху вниз. Способи нанесення можуть бути різними — як у вигляді спреїв або розпилення за допомогою пульверизаторів, так і методом нанесення засобу на серветку або дрантя з подальшим протиранням поверхонь», — пояснив експерт.
У яких випадках варто звернутися за допомогою до фахівців при обробці квартири від коронавірусу?
Є технології «дрібнодисперсного розпилення» засобів, коли за допомогою спеціального апарату — «гармати» дезінфектанти розпорошуються у вигляді пари або дуже дрібних частинок, що проникають у всі поверхні. Однак подібні маніпуляції краще проводити професійним клінерам.
Як і чим обробляти квартиру від коронавірусу самому?
Якщо в квартирі знаходилася людина з підтвердженим зараженням коронавірусом, житло в обов'язковому порядку потрібно продезінфікувати із застосуванням спеціальних засобів.
Важливо, аби вони мали всю необхідну інформацію про стандарти якості від виробників, а також відповідну сертифікацію МОЗ України, тобто входили до реєстру дезінфектантів МОЗ.
Приміром, за словами Гнатуші, Всесвітня організація охорони здоров'я для обробки проти коронавірусу SARS-CoV-2 рекомендує використовувати засоби, основою яких є спирт, а також хлор або хлогексидин.
Професійні клінінгові стандарти передбачають цілий арсенал засобів на різній основі й у різних формах.
Які засоби дезінфекції можна використовувати?
На думку експерта, для домашнього користування краще віддати перевагу вже готовим розчинам, а не концентратам. Це гарантує ефективність обробки і не шкодить здоров'ю тих, хто проводить дезінфекцію.
Після обробки поверхонь важливо знати, чи потрібно змивати дезінфікуючий засіб водою. По завершенні процесу необхідно провітрити приміщення.
Засоби проти COVID-19:
- спиртові антисептики (з вмістом спирту більше 60%);
- миючі засоби на основі хлору (0,5%);
- хлоргексидин.
Скільки коронавірус живе на поверхнях?
Коронавірус може жити на склі, металі та папері до 5 днів. Тому друковані видання, вироби з картону, улюблені книги на полицях, дзеркала і скляні поверхні потрібно ретельно протирати. На меблях вірус живе до 4 днів, на міді, алюмінії, нержавіючій сталі SARS-CoV-2 зберігається від 4 годин до 2-3 днів.
Однак заразність вірусу значно знижується вже через три години. А правильна дезінфекція квартири допомагає вбити його. Тому важливо протирати дезінфекторами поверхні в квартирі:
- дверні ручки і полиці;
- дверцята холодильника і робочу поверхню кухні;
- столові прибори, каструлі та сковорідки;
- кнопку зливного бачка;
- ручки кранів;
- меблі.

Фото: Центр громадського здоров'я України
У чому прибирати та проводити дезінфекцію квартири від коронавірусу?
Вкрай важливо, за словами Гнатуші, дотримуватися правил безпеки і бути забезпеченим усіма необхідними засобами захисту: рукавички, маска, окуляри або спеціальний захисний екран для очей, халат, а краще захисний комбінезон, бахіли. По закінченні дезінфекції квартири від коронавірусу всі ці засоби захисту потрібно одразу утилізувати.