Мінагрополітики та продовольства має намір зробити бавовник не екзотичною, а стратегічною для України культурою, повідомив міністр Віталій Коваль. Кабмін ухвалив рішення про державну підтримку у розмірі 10 тис. грн на гектар для вирощування бавовнику в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях.
«З огляду на кліматичні умови, досвід вчених та зацікавленість фермерів – це реально. Повертаємо бавовник на південь України», – заявив міністр.
Він додав, що реалізація постанови уряду передбачає створення робочих місць, розвиток текстильної, легкої та переробної промисловості, зменшення залежності від імпорту, стабільне постачання сировини для оборонної галузі – від уніформи до пороху.
Довідка. Рослина називається бавовник. Бавовна – це волокно, що покриває насіння бавовнику, що знаходиться в коробочці.
З бавовни виробляють тканини, трикотаж, нитки, вату та багато іншого. Сьогодні особливо важливо, що бавовна є чи не єдиною сировиною для отримання нітроцелюлози – найважливішого компонента бездимного пороху.
За даними Апарату Верховної Ради, річна потреба у целюлозі оборонного сектору України для виготовлення пороху становить 10 тис. тонн. Бавовняне волокно – це на 75–85% – целюлоза. Посіви бавовнику на площі близько 30 тис. га можуть забезпечити необхідну кількість сировини для виготовлення відповідного обсягу целюлози.
розповідає, як в Україні відроджується вирощування бавовнику.
Як і коли раніше в Україні вирощували бавовник
Спроби вирощувати бавовну у промислових масштабах у південних українських регіонах робилися з 1930-х років. Але врожай був у п'ять разів нижчим, ніж у середньоазіатських республіках СРСР, і з другої половини 1950-х від вирощування бавовнику відмовилися.
Початок сучасного експерименту з вирощування бавовнику
У квітні 2024 року ухвалили закон, який встановлює, що на період військового стану та 2 роки після нього держреєстрація та імпорт сортів бавовнику, зокрема генетично модифікованих, відбувається за спрощеною процедурою. Раніше реєстрація немодифікованого бавовнику займала два-три роки, а реєстрацію ГМО-бавовнику було заборонено взагалі.

Бавовник на Одещині. Фото: kurkul.com
Станом на 2024 рік у Держреєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні, було лише три сорти бавовнику. Це дуже стримувало експерименти з його вирощуванням. На той час пропонувалося створити та розвивати бавовняний кластер на Одещині.
Вирощування бавовнику на Одещині
Перші поля бавовнику засіяли у травні 2024 року. Для експерименту взяли п'ять сучасних сортів, насіння надійшло з Німеччини, США та Туреччини.
В експерименті взяли участь вісім фермерських господарств та Український інститут експертизи сортів рослин. Для посівів взяли невеликі ділянки площею від 0,2 до 0,5 га. Аграрії отримали майже 100 кг насіння бавовнику, яке посіяли на загальній площі 5 га.
«Після тестового випробування площі можуть суттєво збільшитись. Фермери повинні спочатку зрозуміти технологію вирощування цієї культури, налагодити внутрішню переробку», – говорив народний депутат Степан Чернявський.
Перші результати експерименту з вирощування бавовнику
«Бавовник – це нова для нас культура, яку не випробувано. Технологічні карти 1950-х років, коли його вирощували в Україні, не працюють, адже сильно змінився клімат. Але з огляду на перші результати можемо говорити, що найкраще показали себе сорти турецької селекції. У разі без зрошення на рослині формується більше коробочок. Зволоження дає зростання зеленої маси, але коробочок цих рослинах менше. Бавовник – посухостійка культура, яка здатна сама брати для себе вологу із підземних вод», – зазначив Сергій Мельник, директор Українського інституту експертизи сортів рослин.
Перший рік експерименту супроводжувався низкою помилок. Основні проблеми стосувалися технологічних аспектів вирощування бавовнику.
Загалом на всіх дев'яти дослідницьких ділянках бавовник продемонстрував добрі результати. Навіть на полях без зрошення, в умовах аномальної спеки.
Витрати на гектар становили близько $800-1000.
За словами аграріїв, потрібен ще один рік випробувань для визначення потенціалу бавовнику на зрошуваних та богарних землях (землі в зоні зрошуваного землеробства, на яких зрощують культури без поливу. – ), а також для точного розрахунку економічної доцільності.

Вирощування бавовни. Фото: kurkul.com
Однією з головних проблем у вирощуванні бавовнику є відсутність спеціалізованих комбайнів. І якщо сівалки можна використовувати ті, що і для кукурудзи, то збирання бавовнику специфічне. Для промислового виробництва необхідна спеціалізована техніка, зокрема комбайни, вартість яких в уживаному стані становить близько $250 тис.
Вирощування бавовнику в Україні у 2025 році
Цього року на Миколаївщині заклали перші поля з вирощування бавовнику – близько 3 тис. гектарів. В експерименті беруть участь сім фермерських господарств, а також Миколаївський аграрний університет.
«Минулого року експеримент провели на Одещині. Вони поділилися з нами результатами, технологічними картами, витратами. Наші аграрії відгукнулися, і тепер ми маємо свої перші демонстраційні поля. Бавовник – це дуже перспективна, високорентабельна культура, тому ми покладаємо на цей проєкт великі надії», – сказала директорка департаменту агропромислового розвитку Миколаївської ОВА Олена Піскун.